Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

19.12.2017
wtorek

Świat mówi „nie” w sprawie Jerozolimy

19 grudnia 2017, wtorek,

Podczas Chanuki cudu (raczej) nie będzie. Choć rząd Netanjahu zapewne czegoś w rodzaju cudu by oczekiwał. Świat nie zgadza się na uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Dobitnie wyrażono to podczas poniedziałkowego głosowania Rady Bezpieczeństwa.

„Podczas Chanuki przemówiła pani jak Machabeusz. Rozpaliła pani świecę prawdy. Rozproszyła ciemność. Jeden pokonał wielu. Prawda pokonała kłamstwa” – tak Benjamin Netanjahu skomentował samotne weto zgłoszone przez ambasador USA przy ONZ Nikki Haley do poniedziałkowej rezolucji potępiającej uznanie przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela. Ale czy dziś Izrael z USA są wystarczająco wiarygodni jako współcześni Machabeusze?

Zgłoszona przez Egipt rezolucja została zablokowana, ale nie można nie zauważyć, że 14 pozostałych członków Rady głosowało za jej przyjęciem, w tym tak bliscy sojusznicy USA jak Wielka Brytania czy Francja. Ale za chwilę podobny tekst mogą poprzeć pozostałe państwa ONZ, bo Palestyńczycy poprosili o zwołanie nadzwyczajnej sesji ogólnej. Tak czy owak wiele wskazuje na to, że Stany Zjednoczone zostały same ze sprawą Jerozolimy, która coraz bardziej będzie ciążyć nie tylko na ich międzynarodowym wizerunku, ale również podsycać ogień i konflikty niemalże na całym świecie – ze skutkami, które dziś nawet trudno przewidzieć.

Na razie nic tego nie zmieni, nawet ostre słowa Haley, że rezolucja jest zniewagą, albo że Trump dołożył starań, by nie przesądzać o losie negocjacji na temat statusu Jerozolimy. Takich zapewnień już prawie nikt nie bierze na poważnie.

Rezolucja wzywała wszystkie kraje, aby „powstrzymały się przed ustanowieniem misji dyplomatycznych w świętym mieście Jerozolimie”. Wspomniano również rezolucję z 1980 roku, potępiającą próbę aneksji Jerozolimy Wschodniej przez Izrael, i wezwano, by wszystkie państwa zastosowały się do dziesięciu dotychczasowych rezolucji w sprawie Jerozolimy uchwalonych od 1967 roku, w tym konieczności ustalenia ostatecznego statusu miasta w bezpośrednich negocjacjach między Izraelem a Palestyną.

Tych „negocjacji” na horyzoncie na razie nie widać i nie słychać. Nawet jeśli Stany Zjednoczone rezerwują sobie jakąś znaczącą rolę w tej sprawie, ich wiarygodność jako mediatora została mocno nadwerężona decyzją Trumpa. Dziś podróż na Bliskim Wschodzie miał rozpocząć wiceprezydent Mike Pence. Wizytę przełożono, oficjalnie z powodu ważnego głosowania w sprawie podatków. Oficjele w Waszyngtonie zapewniają, że przełożenie wizyty na styczeń nie ma nic wspólnego z protestami w sprawie Jerozolimy.

Prawdę mówiąc, nie byłby to najlepszy moment, a Pence nie mógłby liczyć na ciepłe przyjęcie w Kairze, skoro Egipt rezolucję przygotował i również ją poparł. Również palestyńska ulica szykowała się do protestu. Ale tak naprawdę to nie ta wizyta jest lub była ważna, ale dzisiejsza wyprawa Mahmuda Abbasa do Arabii Saudyjskiej. Na Bliskim Wschodzie huczy od plotek, że Saudowie mają zaproponować Palestyńczykom ofertę od Trumpa w sprawie rozwiązania konfliktu. Palestyńczycy z Amerykanami rozmawiać nie zamierzają, plotki o ofercie dementują, ale będzie naprawdę ciekawie, jeśli się okaże, że tkwi w nich źródło prawdy. No i może doczekamy się tego chanukowego cudu?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Czekam na dyskusje w ttzw Radzie Bezpieczenstwa i tzw ONZ na temat czy Warszawa moze rzeczywiscie byc uznana jako stolica Polski.

 2. Nie widze nic zlego w przeniesienu ambasady USA i Polski do Jerozolimy.

  Slawomirski

 3. Trump oferuje Palestyńczykom Inflanty?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gdzie ogon rządzi, tam głowa błądzi.

 6. Zdominowane przez islamistów ONZ to „świat”. Cha, cha, chyba tylko dla pani redaktor…

 7. Tytul jest przedstawieniem sprawy z jednego- zydowskiego punktu widzenia.
  Swiat nie mowi „nie” sprawie Jerozolimy- Swiat mowi tak sprawie Jerozolimy jako stolicy Palestyny. Mozna dyskutowac czy ROWNIEZ stolicy Izraela.

  To co mnie cieszy a co wprost nie powiedziane to zdanie Polski w we wspomnianym przez autorke glosowaniu Rady Bezpieczenstwa. Mowi swoim, niezaleznym od USA glosem.
  Punkt dla Kaczora!

  marcin.lazarowicz

 8. Jerozolima najpierw była żydowska, potem zajęli ją Arabowie, po nich krzyżowcy, znów Arabowie, po nich Turcy, Anglicy, a w końcu odbili ją Żydzi w 1967 r.

 9. >>Świat mówi „nie” w sprawie Jerozolimy<<

  'Świat' nie czytał tzw. Biblii?
  Albo Juzefa Flawiusza?

  Ja czytałem, i jedno i drugie, i wydaje mi się jednak, że Jerozolima jest, była i będzie stolicą Żydów.

 10. Nie jest istotne, czy popieramy jedną czy drugą stronę i czy MY chcemy widzieć Jerozolimę jako stolicę Palestyny, czy Izraela. Fakty są takie, że tam mamy permanentny konflikt, którego nikt nie potrafi rozwiązać, a (prawie) cały świat bardzo by chciał. Trump rok temu wskazał człowieka który miał go zakończyć, ale mąż Ivanki wciąż się nie odezwał publicznie, więc ten go zastąpił. Jak palnął, to od tamtej pory zginęło kilku ludzi, dziesiątki jest rannych. A konflikt wciąż pali się żywym ogniem. Zadaniem dyplomacji jest łagodzenie konfliktów, a nie ich rozpalanie, choć z nadwiślańskiego grajdołu to może być ciężkie do zauważenia. Nie chodzi o wyrażenie swojej woli, tylko o wypracowanie zadowalającego obie strony kompromisu. A jeśli jest to niemożliwe, to może chociaż nie należy mówić niczego, co powoduje że ludzie ponownie zaczynają się mordować.

 11. Trump szantażuje biedne kraje w tej sprawie. Kto rządzi więc Ameryką? Na pewno nie Amerykanie…

 12. Polska lokajem Ameryki, jako że na rozkaz Waszyngtonu polski rząd wstrzymał sie od głosowania za rezolucją potępiającą uznanie przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela. Wstyd i tyle.

css.php