Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

14.05.2019
wtorek

Czy Sherin Khankan zreformuje islam?

14 maja 2019, wtorek,

Sherin Khankan na co dzień nie nosi chusty, ale długie blond rozpuszczone włosy. Jest pierwszą w Europie imamką i założycielką meczetu dla kobiet. BBC umieściło ją na liście stu najbardziej wpływowych pionierek na świecie w 2016 r.

Sherin Khankan jest niezwykła. Po wczorajszym pokazie filmu „Reformatorka islamu” w warszawskim Iluzjonie (w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity) opowiadała publiczności, że jej celem wcale nie było zostanie imamką. Chciała rekrutować kobiety do prowadzonego przez siebie meczetu. Okazało się, że robi to co imam – prowadzi modlitwy, udziela porad duchowych, wspiera wspólnotę. Z tym że jest kobietą. Dla niej i dla grupy wspierających ją osób (także mężczyzn) to żadna przeszkoda. Mówi wprost: „Musimy dla siebie zdobyć ten tytuł. Nikt nam go nie da”. Porównuje to do sytuacji duńskiego kościoła protestanckiego, gdzie kobiety wyświęcane są na pastorki od lat 40.

Sherin podejmuje się sprawy niezwykle trudnej. Próbuje przebić skostniały, dosłowny świat islamu opanowany przez mężczyzn i pokazać, że inna droga jest możliwa – równość jest możliwa. W 2015 r. wraz z grupą muzułmanek zakłada w Kopenhadze pierwszy w Europie meczet prowadzony przez kobiety.

„Reformatorka islamu”, reż. Marie Skovgaard/Dania, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Holandia/2019/90 min.

W filmie Marie Skovgaard znalazła się wymowna scena: Sherin prosi swoje słuchaczki, by wyobraziły sobie, że w meczecie mogą być zarówno ludzie biali, jak i czarnoskórzy, ale tylko ci pierwsi mają prawo zabierać głos, natomiast ci drudzy nie mogą nawet przebywać w głównym pomieszczeniu. Tak traktowane są kobiety. Sherin chce z tym zerwać. A im więcej równości w meczecie, tym więcej też poza nim.

Nie nosi chusty (zakłada ją w meczecie), bo uważa, że to wybór. Całkowicie odwraca perspektywę: to nie kobieta ma zakrywać twarz i włosy, by nie kusić mężczyzn, to oni powinni nad sobą panować. Chyba żaden facet by na to nie wpadł… Sherin próbuje nadać islamowi nową twarz, twarz kobiety, ale i walczyć ze stereotypem zrównującym jej religię z terroryzmem. Widać to w scenie w parlamencie – atakuje ją grupa kobiet, zarzucając jej, że wybiela islam, który ich zdaniem niesie tylko zagrożenia. – Na duńskiej scenie politycznej są trzy skrajnie prawicowe partie otwarcie zwalczające islam, lider jednej z nich uważa go wręcz za „plagę”, którą należy wytępić. Wszystkie prawdopodobnie znajdą się w nowym parlamencie – mówiła Sherin w Warszawie.

Khankan urodziła się w Danii w 1974 r. Jej ojciec jest syryjskim uchodźcą i uważa się za feministę, matka jest chrześcijanką, imigrantką z Finlandii. Sherin studiowała w Damaszku i w Kopenhadze (skończyła socjologię religii i filozofię). Za przekonania zapłaciła cenę w prywatnym życiu – jej małżeństwo rozpadło się, bo mąż nie mógł zaakceptować jej ambicji i tego, że jest imamką. „Nie miałam wyboru. To tak jakby powiedzieć komuś, żeby przestał myśleć czy marzyć” – tłumaczy w filmie.

Dla ojca wieść o tym, że córka została imamką, też była szokiem, w filmie tłumaczy jej, że musi poszerzyć wiedzę na temat islamu. Relacja z rodzicami wydaje się kluczowa („rodzina jest jak loteria”). Jej rodzice zawsze mówili, że miłość jest ważniejsza niż dogmaty, a szacunek od miłości – „szacunek jest miłością”.

To, co robi Sherin, nie wszystkim się podoba – występują przeciw niej imamowie innych meczetów, studenci zarzucający jej błędną interpretację Koranu, a z czasem także osoby z meczetu. Sherin jako jedyna udziela bowiem ślubów międzywyznaniowych w przypadku, gdy kobieta jest muzułmanką, a mężczyzna innego wyznania. Z punktu widzenia islamu to problematyczne, a nawet niemożliwe, bo religię dziedziczy się po ojcu. W innych meczetach w takich sytuacjach mężczyzna musi najpierw przejść na islam, a dopiero potem może poślubić muzułmankę. Sherin uważa, że islam takie śluby dopuszcza. Kiedy mówi o tym publicznie, członkowie zarządu meczetu zarzucają jej, że zrobiła to bez ich zgody, choć obiecywała nie palić za sobą mostów. Imamka została więc sama, opuścił ją Hicham Mouna, odchodzą imamki.

Prawdziwym wyzwaniem jest prośba pary gejów o udzielenie im ślubu. Sherin uważa, że mężczyźni mają do tego prawo – znów pojawia się wątpliwość, czy nie odwróci się to przeciwko wspólnocie, nie okaże krokiem za daleko.

Sherin udało się odbudować wspólnotę, Hicham Mouna przed śmiercią w zeszłym roku pogodził się z nią i chciał wrócić do meczetu. Dziś są w nim trzy imamki, sześć innych kobiet zajmuje się wzywaniem na modlitwy. W meczecie udzielono do tej pory 30 ślubów, 10 rozwodów, 20 par czeka na małżeństwo. Sherin pomaga ofiarom przemocy domowej, kobietom zmuszanym do małżeństw. – Allahu Akbar – śpiewa donośnym głosem podczas modlitwy – Jeśli chcesz coś powiedzieć na głos, powiedz to naprawdę głośno – instruuje. Nie jest już sama. Imamki są w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Chinach.

Film „Reformatorka islamu” będzie wyświetlany 14 maja w warszawskim kinie Luna, a 16 maja i 19 maja w Kinotece.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 33

Dodaj komentarz »
 1. A czy w katolicyzmie rzymskim są kapłanki? Nie tylko, że nie ma ale i brak nawet słowa dla nich: Książki, księdze czy księgowe?
  Kto z tego punktu widzenia jest bardziej przestarzały i komu bardziej jest potrzebna odnowa? Jeżeli już ktoś chce w ogóle o odnowie a nie o likwidacji myśleć.

 2. Jednak mój poprzedni wpis nie odpowiada prawdzie. Właśnie udało mi się znaleźć informację, że w Niemczech Związek Kobiet Katolickich ogłosił w maju strajk: Nie brać udziału w modłach, którymi kierują samce. Ten strajk ma się odbywać co roku w maju i trwać za każdym razem o tydzień dłużej aż do złamania męskiej dominacji w kościele i dopuszczenia kobiet na równych prawach. Oczywiście to nie tylko to i działalność kobiet jest znacznie szersza łącznie z teologią feministyczną. Bo niby dlaczego Bóg ma być rodzaju męskiego. Ale to Niemcy.

 3. A teraz Syria. Jeden raz by nie monopolizować bloga.
  Ostatnie 10 dni to ciężkie walki. Armia syryjska zdobyła kilka miejscowości i islamiści (HTS i LNF) próbowali odzyskać teren. Wszystkiemu towarzyszyły potężne bombardowania lotnicze. W sumie układały się w schemat atakowania dróg dojazdowych pozycji wyjściowych. Musiało to skutecznie uniemożliwić napływ szeroko pomocy bo kontrataki utknęły i armia syryjska zaczyna posuwać się do przodu. W miarę uwidaczniania klęski HTS rośnie nerwowość Turcji, która coraz głośniej woła o rozejm i pokój (walki wybuchły bo Turcja przez rok nie wypełniła zobowiązań). Rośnie też nerwowość NATO i ich samolot dzisiaj obserwuje ruchy Rosjan z Turcji, wczoraj samoloty USA i Izraela znad morza.
  Wniosek jeden, że nikt dzisiaj nie wygra bez wsparcia lotniczego. Niestety wiele ofiar cywilnych, nie tylko od bomb ale i ostrzału artylerii i rakiet. Po obu stronach. Dobrze, że to wsie bo i zniszczenia byłyby wielkie. Użalają się nad bojownikiem z Albanii, który zginął koło Aleppo. Alei dowódca polowy Gwardii Asada został zabity.
  Jeżeli Turcja/USA nie zatrzymają walk, należy spodziewać się ofensywy syryjskiej co by jednak doprowadziło wreszcie do pokoju. Rozejm to tylko przygrywka.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ” Związek Kobiet Katolickich ogłosił w maju strajk: Nie brać udziału w modłach, którymi kierują samce.”

  Uwazam, ze w swietle uczestnictwa samcow,poprawniej byloby napisac: Zwiazek Samic Katolickich.

  Pozdrawiam

 6. Na tytulowe pytanie artykulu mozna odpowiedziec: nie. Inaczej niz kosciol katolicki Islam nie ma wladzy centralnej ordynujacej jedno, wlasciwe „wyznanie wiary”. W najlepszym przypadku wokol Bohaterki zgromadzi sie wieksza grupa wiernych uznajacych i wyznajacych jej interpretacje wiary. W najgorszym nie bedzie miala wiekszego wplywu na Islam i zniknie w pomrokach dziejow.

  Pozdrawiam

 7. Szanse przewodzenia kobiety w patriarchalnym społeczeństwie, są mniej niż zerowe.
  Ta pani może jedynie stworzyć sektę, która będzie miała jakiś zakres oddziaływania, ale jedynie w zachodnich, zlaicyzowanych społeczeństwach.
  Taki, „Islam na wygnaniu”.

  Jej przykład zastosowany w innych krajach muzułmańskich, grozi pewną dekapitacją, jako herezja.

  Emancypacja kobiet na Zachodzie, trwała ponad 100 lat.
  Nie sadzę, by emancypacja kobiet Wschodu, miała potrwać krócej.
  Przemiany społeczne w krajach rolniczych, czy takich o strukturze klanowo- plemiennej, bedą raczej trwać kilkanaście pokoleń, niż kilka.

 8. Ciekawi mnie Pani opinia tycząca naplucia w twarz Ambasadorowi RP w Izraelu.
  Jakie byłoby oburzenie Żydów na całym świecie – szczególnie Trumpa – gdyby to Polak opluł Ambasadora Izraela. Jakby się rozkręciła kampania nienawiści i antysyjonizmu przeciwko Polsce.
  Może to każdy Żyd wysysa antypolskość z mlekiem matki?
  To nie jest błachy incydent.

 9. PS. To nie jest błacha sprawa.
  Opluwając Ambasadora napluł w gebe kazdemu Polakowi którego w/w reprezentuje.
  Nie wiem jakie sie podejmuje kroki dyplomatyczne w tej sytuacji, ale jest to bardzo poważny incydent.

 10. @vandermerwe
  Rozumiem, że jak się kiedyś chciało być samcem wielkiego alfa w RPA a zostało beta na blogu rencistów to jedyne, na co można sobie pozwolić, to pouczać innych jak mają nazywać swoją organizację. Proszę skierować do nich swoje pretensje. Na pewno skorzystają.

 11. PS. Na blogu p. Passenta Bar Norte opisał sprawę kobiet w Niemczech bez mojej po prostu cytując Wikipedię. Prawda, tylko dowcipu i ironii mało.

 12. A co to nas obchodzi? Przecież chrześcijaństwo to nie jest żadna religia Polaków czy tez ‎ogólniej Europejczyków, a tylko zbiór przesądów i innych guseł prymitywnych ‎bliskowschodnich koczowników, narzucony nam jakiś tysiąc lat temu podstępem i groźbami ‎użycia siły, a islam, wywodzący się z podobnych źródeł też nie jest europejski, a tylko ‎bliskowschodni, tak samo jak judaizm.‎

 13. Test

 14. Pozornie nie na temat czyli na kogo głosować w Warsze 21 I y ar 5779 czyli 26 maja 2019:

 15. ‎1.‎ Numer 1 – KWW Konfederacja K O R W i N -B r a u n -L i r o y -N a r o d o w cy – w Radomiu ‎musiałbym głosować na tamtejszą nr 1 czyli na K a j ę G o d e k, tę od życia po-czętego, a której ‎sam tylko widok wywołuje u mnie torsje, mimo że zgadzam się w wielu punktach z ‎K o r w i n e m i n a r o d o w c a m i, a w Warszawie musiałbym głosować na numer 1 tej ‎‎„konfederacji” czyli na Krzysztofa B o s a k a czyli na prezesa Młodzieży Wszech-polskiej, ‎który w latach 2001–2004 studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, odbył też ‎kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu u Oj-ca ‎Ry-dzyka (NIE-Śmigłego), w latach 2004–2008 studiował zaocznie e k o n o m i ę w Szkole ‎Głównej Handlowej w Warszawie i studiował również zaocznie filozofię na jakiejś tam ‎prywatnej uczelni, ale żadnego z tych kierunków nie ukończył.‎

 16. ‎2.‎ Numer 2 – KW Wiosna Roberta Biedronia – choć ja toleruję różne zwyczaje, w tym ‎seksualne, ale nie popieram jego gejowskiej propagandy ani też pomysłu oparcia energetyki ‎na elektrowniach wiatrowych: „Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla i ‎będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy. Stworzymy także sektor ‎odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz ‎pracowników elektrowni” – napisał w niedzielę na Twitterze Biedroń -numer 1 „Wiosny” w ‎Warszawie. Według programu jego partii, Polska nie powinna też inwestować w energetykę ‎jądrową. Ta wypowiedź Biedronia może wprawiać w konsternację, gdyż trudno jest ‎doszukać się związku między wydobywaniem węgla a czystością powietrza, jako że ‎kopalnie NIE są emitentami zanieczyszczeń (przynajmniej nie w stopniu wyższym niż ‎pomijalnie mały). Zapowiedź Biedronia należy zatem rozumieć jako plan zaprzestania ‎spalania węgla, co również może wywoływać pewien umysłowy zgrzyt – zapowiedź ‎odejścia od wykorzystywania węgla w energetyce do roku 2035 oznacza, że Polska porzuci ‎ten surowiec szybciej niż Niemcy, co jest mało realne, żeby nie powiedzieć: niemożliwe ‎‎(obecnie z surowca tego wytwarza się nad Wisłą ok. 80% energii elektrycznej). Co więcej, ‎biorąc pod uwagę, że energetyka zawodowa w niewielkim tylko stopniu przyczynia się do ‎zanieczyszczania powietrza, obietnicę lidera Wiosny należy też rozciągnąć na paleniska ‎przydomowe, które są głównym powodem tzw. smogu. Jednakże w tym przypadku, ‎ogólnopolski zakaz spalania węgla do 2035 roku jest jeszcze mniej realny niż wyjście z ‎zawodowej energetyki węglowej. Pomijam tu już fakt, że odpowiednio spalany węgiel ‎dobrej jakości nie jest aż tak szkodliwym paliwem, jak się wydaje Biedroniowi – magistrowi ‎nauk politycznych z olsztyńskiej „Sorbony”, który co prawda podjął również studia ‎doktoranckie na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra ‎Gieysztora w Pułtusku, ale których jednak nie ukończył.‎
  ‎3.‎ Numer 3 – KKW Koalicja Europejska PO – PSL – SLD -Nowoczesna (wł. Staroczesna) i ‎Zieloni – oni już rządzili (PO-PSL-SLD) i z premedytacją zniszczyli w tym czasie polski ‎przemysł a przy okazji też i polską naukę, wprowadzili klerykalizm i chronili księży-‎pedofilów. Ponadto kandydatem numer 1 tej koalicji jest w Gdańsku niejaki Janusz ‎Lewandowski – znany aferał, szkodnik ustępujący w szkodnictwie tylko Balcerowiczowi, a ‎w Warszawie numer 1 to niejaki Włodzimierz Cimoszewicz – ten od przejeżdżania na pasach ‎ciężarnych zakonnic-emerytek i który po katastrofalnej powodzi w roku 1997 oświadczył, ‎że nie będzie odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli straty w zbiorach, gdyż udzielenie ‎takiej pomocy jest niemożliwe od strony prawnej i że to jest kolejny przypadek, kiedy ‎potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda ciągle jest ‎mało powszechna, a więc przeszedł on do historii jako „premier, którego zmyła wielka fala”.‎
  ‎4.‎ Numer 4 – KW Prawo i Sprawiedliwość – jak wyżej, tyle że jeszcze bardziej klerykalni i ‎jeszcze bardziej chronili księży-pedofilów a kandydatem PiS-u numer 1 w Warszawie jest ‎niejaki Jacek Emil Saryusz-Wolski, świeży uciekinier z PO a w Gdańsku kandydatem numer ‎‎1 jest z kolei niejaka Anna Fotyga – beznadziejna ex-mister od spraw niekrajowych.‎
  ‎5.‎ Numer 5 – KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS – podobne zastrzeżenia ‎jak do Biedronia – nierealne pomysły typu „do roku 2035 zaprzestaniemy wykorzystywać ‎węgiel w energetyce”, „na każde zlikwidowane miejsce pracy powstanie nowe”, ‎‎„zapewnimy kursy przekwalifikowujące oraz wsparcie materialne na czas zmiany miejsca ‎zatrudnienia” etc. Mają oni też takie idiotyczne wręcz pomysły takie jak np. ograniczenie ‎handlu w niedziele i święta (a la PiS), wprowadzenie równouprawnienia rodzin niezależnie ‎od płci partnerów, przez co utracili oni mój głos i pewnie też nie tylko mój.‎
  ‎6.‎ Numer 6 – KWW Kukiz’15 – wydawał mi się kiedyś rozsądny, ale nie ma on pojęcia o ‎gospodarce (pomysły typu pełnej liberalizacji gospodarki oraz likwidacja podatku ‎dochodowego PIT i zastąpienie podatku dochodowego CIT jednoprocentowym podatkiem ‎przychodowym, co musi spowodować ogromny deficyt finansów państwa, jeśli nie ‎załamanie się tychże finansów) i chce też jednomandatowych okręgów wyborczych, czyli ‎dominacji 2-3 partii a więc „zabetonowania” polskiej sceny politycznej na wzór Australii ‎czy też USA. Kandydatem numer 1 Kukiza w Warszawie jest niejaki Stanisław Tyszka, ‎prawnik niemający pojęcia o polityce a szczególnie o gospodarce, a w Gdańsku niejaki ‎Andrzej Kobylarz – prezes klubu sportowego Orzeł Trąbki Wielkie.‎
  ‎7.‎ Numer 7 – KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski – to taka PO plus Kukiz jeśli ‎chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze i bez szansy na mandat w europarlamencie.‎
  ‎8.‎ Numer 8 – KW Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi – sama nazwa zraża do głosowania ‎na nich – jeszcze bardziej klerykalni niż Godek czy PiS. Kładzie ten „ruch” też nacisk na ‎sojusz ze Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO, czyli na to, aby Polska stała się na ‎‎100% kolonią USA.‎
  ‎9.‎ Numer 9 – KKW PolEXIT – Koalicja – dobry pomysł, ale nie mają szansy na jego realizację ‎i na wejście do europarlamentu, a wiec głos na ich jest głosem straconym. To są zresztą ‎odszczepieńcy od Korwina i mają szalone pomysły typu zastąpienia podatku od dochodu – ‎podatkiem pogłównym, płaconym nawet przez bezrobotnych i zarabiających mniej niż ‎obecna płaca minimalna (oni zresztą chcą też znieść płacę minimalną).‎
  ‎10.‎ Numer 10 – KW Jedność Narodu – to mi trąci PRL-owskim Frontem Jedności Narodu, choć ‎rodowód mają oni w klerykalnej Lidze Polskich Rodzin, a więc z definicji odpada, mimo że ‎ma w programie reformę szkolnictwa przez wprowadzenie bonu edukacyjnego, ale ma też ‎tzw. ochronę życia od momentu poczęcia (rozumiem, że niepokalanego). Działa tam też ‎Lech Jęczmyk, kiedyś dobry znawca i tłumacz anglojęzycznej SF (fantastyki naukowej), ale ‎obecnie już mocno stetryczały.‎

 17. Znów kretyński „zapis” na eko-nomię. 🙁

 18. Faktycznie, niezła menażeria.

 19. observer 20 maja o godz. 4:31 😉

 20. observer 20 maja o godz. 4:31
  Co do PiS-u – lepiej jak dają niż jak za czasów PO, kiedy to tylko zabierali. I na psa też dadzą 500+ i ‎słusznie, bo pies też kosztuje i to sporo. Już Haszek w „Szwejku” o tym PiSał.‎ A na kota Prezesa dadzą nawet 1000+.

 21. A wczoraj w telewizorni, na Fokus TV, widziałem francuski film z roku 2017 p.t. „Kościół – ‎zmowa milczenia” („Sex Abuse in The Church: Code of Silence”), na którym powiedziano ‎wyraźnie, że papa Franek też chroni pedofilów i nakazuje przenoszenie ich z kraju do kraju, aby ‎mogli oni działać po tym, jak się ich złapie za rękę czy kutasa na tzw. gorącym uczynku” ‎‎„Secret internal documents reveal how Catholic Church officials protect priests accused of ‎paedophilia and sexual abuse by moving them from country to country, sometimes as far away ‎as Africa. Even Pope Francis is implicated. When he was bishop of Buenos Aires, he tried to ‎influence the Argentinean justice system in order to protect a convicted priest” – ‎https://www.kanopy.com/product/church-code-silence. Po polsku to będzie “dokument ‎prezentuje wyniki dziennikarskiego śledztwa, które ujawnia, w jaki sposób władze Kościoła ‎katolickiego chroniły duchownych oskarżonych o pedofilię”.‎

 22. @ Vera,

  „Rozumiem, że jak się kiedyś chciało być samcem”

  Rzecz jest w miare prosta. Jesli wymaga sie szacunku nalezy rowniez szanowac. Jesli ktos okresla mezczyzn mianem „samcow” niech nie ma pretensji jesli wobec kobiet uzyje sie okreslenia „samice”.

  Pozdrawiam

 23. vandermerwe 20 maja o godz. 11:43
  Pełna zgoda!

 24. Poza tym, to boga Starego i Nowego Testamentu zwyczajnie nie ma, nie było i nie będzie, bo ‎być go po prostu nie może. Wielka Tajemnica Wiary polega przecież na tym, że boga nie ma, ‎nie było i nie będzie, gdyż nie może istnieć byt jednocześnie wszechmocny i wieczny, gdyż ‎atrybut wieczności boga wyklucza możliwość istnienia atrybutu wszechmocy, jako że wieczny ‎bóg nie może być wszechmocny, gdyż nie jest w stanie zakończyć swojego własnego istnienia, a ‎takich logicznych sprzeczności w idei boga jest przecież znacznie więcej (np. bóg nie może nas ‎zawsze i wszędzie kochać, gdyż ograniczałoby to jego wolną wolę, a z kolei wszechmoc boga ‎wyklucza naszą wolną wolę). A jeśli zaś bóg stoi ponad logiką, to nic o nim powiedzieć nie ‎możemy, a więc cała teologia nie ma sensu, podobnie jak wiara w boga, o którym niczego nie ‎możemy powiedzieć, gdyż rządzi się on innymi prawami niż te, których poznanie jest i będzie ‎nam kiedykolwiek i gdziekolwiek dostępne.‎

 25. Natomiast aby zwalczyć pedofilię w kościele rzymskim zwącym się katolickim, to dziś nie ‎wystarczy już tylko znieść celibat ale trzeba by jeszcze wprowadzić małżeństwa jednopłciowe, ‎jako że kościół ten przyciąga do siebie, z powodu owego celibatu, wszelakich odmieńców ‎seksualnych czyli mówiąc po prostu – zboczeńców seksualnych. Który normalny mężczyzna ‎zdecyduje się bowiem na 100% dobrowolnie na celibat? Żaden, a więc na księży w kościele ‎rzymskim zwącym się katolickim idą albo zboczeńcy seksualni – najczęściej homoseksualiści, ‎ale także pedofile, nekrofile (pogrzeby!) i zoofile (baranki i owieczki „boże”) albo też osobnicy ‎doszczętnie skorumpowani, całkowicie zakłamani, decydujący się na życie z kłamstwa i ‎oszustwa.‎

 26. Zresztą wiara religijna jest rodzajem psychozy, czyli choroby psychicznej. Na początek: „Sposoby ‎rozumienia urojeń religijnych związanych ze zmianą tożsamości na przykładzie identyfikacji z ‎Jezusem Chrystusem” („Ways of understanding of religious delusions associated with a change ‎of identity on the example of identification with Jesus Christ)‎
  Krzysztof Dyga i Radosław Stupak
  Zakład Psychologii Zdrowia, Instytut Psychologii, Uniwersytet Jagielloński i Zakład Psychologii ‎Ogólnej, Instytut Psychologii, Uniwersytet Jagielloński
  Psychiatria Polska 2018; 52(1): 69–80‎
  PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE)‎

 27. Religia z definicji NIE jest reformowalna. Czym się na przykład różni „mainstreamowy” ‎protestantyzm od katolicyzmu poza jeszcze większym zakłamaniem i jeszcze większą ‎nietolerancją dla innowierców i nieistotnymi szczegółami w liturgii? Przypominam, że przed ‎Kalwinem, ludzie masowo uciekali z Genewy a Luter nawoływał do utopienia chłopskiego ‎powstania w Niemczech we krwi. Nie byli oni więc wcale lepsi od rzymskokatolickiej Nie-‎Świętej Inkwizycji.‎

 28. Niepowodzenie Rosjan i Assada. Korzystając z uprzejmości p.Zagner
  Mija trzeci tydzień ciężkich walk w Idlib. W pierwszych dniach SAA zajęła 2 większe miasta i nieco terenu. Dalszy postęp został wstrzymany. HTS, NLF, TIP, w sumie FSA czy jak im tam, prowadzą bezprzykładną akcję wysyłania całych dywizji wsparcia z północy. Nie pomagają nieustające rosyjskie bombardowania dróg i dostaw. Ataki armii syryjskiej nie przynoszą efektów, ale i kontrataki nie doprowadziły do odzyskania utraconych pozycji. Podobno SAA jest ostrożna bo teren jest nasycony wojskami tureckimi (niby punkty obserwacyjne). Islamiści ogłaszają robienie Rosjanom drugiego Afganistanu. Walczą metodami partyzanckimi, szczególnie oddział specjalny Chińczyków, TIP (mają taki), któremu udało się z zasadzki zabić ze 20 żołnierzy. Najbardziej efektywne okazały się ATGM z których codziennie niszczone są czołgi i inny sprzęt. Ostatnio wojskowy spychacz. Obsługa wyrzutni składa się z 2 osób: Jeden ustawia, celuje i kieruje rakietą a drugi filmuje. To ostatnie równie ważne. Widocznie sponsorzy wymagają. Wszystkie filmy robione są z góry skąd do żołnierzy strzela się jak do kaczek. Bo główny problem to góry. Armia syryjska nie może ich zdobyć a musi. A na górach Kurdyjskich zależy też Rosjanom. Z nich wystrzeliwane są rakiety i wysyłane drony do ciągłych ataków bazy Hmeimin.
  Zadziwiająca jest wielka ilość sprzętu w rękach islamistów. Największe wrażenie zrobiła wyrzutnia z ważącą kilka ton rakietą. Ale i czołgów dostatek.
  Dzisiaj kolejna wielka kontrofensywa pro-tureckich NLF. Zobaczymy. Jednak bez wsparcia Rosjan armia syryjska przegrała.

 29. Vera 21 maja o godz. 23:15
  A kogo w Polsce te potyczki interesują? Ilu żołnierzy w nich bierze udział po wszystkich stronach? Ile użytych jest dział, czołgów, samolotów etc. Ile dni to trwa i ilu jest po obu stronach zabitych i rannych? Ile to wreszcie kosztuje? Bo napisałaś sporo, ale nic z tego nie wynika…

 30. Osobno jeszcze ISIS którego pokonanie było świętowane.
  Odpoczęli (kto im umożliwił) i od wschodu zbliżają się do Palmiry. Z Kurdami też walczą. W ciągu ostatnich 3 dniach zrobili 2 zasadzki na kolumny wojskowe. Zamachów samobójczych też co nieco.
  W zeszłym tygodniu pokazali też nowy film jak ISIS obcina głowę wziętemu do niewoli żołnierzowi.
  A w trakcie festiwalu Eurowizji obrona przeciwlotnicza wokół Damaszku walczyła z rakietami wystrzeliwanymi z Golan. Nie wiadomo, czy wszystkie zestrzeliła.
  Wracają piękne czasy.

 31. Znalezione dziś rano w polskim Internecie. Pasuje jak ulał:
  „Skądinąd świadczy to o naszym prowincjonalizmie, powodującym, że najgłupsza nawet wypowiedź dowolnego posła zajmuje w polskich mediach więcej miejsca niż fundamentalne z punktu widzenia porządku światowego wydarzenie.”

 32. Vera 22 maja o godz. 7:57‎
  Peryferyjne potyczki na nieużytkach w Syrii w niczym się nie przekładają na to, co nas Polaków ‎interesuje czy też powinno nas interesować. W USA poza NYT i PBS czyli właściwie NYC i ‎Washington DC, to wiadomości z zagranicy ograniczają się z reguły do Kanady i Meksyku. ‎Powtarzam więc moje pytania: Ilu żołnierzy w nich bierze udział po wszystkich stronach? Ile ‎użytych jest dział, czołgów, samolotów etc. Ile dni to trwa i ilu jest po obu stronach zabitych i ‎rannych? Ile to wreszcie kosztuje? Bo napisałaś sporo, ale nic z tego nie wynika. 
  To brzmi jak niepublikowane w ogólnodostępnej prasie niemieckiej doniesienia z GG z roku ‎powiedzmy 1943: „W ciągu ostatnich trzech dni bandyci z AK i komuniści (czyli coś jeszcze ‎gorszego niż bandyci) z AL zrobili 2 zasadzki na kolumny wojskowe Wermachtu w których ‎zginął jeden żołnierz (tzw. Szaulis – litewski rekonwalescent z frontu wschodniego) a jeden ‎Ukrainiec z dywizji Waffen SS Galizien (też rekonwalescent z frontu wschodniego) został ‎ranny”.‎

 33. Vera 22 maja o godz. 7:57‎
  Peryferyjne potyczki na nieużytkach w Syrii w niczym się nie przekładają na to, co nas Polaków ‎interesuje czy też powinno nas interesować. W USA poza NYT i PBS czyli właściwie NYC i ‎Washington DC, to wiadomości z zagranicy ograniczają się z reguły do Kanady i Meksyku. ‎Powtarzam więc moje pytania: Ilu żołnierzy w nich bierze udział po wszystkich stronach? Ile ‎użytych jest dział, czołgów, samolotów etc. Ile dni to trwa i ilu jest po obu stronach zabitych i ‎rannych? Ile to wreszcie kosztuje? Bo napisałaś sporo, ale nic z tego nie wynika. 🙁
  To brzmi jak niepublikowane w ogólnodostępnej prasie niemieckiej doniesienia z GG z roku ‎powiedzmy 1943: „W ciągu ostatnich trzech dni bandyci z AK i komuniści (czyli coś jeszcze ‎gorszego niż bandyci) z AL zrobili 2 zasadzki na kolumny wojskowe Wermachtu w których ‎zginął jeden żołnierz (tzw. Szaulis – litewski rekonwalescent z frontu wschodniego) a jeden ‎Ukrainiec z dywizji Waffen SS Galizien (też rekonwalescent z frontu wschodniego) został ‎ranny”.‎

 34. Na blogach Hartmana i Szostkiewicza szaleje kościelna cenzura a tu z kolei martwa cisza… 🙁

css.php