Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

17.04.2019
środa

Trump nie chce zakończenia wojny w Jemenie

17 kwietnia 2019, środa,

Zgadzam się z Berniem Sandersem, że w tej chwili Jemeńczycy pilnie potrzebują pomocy humanitarnej, a nie bomb.

Wetując rezolucję Kongresu nakazującą wstrzymanie amerykańskiego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w jemeńskim konflikcie, Donald Trump staje po stronie wojny. Twierdzi, że rezolucja jest „niepotrzebną i niebezpieczną” próbą osłabienia jego konstytucyjnych uprawnień, co zagraża życiu amerykańskich obywateli i żołnierzy. Czyżby? Decyzja jest polityczna – Trump pokazuje, kto tak naprawdę rządzi. Ale ma też wymiar międzynarodowy – po raz kolejny utwierdza Saudów, że Biały Dom jest po ich stronie i w Jemenie mogą robić, co chcą.

Nie zgadza się z tym nawet część republikańskich senatorów, którzy w marcu poparli rezolucję (w kontrolowanej przez demokratów Izbie Reprezentantów przegłosowano ją w kwietniu). W Kongresie narasta opór wobec bezwarunkowego poparcia Trumpa dla polityki Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza po zabójstwie Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie w Stambule. Trump nie tylko relatywizował domniemany udział księcia Muhammada Salmana w tej zbrodni, ale i podważał ustalenia amerykańskich służb. Arabia Saudyjska jest jednym z kluczowych partnerów Ameryki na Bliskim Wschodzie, za pomocą którego równoważy wpływy Iranu na ten region. Trump wszedł więc w buty Obamy, który w 2015 r. podjął decyzję o poparciu operacji przeciwko Huthim w Jemenie.

Rezolucja Kongresu była bezprecedensowa. Po raz pierwszy w historii Kongres wykorzystał nadane mu w 1973 r. uprawnienie ograniczania prezydenckich decyzji o zaangażowaniu amerykańskich żołnierzy w konflikty poza granicami kraju. W tej chwili Ameryka udziela koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej przede wszystkim wsparcia wywiadowczego. Kilka miesięcy temu zaprzestano pomocy w tankowaniu saudyjskich samolotów. Ale Ameryka sprzedaje Saudom sprzęt wojskowy za miliardy dolarów (tylko w zeszłym roku kontrakty opiewały na 4,5 mld dol.). To realne wsparcie wojny i nie można ukrywać, że jest inaczej.

Ale nie tylko Ameryka pomaga Saudom. Broń sprzedaje im też m.in. Wielka Brytania (od początku kryzysu w Jemenie Arabia Saudyjska kupiła sprzęt za 5 mld dol.) i Francja (niedawno ukazał się raport ujawniający, że do Jemenu trafiają m.in. francuskie czołgi i rakiety naprowadzane laserowo).

Tymczasem to, co dzieje się w Jemenie, to dziś najgorszy kryzys humanitarny na świecie. W ciągu trzech lat zginęło ok. 60 tys. osób (są to bezpośrednie ofiary działań wojennych), dodatkowo z głodu mogło umrzeć aż 85 tys. dzieci do 5 lat (według szacunków Save the Children). Głód jest nieodłącznym elementem tej wojny, szacuje się, że problem dotknął już 8 mln osób, cholerą zaraziło się milion. 24 mln ludzi (niemal każdy) potrzebuje jakiegoś wsparcia, by przeżyć. Od bomb giną pacjenci w szpitalach, dzieci w szkołach. Jemen potrzebuje jedzenia, leków i innej pomocy humanitarnej, ale przede wszystkim pokoju. Problem w tym, że podobnie jak wcześniej Syria Jemen jest na obrzeżu naszej uwagi, a świat w pewnym sensie dał zielone światło Saudom na rozprawienie się z Huthi.

W ciągu czterech lat się nie udało – ile jeszcze musi zginąć ludzi, by zrozumieć, że czas zakończyć tę wojnę?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Trudno uwierzyc w szczerosc dzialan Kongresu – raczej kolejna proba „dokopania” prezydentowi. Wiadomo bylo, ze prezydent zlozy weto. Poza tym Arabia Saudyjska jest sojusznikiem USA nie od dzisiaj, wiec cale zdziwienie i oburzenie jest lekko dwuznaczne. Rowniez Pani Redaktor sie ocknela i doszla do wniosku, ze „to dziś najgorszy kryzys humanitarny na świecie” – ot mamy mistrzostwa swiata w kryzysach humanitarnych. Warto w tym miejscu siegnac do wycinkow prasowych z ostatnich lat i porownac jak i z jaka czestotliwoscia pisano o konflikcie w Syrii ( tu na tym blogu rowniez) a jak o konflikcie w Jemenie. Wojna w Jemenie jest wojna zapomniana i niezauwazana, zas sprawcom dewastacji „uchodzi na sucho”. Jak bardzo rzecz jest pokrecona z przyczyn politycznych niech swiadczy fakt, ze co niektorzy oskarzaja o genocyt rzad Maduro w Wenezueli zas AS i spolka, swobodnie i bez specjalnych oskarzen robia swoje.

  Pozdrawiam

 2. Przecież wojna jest wspaniałym biznesem…
  Saudowie kupują każdą ilość broni i amunicji, sami nie produkując prawie nic.
  I takie perpetum mobile psuć?
  W imię czego?

  Trump poza liczeniem wpłat na fundusz wyborczy- reelekcja czeka, ma na uwadze jeszcze jedną kwestię.
  Pozycję petrodolara, nieistniejącą w przypadku handlu ropą za inne niż dolar waluty.
  Panowie kongresmeni i senatorowie, zdają się tego sprzężenia zwrotnego nie rozumieć.

 3. https://exignorant.wordpress.com/2019/04/17/instrumenty-wojny-niekonwencjonalnej/
  ===========

  Interesujące.
  Co prawda, w różnych źródłach można natknąć się na elementy, ale tu jest to zebrane w doktrynę.

css.php