Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

31.10.2014
piątek

Konflikt bliskowschodni jak szafa z IKEI?

31 października 2014, piątek,

„Szwedzki rząd musi zrozumieć, że relacje na Bliskim Wschodzie są bardziej skomplikowane niż mebel do samodzielnego montażu z IKEI” – żachnął się izraelski minister dyplomacji Awigdor Liberman po tym, jak Szwecja uznała państwo Palestynę.

Margaret Wallström, szwedzka minister spraw zagranicznych, wykazała się refleksem. Jeszcze tego samego dnia w wywiadzie dla CNN skomentowała, że budowanie pokoju na Bliskim Wschodzie może być właściwie dokładnie takie samo, jak składanie regału Liatorp albo szafy Hurdal. „Chętnie wyślę mu paczkę mebli IKEI, bo wtedy przekona się, że do ich złożenia potrzebuje przede wszystkim partnera, współpracy, dobrej instrukcji i – jaką sądzę – mamy wszystkie te elementy”. Pani minister wyjaśniła, że można również użyć tych mebli, by rozwiązać konflikt na Bliskim Wschodzie. „Potrzeba, by partnerzy usiedli przy tym samym stole” – dodała Wallström.

Montecruz Foto, Flickr CC by 2.0.

Montecruz Foto, Flickr CC by 2.0.

Minister uzasadniła decyzję Szwecji tym, że spełnione zostały kryteria międzynarodowe. „Palestyna ma terytorium, naród i własny rząd. Nieuznanie Palestyny z powodu jej okupacji byłoby niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego” – oświadczyła minister.

Z obszernego oświadczenia opublikowanego na stronach jej urzędu wynika, że za decyzją stoi chęć wsparcia umiarkowanych sił palestyńskich, które będą zarządzać budową państwa, i tych, którzy wkrótce zasiądą przy stole negocjacyjnym. I ważne zdanie: „Celem jest umożliwienie Izraelowi i Palestynie życia w dwustronnie uznanych granicach z 1967 r. jako podstawie i Jerozolimie jako stolicy dwóch państw, gdzie wymiana ziem będzie akceptowana tylko w drodze negocjacji między stronami”. Celem jest też przekazanie nadziei i wiary w przyszłość dla młodych Palestyńczyków i Izraelczyków, którzy nie widząc alternatywy dla przemocy, mogą popaść w radykalizm.

Minister przyznała, że władze palestyńskie nie mają pełnej kontroli nad Palestyną ani na Zachodnim Brzegu, ani w Gazie, jednak pewną nadzieję daje technokratyczny rząd jedności i porozumienie między Fatahem a Hamasem. Szwecja zapewnia, że ma własne wymagania wobec Palestyny: walkę z korupcją, respektowania praw człowieka i praw politycznych, a także coraz większy wpływ kobiet. „W oczywisty sposób oznacza to odrzucenie wszelkiej przemocy” – uważa Wallström. „Są tacy, którzy będą kłócić się, że dzisiejsza decyzja jest przedwczesna. Jeśli jest jakakolwiek, to obawiam się, że spóźniona”. Minister zapewnia, że jej rząd wraz z krajami UE i USA, a także innymi aktorami będą wspierać rozpoczęcie negocjacji, a ostateczne porozumienie ma być oparte o zasady prawa międzynarodowego i gwarantować zarówno palestyńskie, jak i izraelskie żądania do narodowego samookreślenia i bezpieczeństwa.

Wszystko pięknie, ważny gest. Mówi się, że w wielkiej polityce słowa i gesty też mają swoją wagę. Trudno ich nie doceniać, ale też warto ich nie przeceniać. Dziś ci młodzi w Ramallah, Nablusie, Petach Tikwa czy Hajfie obudzili się z grubsza w tej samej rzeczywistości co wczoraj. Wizja prawdziwych dwóch niezależnych państw istniejących obok siebie jest dziś tak samo mglista jak wczoraj. Jeszcze za mało, by mogli żyć inaczej.

Co więcej, dla Libermana decyzja Szwecji jest „niefortunna” i jego zdaniem wzmocni ekstremistów i przyniesie dużo szkód, a żadnego pożytku. Jego zdaniem droga do porozumienia pokojowego z Palestyńczykami wiedzie tylko poprzez negocjacje, a takie decyzje jak Szwecji tylko wzmacniają ich „nierealistyczne żądania”.

Problem w tym, że w ostatnim czasie nie zrobiono zbyt wiele, a w zasadzie nic, by na nowo podjąć przerwane rozmowy.

Więc jak jest z tą szafą z Ikei? Czy proces pokojowy jest tak prosty jak ten mebel czy jednak bardziej skomplikowany? Fiasko ostatnich negocjacji może świadczyć o tym, że nie wystarczy, by partnerzy usiedli przy jednym stole. Może obecne ekipy – i ta z Ramallah, i ta z Jerozolimy – nie są w stanie dziś połączyć wszystkich śrubek. Niezależnie od ich wysiłków na koniec zostają elementy, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Zawsze zostają „nierealistyczne żądania”. A już na pewno nie da się z nich złożyć żadnej szafy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 98

Dodaj komentarz »
 1. Pani Agnieszko,
  Bliski Wschód jest prosty jak budowa cepa – bez Izraela było by tam jak wszędzie, czyli zwyczajnie źle, ale że Izrael stara się, zresztą nie bez powodzenia, skłócić wszystkich jego sąsiadów ze wszystkimi jego sąsiadami, aby odwrócić od siebie uwagę, to jest tam tak jak jest, czyli tragicznie wręcz źle. Tak więc tylko odsunięcie syjonistów od władzy w Izraelu może uratować to państwo przed tragicznym końcem, czyli od Shoah Mark Two.
  Szalom!

 2. Można przyjąć że Izrael jest ciałem obcym w tkance, to ropień który trzeba wyciąć.
  Ale nie zgadzam sie z tą tezą.
  Gdyby nie Izrael kanalizujący nienawiść, arabscy bracia znaleźliby inny pretekst do zwady i walki o wpływy.
  Społeczeństwa o strukturze plemiennej tak mają.
  Przeszczep cywilizacji zachodniej, sposobu organizacji życia politycznego, na tamten grunt, był ryzykowny.

  Chyba jedynie metodą faktów dokonanych można posunąć naprzód powstawanie palestyńskiego państwa.
  Ale, nikomu w tamtej okolicy nie jest to na rękę.
  Jeszcze jeden gracz w bliskowschodniej zupie, mający własne interesy i niezależną politykę?
  I to na dodatek świecki w większości?
  Trzeba by bombardować i to arabskimi bombami…….
  Szwedzi wymuszają działanie.
  Z korzyścią dla Palestyńczyków, niekorzyścią dla graczy grających ich kościami i sponsorów terroru.
  Tyle interesów może się skończyć bezpowrotnie……

 3. Wiesiek
  Niestety, ale Izrael jest na Bliskim Wschodzie ciałem obcym w tkance regionu, to jest ropień który trzeba wyciąć, aby uzdrowić resztę organizmu, jakim jest tu cały Bliski Wschód. Zgoda, że gdyby nie Izrael, to Arabowie znaleźliby inny pretekst do zwady i walki o wpływy, ale to bylyby to zwyczajne nienaski, podobne do tych, jakie obserwujemy dziś n.p. w Europie, czyli raczej nie zagrażające pokojowi światowemu.
  Poza tym, to ów „przeszczep” cywilizacji zachodniej, naszego sposobu organizacji życia politycznego, na tamten arabski grunt, miał przecież na celu rozwalenie tradycyjnej struktury tamtejszych społeczeństw, aby łatwiej było na nie wpływać z tzw. Zachodu. Tu nie chodziło przecież o dobro Arabów, a o coś zupełnie przeciwnego… 🙁
  Zaś to, co zrobiła Szwecja miałoby wiekszy sens, gdyby jednocześnie zrewała ona stosunki dyplomatyczne z obecnym, syjonistycznym, a więc rasistowskim reżymem izraelskim. Tak więc ten krok Szwecji jest w zasadzie krokiem w dobrą stronę, ale wymaga on następnego kroku, czyli zerwania stosunków z obecnym reżymem izraelskim.
  Pozdr.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Agnieszka Zagner

  „Problem w tym, że w ostatnim czasie nie zrobiono zbyt wiele, a w zasadzie nic, by na nowo podjąć przerwane rozmowy.

  Zrobiono, i to dużo. Tydzień temu powiązany z Hamasem Arab celowo wjechał samochodem w grupkę Żydów stojących na przystanku tramwajowym w jerozolimskiej dzielnicy Giwat ha-Tahmoszet. W wyniku tego zamachu 9 osób zostało ciężko rannych, a śmierć poniosły 3-miesięczna dziewczynka oraz 22-letnia kobieta. Z kolei 3 dni temu Arab powiązany z organizacją Islamski Dżihad dokonał zamachu na Jehudzie Glicku.

  Zarówno przywódca Fatahu Abu Mazen, jak i szef Hamasu Ismail Hanije publicznie pochwalili oba te zamachy, a dzikusów-morderców odpowiedzialnych za śmierć niewinnych ludzi uznali za szahidów (męczenników).

  Trzeba też wspomnieć o ulicznych zadymach arabskich w Jerozolimie, inspirowanych głównie przez Abu Mazena i jego popleczników. Od miesiąca praktycznie nie ma dnia, żeby Arabowie nie obrzucali kamieniami lub koktajlami Mołotowa samochodów, autobusów i tramwajów. Dochodzi do starć z policją.

  Dzisiaj atmosfera w Jerozolimie jest wyjątkowo napięta, ponieważ Fatah ogłosił „Dzień gniewu” w związku z zabiciem przez izraelskie służby islamskiego terrorysty. A zatem możemy się spodziewać, że zaraz po wieczornych modłach Arabowie natchnieni miłościwym Allahem rozpoczną kolejne zadymy i burdy.

 6. @Agnieszka Zagner

  I jeszcze słówko na temat bojkotu produktów wytwarzanych przez izraelskie zakłady w Judei I Samarii. Z powodu 9-procentowego spadku sprzedaży fabryka SodaStream, znajdująca się w Miszor Adumin w Judei, zmuszona została zamknąć swoją działalność. Dla zwolenników bojkotu ta wiadomość mogłaby być dobra, gdyby nie fakt, że oprócz 350 żydowskich pracowników, pracę straci także 540 izraelskich Arabów i 500 palestyńskich Arabów.

 7. Mietek
  Równie dobrze mozesz krytykować AK za to, że zamiast podjąć negocjacje z okupantem, zorganizowała zamach na Kutscherę oraz że partyznci z AK, AL i BCh wysadzali w powietrze pociągi, w których podróżowali także i niemieccy cywile. Fakty są bowiem takie, że do najbardziej spektakularnych akcji AK należały m.in. unieruchomienie węzła kolejowego w Warszawie (7/8 października 1942 r.), odbicie więźniów w Pińsku (18 stycznia 1943 r.), zamach bombowy na dworcu kolejki miejskiej w Berlinie (15 luty 1943 r.), odbicie więźniów w centrum Warszawy (akcja pod Arsenałem, 26 marca 1943 r.), zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji Dystryktu Warszawskiego (1 lutego 1944 r.). I to bojownicy z polskiego podziemia, a nie niemieccy okupanci są dziś uważani za bohaterów!
  Niestety, ale Izrael nielegalnie okupuje Jerozolimę, a więc Palestyńczycy mają pełne prawo prowadzić w Jerozolimie akcje zbrojnego oporu przeciwko tej, z definicji nielegalnej, izraelskiej okupacji, tak samo jak mieli podobne prawo polscy partyzanci w okupowanej przez III Rzeszę Polsce oraz na terenie owej III Rzeszy.

 8. Mietek
  Z powodu bombardowania przez aliantów niemieckich zakładów przemysłowych, pracę w nich tracili nie tylko Niemcy, ale także zatrudnieni w nich cudzoziemcy, w tym głównie Polacy.
  A Soda Stream powinien być rozsądniejszy w wyborze miejsca na swoje inwestycje.

 9. @kagan

  „Równie dobrze mozesz krytykować AK…”

  Nie pajacuj @kagan. Arab celowo wjechał samochodem w grupkę żydowskich cywilów oczekujących na przystanku na tramwaj. Wśród nich nie było żadnego policjanta ani żołnierza. Zostali zaatakowani, bo byli Żydami.

  Podobnie jest z pojazdami, które notorycznie obrzucają kamieniami. Arabowie nie celują w konkretny samochód, tramwaj czy autobus, w którym przebywa jakiś izraelski funkcjonariusz, tylko w każdy pojazd, w którym znajdują się Żydzi. Nie zważając nawet na to, że wśród pasażerów są także ich bracia w Allahu.

 10. @kagan

  „A Soda Stream powinien być rozsądniejszy w wyborze miejsca na swoje inwestycje.

  Na stronie SodaStrem czytamy:

  „SodaStream jako pracodawca daje podstawę utrzymania około 5000 Palestyńczykom, ponieważ każdy z zatrudnionych Palestyńczyków utrzymuje statystycznie około 10 osób. Dlatego właśnie ich byt zależy od zatrudnienia w tej fabryce. W Autonomii Palestyńskiej, gdzie bezrobocie sięga 30%, nasi palestyńscy pracownicy otrzymują pensje 4-5 razy wyższe od pensji przeciętnej. Nasza fabryka jest urzeczywistnieniem idei budowania mostów pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami, z czego jesteśmy dumni (…)”.

  http://sodastream.pl/info/235/nasza-fabryka#.VFPpDmfOXoA

  Bojkot, który miał dokopać Izraelczykom, w rzeczywistości skazał przeszło 1000 Arabów na bezrobocie i rozpacz. Z pewnością są wam z tego powodu bardzo wdzięczni.

 11. Ciekawe, co zrobi szwedzki rząd, gdy Hamas przejmie kontrolę nad Zachodnim Brzegiem. Wycofa swoje uznanie państwa palestyńskiego?

  A co państwo powiecie na taką parafrazę słów pani minister:
  „Donbas ma terytorium, naród i własny rząd. Nieuznanie LRD z powodu jej okupacji byłoby niezgodne z zasadami prawa międzynarodowego”.

 12. Mietek
  1. AK wykonalo zamach bombowy na dworcu kolejki miejskiej w Berlinie 15 lutego 1943 r., a ofiarami byli wtedy głównie niemieccy cywile. Niestety, ale odpowiedzialność za nielegalną a okrutną okupację Palestyny przez Izrael spada na wszystkich Żydów zamieszkałych w Izraelu, a nie tylko na syjionistyczne wojsko i policję, podobnie jak każdy Niemiec, poza nielicznymi członkami ruchu oporu, był odpowiedzialny za zbrodnie III Rzeszy…. Poza tym, to nie każdy żydowski policjant czy żołnierz chodzi zawsze w mundurze!
  A na tym dworcu kolejki miejskiej w Berlinie mogli być wtedy także Polacy, zmuszeni do pracy w Niemczech.
  2. Von Braun też zatrudnial masę Polaków w swych fabrykach rakiet. I co z tego? A Arabowie, którzy podjęli pracę w Soda Stream to chyba wiedzieli, dla kogo pracują?
  ZZ
  1. Hamas zaostał wybrany w wolnych wyborach, a więc syjonistom nic do tego, kogo wybrali Palestyńczycy.
  2. Rozpad Ukrainy jest faktem, tak samo jak nim jest rozpad Jugosławii, a więc Zachód ma podwójną moralność nie uznając niepodległości Noworosji a uznając niepodległość Kosowa.
  Szalom!

 13. @Mietek

  „Bojkot, który miał dokopać Izraelczykom, w rzeczywistości skazał przeszło 1000 Arabów na bezrobocie i rozpacz.”

  Bojkot dopiero nabiera rozpedu. Teva (lekarstwa) – ponad piec miliardow dolarow przychodu za trzeci kwartal, miliard trzysta tysiecy zysku.

  Indie wlasnie zdecydowaly sie na kupno osmiu tysiecy izraelskich rakiet ppanc typu „Spike” i ponad trzystu wyrzutni. Jeden kontrakt wart ponad pol miliarda dolarow. Ogloszono to wkrotce po decyzji zakupu 260-ciu rakiet przeciwlotniczych typu Barak-1 dla indyjskiej marynarki wojennej. Indie wspolfinansuja prace nad pociskiem Barak-8.

  Checkpoint Software przekroczy w tym roku poltora miliarda dolarow przychodu. Rosnie jak na drozdzach.

  Na poczatek moim zdaniem chorzy na stwardnienie rozsiane powinni zaczac bojkotowac zla i niedobra syjonistyczna Teve. Problem w tym, ze jak kogos bolesny i paskudny paraliz chwyta, to z braku laku nawet zlym syjonistom da zarobic, zeby tylko troche bolec przestalo. I zeby pozyc pare lat dluzej.

 14. radzilow
  Z czego się cieszysz? Z tego, że ktoś zarobi na sprzedaży broni? I co z tego, że w Izraelu produkują lekarstwa? III Rzesza też miala rozbudowany przemysł farmaceutyczny! 🙁
  I co z tego, że 1000 Palestyńczyków straciło pracę na skutej bojkotu Izraela przez resztę świata, skoro znacznie więcej z nich straciło wszystko na skutek terrorystycznych akcji przeprowadzanych ciągle przez syjonistyczną soldateskę na nielegalnie okupowanych przez Izrael ziemiach należacych do Palestyny? Obawiam się, że najbardizej ci jest żal zysków straconych przez izraelskie firmy z powodu bojkotu Izraela przez resztę świata… 🙁

 15. PS: Nie tylko syjoniści produkują lekarstwa na stwardnienie rozsiane!

 16. „bojkotu Izraela przez resztę świata, ”

  Rozczulajaco glupia ta folksdojczeria.

  Glupsza niz ustawa przewiduje.

  Izraelskie firmy bija kolejne rekordy przychodow i zyskow. Jedna tylko Teva wypracowuje miliard trzysta milionow dolcow zysku – za kwartal. Jedna tylko Teva sprzedaje lekow za piec miliardow dolcow – za kwartal.

  W 2013-ym roku przychod Tevy zamknal sie okragla suma dwudziestu miliardow dolarow. Moze te leki na stwardnienie rozsiane sa zle, niedobre, syjonistyczne i w ogole „Made in Osiedle” – ale jak paraliz lapie i bolec zaczyna, to nawet najbardziej zawzieci zwolennicy bojkotu kupuja izraelskie tabletki. Bo jakos nikt inny takich zrobic nie potrafi.

  Ile rozumie z tego wszystkiego folksdojczeria? Ano rozumie, ze trwa „bojkot Izraela przez resztę świata”. Taki dziwny „bojkot”, ze kasiora za leki, oprogramowanie, bron i podobne cacka plynie do Izraela coraz szerszym strumieniem.

 17. radzilowJedwabne

  dlaczego wyzywasz (folksdojczeria) zamiast spierac sie o przedmiot, logicznie argumentujac i przekonujac do swojego stanowiska. potrzebna przywolac exampla jako uzasadnienie wlasnego mniemania. wszystko na chlodno, bez osobistych wypadow. pokaz klase ze umiesz.

 18. Kagan, masz chyba jakis problem z Zydami ale to w sumie nie moja sprawa. Mam inne uwagi do Twoich wpisow.
  Naduzycie z Twojej strony jest porownanie atakow palestynskich (arabskich) na cywilow do wyrokow i akcji AK. Jezeli juz to blizej jest im do akcji AL np. zamach na Cafe Klub. AK wykonywalo wyroki za zbrodnie na obywatelach Polski. Wyroki wydane przez sad podziemny. Tu nikt nie atakowal niemieckich cywili na slepo. Jedynie atak w Berlinie da sie tak porownac. Ale byl jeden wsrod innych.
  Porownanie przymusowych robotnikow w Rzeszy do palestynskich pracownikow (dobrze oplacanych) to juz kpina.
  Jezeli zas niesnaskami nazywasz bezlitosne wojny miedzy wyznawcami Allaha to chyba nie wiesz co piszesz. Niewykluczone, ze niektore z nich sa sprowokowane przez Izrael ale nienawisc miedzy szyitami a sunnitami napewno nie jest sprowokowana. Wiec jak ich zostawic w spokoju to szansa, ze wyrzna sie sami jest spora. I na dodatek wciagna w swoje konflikty swiat zachodu. I jeszcze jedno: z jednej strony zadaja od nas pomocy i nielegalnie emigruja a z drugiej podkladaja u nas bomby. Szalom

 19. Radziłów
  Oto prada o tzw. żydowskiej wynalazczości:
  „M. Zuckerberg założyciel facebooka”- kłamstwo wynikające ze złodziejstwa żydowskiej mafii sterującej społeczeństwem w USA a także za pomocą takich portali właśnie jak facebook ogłupiających ludzi na całym świecie i przede wszystkim co jest najgorsze gromadzącej dane osobowe i zdjęcia setek milionów osób – należy zapytać się po co.
  Odnośnie założenia facebooka to Zuckerberg nim nie jest – facebook został założony w 2003 roku i należał wówczas do firmy Orange z Nevady która następnie została przejęta wraz z portalem przez fimę Pilawa Facebook & Twitter Inc NY. Firma ta sprzedała prawa do znaku towarowego firmie rodzinnej Jacksonów której Zuckerberg przez wiele lat płacił tantiemy. Za sam portal nic nikomu nie płacił bo go po prostu ukradł, tak najwyraźniej żydzi w USA mogą robić. Legenda o tym że to Zuckerberg wymyślił facebooka powstała później na potrzeby marketingowe.
  Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16898410,Facebook_padnie_za_3_lata___To_jak_III_wojna_swiatowa_.html#ixzz3HngeKWD0
  Szalom!

 20. Radziłów
  Nie jestem żaden Volksdeutsche, a moja rodzina, z racji jej pochodzenia z Bawarii mogła by być conajwyżej Reichsdeutsche, ale tego jakoś nie wybrała. Uważaj więc z wyborem swych oszczerstw, szczególnie, że gdyby nie niemeicka pomoc, to byście dalej w tym Izraelu w szałasach meszkali, jak za czasów Mojżesza…

 21. Bever – oczekujesz klasy od zwyczajnego chama, co z tego ze koszernego?

 22. Kontra
  To nie ja mam problem z Żydami, a ma go, i to od dawien dawna cały świat, a dzisiaj mają ten problem głównie Palestyńczycy. Przecież gdyby Izrael nie zależał politytcznie i militarnie od USA, to dawno temu rządzacy tam syjoniści rozwiązali by tzw. problem palestyński w ten sam sposób, w jaki Niemcy chcieli rozwiązać u siebie i na okupowanych przez nich terytoriach tzw. problem żydowski, a więc gdyby nie to, że Izrael, nie będąc w pełni niezaleznym państwem, musi się wciąż liczyć z tzw. opinią publiczną na tzw. Zachodzie, to od dawna nie było by ani jednego żywego Palestyńczyka na obszarze tzw. Wielkiego Izraela (Erec Jisrael HaSzlema). 🙁
  Szalom!

 23. Kontra – c.d.
  Zarówno atak AK na dworcu S-Bahn w Berlinie czy też zamach AL na Cafe Club w warszawie były wyrazem oporu ze strony okupowanych – gdyby nie niemecka okupacja Polski, to nie byłoby by przecież tych zamachów, dziś okreśslanych jako “ter-ro-rystyczne”. Odróznij po prostu kata (dawniej Niemców-Nazistów, dziś Żydów-Syjonistów) od ich jego ofiary (dawniej Polaków oraz Żydów, a dziś Palestyńczyków).

 24. C.d. do Kontry
  Polacy, pracujacy w Niemczech żyli zas na ogół znacznie lepiej (szczególnie na wsi) niż w Polsce, a więc moje porównanie było tu jak najbardziej poprawne – w obu przypadkach mamy tu zresztą do czynienia z przymusem – nie ważne, czy bezpośredmim (fizycznym) czy też pośrednim (eko-no-micz-nym).

 25. Kontra – c.d.
  A co do niesnasków pomiędzy Arabami – one są dziś podsycane przez Izrael i Zachód (głównie USA) według zasady “dziel i rządź”. Zgoda, nie wszystkie konflikty pomiędzy szyitami a sunnitami są sprowokowane z zewnątrz, ale gdyby nie Izrael, to były by one dziś tylko marginesem, czymś podobnym do obecnych konfliktów pomiędzy Katolikami a Protestantami w Irlandii Północnej.
  Zas tzw. terroryzm muzułmański jest niczym innym, jak reakcją świata muzułmańskiego na bezczelne wręcz wtrącanie się Zachodu w sprawy Bliskiego Wschodu. Odróżnij więc skutki (akty ter-ro-ry-zmu) od ich przyczyn (kolonizacja Bliskiego Wschodu przez Zachód). Co bowiem zostaje dziś Arabom, jak nie ter-ro-ryzm, skoro są oni wciąż okupowani oraz atakowani przez tzw. Zachód oraz Izrael, pełniący funkcję głownego żandarma USA na Bliskim Wschodzie? Oczywiście, nie popieram terroryzmu, ale jeszcze mniej popieram obecną, neokolonialną politykę Zachodu oraz Izraela na Bliskim Wschodzie – politykę, będącą dziś głównym powodem ekspolozji ter-ro-ry-zmu w tym regionie. 🙁

 26. (W kawałkach ze względu na „Twój komentarz czeka na moderację.„)

 27. Panowie…..

  Historia jest pełna „polityki faktów dokonanych”.
  Izrael powstał, i nic poza rzezią nie zakończy jego istnienia.
  Jego sąsiedzi próbowali kilkukrotnie, z miernym skutkiem.
  Więc może w końcu zaakceptują rzeczywistość?

  Granie kartą palestyńską przez Egipt, Syrię, Iran, Arabię Saudyjską, czy innych zainteresowanych, polega na finansowaniu i szczuciu poszczególnych odłamów na siebie i Izrael. Przynosi profity przywódcom, śmierć żołnierzom i cywilom.
  Co prawda życie ludzkie w tamtym rejonie jest tanie, ale może warto z tym skończyć w imię europejskich szczytnych idei? [bo nie praktyki, niestety]…..

  Uznanie Palestyny byłoby takim faktem dokonanym, wymuszającym następne kroki.
  Między innymi na USA, wetującemu chyba z setkę rezolucji potępiających Izrael i jego politykę.
  Podobno ludzie maja prawo do życia w pokoju i samostanowienia?

  A tych wszystkich „wściekłych” najchętniej bym eksterminował.
  I to z obydwu stron barykady.
  Żyją z eskalacji napięcia.
  Skoro sprzedają miecz INNYM by walczyli, niech od niego zginą……

 28. Wiesiek
  Zrównujesz tu kata (Syjonistę) z jego ofiarą (Palestyńczykiem). I jeśli jesteś za dalszym istnieniem Izarela, to dlaczego nie potępisz aliantów za zlikwidowanie III Rzeszy? Przecież Izrael jest tak samo bandyckim państwem jak była nim III Rzesza!
  Kontra
  C.d. do c.d.
  W latach 1980tych mieszkałem w Niemczech (Kolonia) a więc poznałem tam wielu Polaków, wywiezionych podczas okupacji na roboty do Niemiec, ktorzy pozostali z własnego wyboru w Niemczech po klęsce Hitlera. Potwierdza ten fak pozostawania Polaków, dawnych robotników przymusowych w Niemcczech, także naukowa literatura. Wynika z tego, że sytuacja Palestyńczyków, zmuszonych dziś przymusem ekono-micznym, aby pracować dla Żydów podobna jest do sytuacji Poaków, niegdyś zmuszonych siłą do pracy dla Niemców…
  SZALOM!

 29. Wiesiek
  „radzilow” twierdzi, że Izrael sprzedaje broń, m.in, do Indii i Polski. To jak mam więc rozumieć twe slowa:” Skoro sprzedają miecz INNYM by walczyli, niech od niego zginą……”?
  SZALOM!

 30. PS: Miało być oczywiście „fakt” a Nie „fak”…

 31. Pani Agnieszko?
  Dlaczego wyraz „e k o n o m i a” jest tu trefny (non-kosher)?
  Shalom!

 32. kagan
  1 listopada o godz. 10:07

  Przecież- w moim mniemaniu- jest to proste jak budowa cepa.
  Ideologie nie przemawiają do zwykłych ludzi w swojej masie.
  Liczy się CHLEB, ideologią pożywią się nieliczni.

  Za chlebem ludzie głosują nogami, bez względu na szykany które ich w nowym miejscu spotykają.

  Powstanie Izraela jest FAKTEM z którym nie godzą się jedynie sponsorowani z zewnątrz.
  A kilkukrotnie wyższe na terenie Izraela płace zachęcają do przybycia tych, co mają przeżyć za dolara dziennie gdzie indziej.
  Ciśnienie demograficzne…….

  Dodaj do tego pozbawienie Palestyńczyków prawa do obywatelstwa w krajach arabskich i trzymanie ich w obozach, gdzie nie ma nadziei na lepsze życie.

 33. kagan
  1 listopada o godz. 10:09

  Izrael jest poważnym eksporterem broni.
  LEGALNIE sprzedawanej do różnych krajów.
  Hamas, Hesbolllah, czy inne organizacje, są zaopatrywane nielegalnie i tak samo sponsorowane. Walczą w interesie mocodawców, a nie Palestyńczyków.
  Najemnicy po prostu, realizujący za kasę cudze interesy.

 34. „Uznanie Palestyny byłoby takim faktem dokonanym, wymuszającym następne kroki.”

  Pewnie masz racje. Po takim fakcie Izrael raz-dwa wycofa sie z Izraela do… no, wlasnie nie wiadomo, „do morza” czy do jakiegos duzego komina. Ale szesc z kawalkiem milionow Zydow z Izraela na pewno raz-dwa wycofa sie z Izraela i dokona samilikwidacji Izraela, zeby zrobic miejsce dla „palestyny”.

  „Między innymi na USA, wetującemu chyba z setkę rezolucji potępiających Izrael i jego politykę.”

  Amerykanscy wyborcy rzeczywiscie stanowia pewien problem. Wybieraja zupelnie nie takie wladze jak trzeba. No i niesluszne amerykanskie wladze bezczelnie wetuja kolejne rezolucje.

  „Podobno ludzie maja prawo do życia w pokoju i samostanowienia?”

  Ludzie – tak. A Zydow przeciez nikt w tym twoim kraju za ludzi nie uwaza. Zydzi, klasyfikowani w waszym internecie pod wzgledem „wartosci opalowej” nie maja waszym zdaniem prawa zyc i oddychac. Jak juz sie udalo wszystkich, ktorzy unikneli gazu i pieca, wypedzic („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”) – to teraz snuje sie marzenia – jak zlikwidowac Izrael razem z Zydami.

  Maly szkopul w tym, ze kolejne dziesieciolecia mijaja i jakos frowno z tych planow wychodzi. Nota bene szwedzka dyplomacja juz kiedys probowala likwidowac Izrael. Niejaki Folke Bernadotte mial gotowy plan, zeby caly Negew i cala Jerozolime oddac Arabom, Hajfe uczynic „wolnum miastem” i przede wszystkim pozbawic Zydow suwerennosci. Mieli zyc w paru bantustanach, bez wlasnych sil zbrojnych – czyli de facto czekac na likwidacje. Jakby nie bylo, Bernadotte byl dobrym kumplem Himmlera.

  Po czy cos szwedzkiemu dyplomacie do glowy strzelilo i lansowany przez ONZ projekt jakos nie dal sie wprowadzic w zycie.

 35. @Wiesiek59

  „LEGALNIE sprzedawanej do różnych krajów.”

  Sam sobie przeczysz. Jesli Izrael waszym zdaniem „istnieje nielegalnie” bo to wszystko „okupowane ziemie palestynskie”, to z waszego punktu widzenia nie moze chyba ta sprzedaz byc legalna?

  Nie tylko Szwecja uznala plasteline, twoj kraj takze. Juz dawno temu uznal.

  W zwiazku z czym Izrael lada moment wycofa sie z Izraela… do jakiegos duzego komina? „Do morza”? Podobno juz komin sobie buduja.

 36. @kontra

  ” pokaz klase ze umiesz.”

  Nie zamierzam przekonywac ciebie ani twoich ziomow do niczego – a juz zwlaszcza do tego, ze ja i moje dzieci mamy prawo zyc i oddychac.

  Posluze sie tutaj pewna analogia*. Zyl-byl w Niemczech niejaki Julius Streicher, tworca i wydawca pisma „Der Sturmer”. Pismo uczylo Niemcow nienawisci, uczylo, ze Zydzi sa zli i niedobrzy a nawet jeszcze gorsi i ze trzeba „kwestie zydowska” rozwiazac.

  Alianci zlapali Streichera i uznali, ze zachodzi prosta zaleznosc miedzy antysemicka propaganda a fabrykami smierci w Oswiecimiu czy Treblince.

  Alianci nie wdawali sie ze Streicherem w zadne polemiki i nie probowali go o niczym przekonywac. Zlapali po prostu Streichera za ..ko i powiesili. W charakterze argumentu posluzyli sie konopnym sznurem.

  ______________________
  * Odszukaj sobie w slowniku wyrazow obcych.

 37. radzilowJedwabne
  1 listopada o godz. 13:52

  Dorzucę ci do opowieści przypadek Kolbego……
  Ci wstrętni katolicy zrobili z żydożercy świętego.
  A w dużej mierze Rycerzowi Niepokalanej zawdzięczamy polski stosunek do Żydów w przeszłości……..

  Moja teza jest prosta.
  Zdobycze powinny być sankcjonowane traktatem pokojowym- jak dawniej bywało.
  Miliony moga ginąć, byle nie na oczach mediów.
  I nie mogą być to BIALI.
  Bo wówczas świat zawyje z oburzenia.
  Czarni, żółci, kogo obchodzi ilu z nich zginie……

 38. Radziłów
  Co byś powiedział, jakbym ja nazwał Izrael-zesraelem, analogicznie do tego, jak ty nazwałeś Palestynę-plasteliną?
  Szalom!

 39. Radziłów
  1. W USA od dawna nie ma wolnych, demokratycznych wyborów, a właściwie to ich nigdy tam nie było, jako że tzw. ojcowie-założyciele USA najbardziej ze wszystkiego obawiali się najbardziej demokracji, czyli władzy ludu, a więc ustanowili oni taką ordynację wyborczą, aby ów lud nigdy nie mógł objąć w USA władzy – stąd też mamy to, że pomimo opinii olbrzymiej większości obywateli USA, rząd tego państwa może wciąż prowadzić tę zbrodniczą, prosyjonistyczną politykę, która musi się przecież zakończyć zagładą zarówno USA jak też i Izraela…:-(
  2. A swoją drogą, to Żydzi zamordowali z zimną krwią Folke Bernadotte, pewnie za to, że w lutym 1945 rozpoczął on negocjacje z Niemcami o uwolnienie skandynawskich więźniów z nazistowskich obozów koncentracyjnych i że w ramach tej akcji z niemieckich obozów zagłady wywieziono ponad 15 tys. żydowskich więźniów, z czego ok. 7795 pochodziło ze Skandynawii, a ok. 7550 z innych krajów. Niestety, ale został zamordowany w Jerozolimie przez syjonistycznych terrorystów z organizacji Lehi.:-( Dowodzi to, że najlepiej jest Żydom nie pomagać!
  Cytuję z Wikipedii: Folke Bernadotte został zamordowany 17 września 1948 przez członków radykalnej żydowskiej organizacji paramilitarnej Lehi. Do zabójstwa doszło w godzinach popołudniowych (kilka minut po 17:00). O okolicznościach zabójstwa można było się dowiedzieć od bezpośredniego świadka zdarzenia, szwedzkiego generała Åge Lundströma – szefa korpusu obserwatorów ONZ. Hrabia Bernadotte odbył podróż do Jerozolimy, aby sprawdzić warunki w nowym budynku, do którego w najbliższym czasie mieli się przenieść wysłannicy ONZ-tu, oraz spotkać się z izraelskim komendantem Jerozolimy Bernardem Josephem. Lundström pisał: „w dzielnicy Qatamon zostaliśmy zatrzymani przez samochody terenowe żydowskiej armii, droga została zablokowana, zostaliśmy otoczeni przez ludzi w mundurach izraelskiej armii. Równocześnie zobaczyłem człowieka wybiegającego z dżipa. Nie przejąłem się tym za bardzo, gdyż myślałem że jest to kolejny punkt kontrolny. Jednakże on przełożył pistolet Tommy przez otwarte okno po mojej stronie samochodu i strzelał bezpośrednio w hrabiego Bernadotte i pułkownika Serota. […] Po przeanalizowaniu całego zajścia, jestem przekonany, że było to umyślne i dokładnie zaplanowane morderstwo. Miejsce, gdzie zatrzymano samochody, zostało szczegółowo wybrane, a ludzie którzy zbliżyli się do samochodów doskonale wiedzieli, nie tylko w którym samochodzie był Bernadotte, ale wiedzieli też, jakie siedzenie w nim zajmował”(Adam Krawczyk: Kulisy zamachu terrorystycznego na mediatora ONZ dla Palestyny Folke Bernadotte w 1948 roku (pol.). W: Histmag.org [on-line]. 2008-11-23. [dostęp 2011-07-02].)
  Szalom!

 40. Wiesiek
  Jaka jest różnica pomiędzy legalnym a nielegalnym handlarzem bronią? Dokładnie taka sama, jak pomiędzy legalnym a nielegalnym dealerem narkotyków… 🙁
  Szalom!

 41. Wiesiek
  Powstanie III Rzeszy też było FAKTEM z którym nie godzili się jedynie sponsorowani z zewnątrz! A Palestyńczycy są przecież obywatelami Palestyny, zaś trzymanie ich w obozach, gdzie nie ma nadziei na lepsze życie wynika tylko i wyłącznie z nielegalnej okupacji Palestyny przez Izrael.
  Szalom!

 42. Szanowna Pani Agnieszko!
  Dlaczego toleruje tu Pani te antypolskie wpisy „Radziłowa z Jedwabnego”? Przecież jeśli ktoś by tu umieścił podobnie antysemickie wpisy, to by dawno został postawiony za nie przed sądem!
  Szalom!

 43. kagan
  1 listopada o godz. 16:40

  Jakie paszporty mają ci w obozach uchodźców?
  Nie wiem, ale przypuszczam że nansenowskie, skoro Palestyna ich nie wystawia, a Egipt, Syria, Jordania, nie traktuje ich jak obywateli…..

 44. @Krewni i znajomi krolika

  Poniewaz na niniejszym „forum” upowszechniana jest neonazistowska propaganda (jak zwykle zreszta), warto przypomniec pare szczegolow na temat hrabiego Bernadotte.

  Otoz zaf… „misja”, jakoby „ratujaca” „Zydow” z niemieckich obozow polagala na tym ogloszona zostala… pierwszego maja 1945-go roku. Bodajze dzien po samobojstwie Hitlera i tydzien przez bezwarunkowa kapitulacja hitlerowskich Niemiec. Dodac nalezy, ze Zydzi stanowili drobny odsetek wiezniow przywiezionych do Szwecji. Najwieksza grupe stanowili Dunczycy-aryjczycy, nastepna Polacy-aryjczycy.

  „Ratowanie” wiezniow hitlerowskich obozow w maju 45-go roku bylo bardzo ponura farsa. Niemniej jednak Szwecja potrzebowala wowczas propagandowych punktow, zeby sie w jakis sposob zdystansowac od hitlerowskich Niemiec.

  Obecnosc hrabiego Bernadotte w Niemczech brala sie stad, ze Bernadotte usilowal wynegocjowac w imieniu swojego kumpla Himmlera pokoj z zachodnimi aliantami (i mozliwosc dalszej walki z „bolszewikami”). Dziwnym trafem zachodni alianci nie przystali na propozycje przywiezione przez hr Bernadotte.

 45. Radziłów
  Nie kompromituj się! Niemcy byli znani z tego, że mordowali więźniów w ramach ewakuacji swych obozów: koncentracyjnych oraz zagłady. A terrorystyczny zamach na hrabiego Bernadotte to tylko jeden z tych jakże licznych morderstw popełnionych przez syjonistycznych terrorystów. 🙁 Nic dziwnego: Izrael to jest przecież państwo założone oraz rządzone przez terrorystów! 🙁
  Szalom!

 46. Wiesiek
  Skoro istnieje administracja palestyńska w Gazie i na tzw. Zachodnim Brzegu, to wydaje ona pewnie jakieś dokumenty tożsamości oraz dokumenty podróży. Nie mam czasu, aby to sprawdzać dokładniej.
  Szalom i Wesołych Świąt Umarlaków!

 47. Ale nam się kaganisko uruchomiło! Nie mogę sobie wyobrazić siły tresury, której kagan podlegał. Taka nienawiść! No, no… ale to jest śmieszne : „jeśli ktoś by tu umieścił podobnie antysemickie wpisy, to by dawno został postawiony za nie przed sądem!” Szykujesz się kaganku? Zabierz szczoteczkę do zębów!

 48. „Jakie paszporty mają ci w obozach uchodźców?
  Nie wiem, ale przypuszczam że nansenowskie”

  Nigdy nie istnialo zadne panstwo o nazwie „Palestyna”.

  Mandat Palestynski zostal utworzony w 1920-ym roku aby stac sie „siedziba narodowa dla Zydow”. Anglicy najpierw z tego terytorium oderwali jakies cztery piate i podarowali od razu Arabom (Emirat Transjordanski, pozniej Transjordania). Pozostaly, zalosny, malenki kawalek pustyni nadal istnial jako „Mandat Palestynski”. Nikt oczywiscie nie zamierzal dotrzymywac przyrzeczen danych Zydom. Zydzi byli na terytorium Mandatu bestialsko mordowani (pgrom w Hebronie). W 39-ym roku imigracja Zydow zostala calkowicie zakazana.

  Anglicy starannie dopilnowali, zeby Zydzi nie mogli sie ratowac ucieczka na terytorium Mandatu Palestynskiego. Nikt nie zamierzal pozbawiac niemieckich piecow ludzkiego paliwa.

  Dzis jest dosc podobnie, roznice sa raczej komsmetyczne. Sam fakt, ze ciagle jeszcze jacys Zydzi zyja i oddychaja doprowadza do wscieklosci nie tylko bywalcow niniejszego forum. Cierniem w oku jest fakt jest istnienie Izraela. No bo dopoki Izrael istnieje, to kominy nie zaczna dymic na nowo.

 49. „koro istnieje administracja palestyńska w Gazie i na tzw. Zachodnim Brzegu”

  Glupia to-to jak but z lewej nogi.

  „Administracja palestynska” istnieje wylacznie na podstawie traktatu z Oslo. Traktatu, ktory Arabowie od razu, z miejsca zlamali. Nigdy nie zamierzali przestrzegac.

  Zgodnie z traktatem z Oslo Gaza miala byc np strefa zdemilitaryzowana.

  Jesli Arabowie podtarli sie traktatem z Oslo i maja gleboko w srodku jego postanowienia to i Zydzi nie sa tym traktatem zwiazani. „Administracja palestynska” moze przestac istniec szybciej, niz co niektorzy bywalcy forum potrafia wyskandowac zighajl.

 50. Napaskudzilo to-to

  „ordowali więźniów w ramach ewakuacji swych obozów”

  Jasne. Szalenie wielkie mozliwosci mieli Niemcy w miesiacu maju 45-go roku, zeby „ewakuowac swoje obozy” albo costam.

  W mjau 45-go zighajle, herrenvolki i obergruppenfirery zajmowaly sie glownie jedna kwestia: Gdzie i jak dokonac ewakuacji wlasnej szyi. Znaczy zeby ja uchronic od styczka.

  I wlasnie wtedy ton, przepraszam za wulgaryzm, _hrabia_ oglosil ze Szwecja bedzie „ratowac wiezniow z niemieckich obozow”.

  Glownie – podkreslmy – Dunczykow, Polakow. Zydow tam bylo jakies dziesiec procent.

 51. Administracja palestyńska jest zdaje się w całości finansowana przez UE, w wysokości 5 miliardów euro- o ile się nie mylę.
  Kto daje kasę, ma środek nacisku…..
  Bracia Arabowie dają stosunkowo mało administracji, sporo poszczególnym grupom bojowym.
  Taki nie istniejący ekonomicznie byt, to Państwo Palestyńskie……

  Cisjordania nie zostanie zwrócona.
  Co bracia arabscy zajęli, przepadło.
  Co zajęli Żydzi ma być oddane…..
  Dziwna logika Kalego- wywodzącego sie podobno z tych ziem……

 52. WYglada na to, ze sie mylilem. Ponad czterystu dunskich Zydow biale autobusy hrabiego Bernadotte uratowaly z Terezina juz w polowie kwietnia 45-go roku.

 53. radzilow, chyba adresy pomyliles. To nie mnie cytujesz a Bevera. A do slownika nie musze zagladac.

 54. „w ramach tej akcji z niemieckich obozów zagłady wywieziono ponad 15 tys. żydowskich więźniów, z czego ok. 7795 pochodziło ze Skandynawii, a ok. 7550 ”

  Klamstwo, bzdura, brednia i zaf… bezsens.

  Obozy zaglady przestaly istniec na dlugo zanim Bernadotte dogadal sie z Himmlerem.

  Znakomita wiekszosc pasazerow w bialych autobusach szwedzkiej misji to aryjczycy a nie „Zydzi”.

  Klamstwo bzdure pogania.

 55. @kontra

  Sorki, moj blad. Ina rzecz ze jest was sporo i nie jest latwo rzecza jednego od drugiego odroznic, w koncu w tej polifonii glosicie w sumie to samo.

 56. radzilow, probuje pisac obiektywnie a nie to samo. Wynika z tego, ze prawda jest inna niz Ty uwazasz.
  Zreszta zydzi zapisali sie zlotymi zgloskami w swiatowym teroryzmie. Igrum, Menachem Begin i hotel King David to tylko najbadziej znane frazy. Nb Begin dostal pokojowego nobla (sic).

 57. Palestynczycy maja paszporty krajow zamieszkania – jordanskie czy libanskie. Ci ze strefy Gazy czy z Zacodniego Brzegu czesto podobnie. Wiem, bo mialem je w reku.

 58. Kontra
  Mowa była o Palestyńczykach z Gazy i Zachodniego Brzegu, a nie o zamieszkałych w Jordanii czy Libanie.

 59. Jordania jest jedynym krajem, który na masową skalę przyznał oby

  watelstwo uchodźcom palestyńskim. Najpierw na mocy Prawa nr 56z 20 grudnia 1949 r. określone zostały prawa i obowiązki obywatelskiewszystkich Jordańczyków, w tym uchodźców palestyńskich. Następnieprawo o obywatelstwie jordańskim z 1954 r. uczyniło wszystkich Pale

  styńczyków zamieszkujących obszar królestwa obywatelami jordański

  mi. W 1988 r. jednak, po decyzji króla Husajna o zerwaniu więzi praw

  nych i administracyjnych z Zachodnim Brzegiem, wszyscy Jordańczycypochodzenia palestyńskiego mieszkający na Zachodnim Brzegu zostalipozbawieni obywatelstwa Jordanii.
  http://www.academia.edu/2567831/Jordańczycy_czy_Palestyńczycy_Czyli_o_tożsamości_i_statusie_społeczno-prawnym_uchodźców_palestyńskich_w_Jordanii._Jordanians_or_Palestinians_About_identity_and_socio-legal_status_of_the_Palestinian_refugees_in_Jordan_
  ===============

  Ciekawe…..

 60. Wiesiek
  Król Jordanii Husajn był zawsze szują oraz marionetką w rękach Ameryki i Izraela. 🙁

 61. Radziłów
  1. Bernadotte zaczął rokowania z III Rzeszą w lutym 1945 roku, a taki n.p. obóz w Dachau funkcjonował przecież aż do 29 kwietnia 1945 roku, a w tym dniu znajdowało się w nim jeszcze kilkadziesiąt tysięcy więźniów. Gdy zbliżał się front wojsk alianckich, to Niemcy próbowali ewakuować więźniów z Dachau w różnych kierunkach. Marsze ewakuacyjne (tzw. marsze śmierci) niosły jednak ze sobą wysoką śmiertelność wśród wymęczonych więźniów. Kiedy dnia 29 kwietnia 1945 roku obóz w Dachau został wyzwolony, a wraz z nim ok. 67 tys. więźniów (z czego połowa z nich w obozie głównym), to Amerykanie, pod wpływem tego co zastali w tym obozie (m.in. na bocznicy stał pociąg z 2600 ciałami, a w okolicach krematorium znaleziono ok. 3000 zabitych), rozstrzelali bez sądu większość wziętych do niewoli strażników SS i przebywających w obozie żołnierzy Waffen-SS (w sumie 560 osób).To są fakty, a z nimi się nie dyskutuje!

 62. Radziłów
  2. W Gazie odbyły się wolne wybory, jej mieszkańcy wybrali kogo wybrali, a syjonistom nic do tego. I zgoda – zgodnie z traktatem z Oslo Gaza miała być strefą zdemilitaryzowaną – co więc tam robią wojska Izraela?

 63. Radziłów
  3. Przypominam też, że syjonistyczna administracja Izraela może przestać istnieć szybciej, niż co niektórzy bywalcy tego forum potrafią wyskandować „riezat’ Lachiv”.

 64. Camel
  A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? (Mateusz 7:3). Przeczytaj więc raz jeszcze wpisy z Radziwiłłowa Jedwabnego!
  Szalom!

 65. „Radziłów
  2. W Gazie odbyły się wolne wybory, jej mieszkańcy wybrali kogo wybrali, a syjonistom nic do tego. I zgoda – zgodnie z traktatem z Oslo Gaza miała być strefą zdemilitaryzowaną – co więc tam robią wojska Izraela?”

  Chory na glowe ten Kagan czy jak?

  Zadnych „wojsk IZraela” nie ma w Gazie. Zydzi wycofali sie z Gazy w 2005-ym roku. Arabowie po prostu nafajdali na traktat z Oslo, podtarli sie tym traktatem i zamiast strefy zdemilitaryzowanej przeksztalcili Gaze w stanowisko do ostrazlu zydowskich miast i wsi z rakiet i z mozdzierzy.

  Klamstwo glupie i nieudolne.

  A swoja droga Kagan juz dawno „prokuratura” nie straszyl.

 66. „. Marsze ewakuacyjne (tzw. marsze śmierci) niosły jednak ze sobą wysoką śmiertelność wśród wymęczonych więźniów. Kiedy dnia 29 kwietnia 1945 roku obóz w Dachau został wyzwolony, a wraz z nim ok. 67 tys. więźniów (z czego połowa z nich w obozie głównym), to Amerykanie, pod wpływem tego co zastali w tym obozie (m.in. na bocznicy stał pociąg z 2600 ciałami, a w okolicach krematorium znaleziono ok. 3000 zabitych), rozstrzelali bez sądu większość wziętych do niewoli strażników SS”

  … a niedlugo potem bohaterski harbia Bernadotte „uratowal” „wiezniow” z niemieckich obozow smierci.

  Jak ten Kagan cos walnie to jak wol na klepisko.

 67. @Wiesiek59

  „zostali pozbawieni obywatelstwa Jordanii.”

  No wlasnie. Zostali pozbawieni obywatelstwa Jordanii. A kto jest winien, jak jakies panstwo arabskie po prostu sobie pozbawi, jednym pociagnieciem piora, obywatelstwa setki tysiecy swoich obywateli? No jak to kto: Winni sa oczywiscie „Zydzi”.

  Swoja droga ciekawa jest historia narodu jordanskiego. Domyslam sie, ze byl sobie narod transjordanski, byl, byl – nagle sie zmyl. I powstal slawny narod jordanski.

  CZy gdzies mozna kupic slownik jordansko-palestynski?

 68. Kagan, zdawalo mi sie, ze wyraznie napisalem, ze Palestynczycy z Zachodniego Brzegu i Gazy moga miec paszporty Jordanskie bo takowe mialem w reku.

 69. radzilow, z faktami sie nie dyskutuje tylko z pogladami. A ty nawet faktow nie uznajesz jesli nie pasuja do Twojej teorii.

 70. Kontra
  1. Sam więc widzisz, że dyskusja z syjonistycznymi rasistami takimi jak „Radziwiłłów von Jedwabne” nie ma sensu, jako że nie uznają oni faktów, do których nie można dopasować tej ich wstrętnej, rasistowskiej doktryny syjonizmu. 🙁
  2. Ja mam kilka, 100% legalnych paszportów ale co z tego? I tak używam tylko polskiego, gdyż australijski jest przydatny tylko w podróżach do Australii, NZ i USA, a tam się nie wybieram (uwłaszczające ludzkiej godności policyjne kontrole na granicy), a za marnie mówię po grecku, aby uchodzić za prawdziwego Cypriotę, zaś paszport RPA jest dziś praktycznie bezużyteczny, jako że do RPA się tez nie wybieram (tzw. personal security reasons, czyli de facto anarchia na ulicach Johannesburga, miasta gdzie mieszkałem, kiedy byłem rezydentem RPA).
  Szalom!

 71. Radziwiłłów von Jedwabne
  1. Przecież pisałem, że ówczesny król Jordanii był posłusznym lokajem amerykańskiego oraz izraelskiego imperializmu a więc zrezygnował on na żądanie USA i Izraela ze sporej części terytorium Jordanii, a swych własnych obywateli pozostawił on na pastwę syjonistów.
  2. Gdzie można kupić oficjalny słownik belgijsko-francuski, belgijsko-flamandzki, szwajcarsko-niemiecki, australijsko-angielski etc.? Zrozum wreszicie, ze to nie język decyduje o narodowości – zresztą olbrzymia wiekszość obywateli Izraela przez długi czas nie posugiwała się tym sztucznym językiem wymyślonym przez syjonistów, czyli owym wulgarnym „nowohebrajskim”, bedącym dzis językiem urzędowym tego sztuczego, parapaństwowego syjonistytcznego tworu jakim jest przeciez współczesny Izrael!
  3. Bernadotte ewakuował Żydów z tych obozów PRZED ich wyzwoleniem przez Aliantów! Widzę, że nie potrafisz pogodzić się z tym, że fakty przeczą twej obłędnej, rasistowskiej, syjonistycznej ideologii!
  4. Widzę więc, że negujesz fakt, że bandy uzbrojonych syjonistów wciąż atakują Strefę Gazy. 🙁
  5. Poczytaj więc, na początek, artykuł p.t. „Zionist political violence”, zanim zaczniesz negować fakt istnienia syjonistycznego terroryzmu! Co ci mówią takie nazwy jak Irgun, Lehi, Hagana(h)? Co ci mówią takie fakty jak wysadzenie w powietrze przez syjonistycznych terrorystów jerozolimskiego hotelu „Król Dawid” czy też masakra mieszkańców palestyńskiej wioski Deir Yassin (Deir Jassin) dokonana także przez bandę żydowskich terrorystów?
  Oto fakty (przetłumacz je sobie wujkiem Guglem na swój żydowski żargon, jeśli nie znasz angielskiego):
  • June 30, 1924 Dutch Jew Jacob Israël de Haan was assassinated by Avraham Tehomi on the orders of Haganah leader Yitzhak Ben-Zvifor his anti-Zionist political activities and contacts with Arab leaders.
  • 1937–1939 The Irgun conducted a campaign of violence against Palestinian Arab civilians resulting in the deaths of at least 250.
  • July 15, 1938 A bomb left in the vegetable market in Jerusalem by the Irgun injured 28 persons.
  • July 25, 1938 The Irgun threw a bomb into the melon market in Haifa resulting in 49 deaths.
  • November 6, 1944 Lehi assassinated British minister Lord Moyne in Cairo, Egypt. The action was condemned by the Yishuv at the time, but the bodies of the assassins was brought home from Egypt in 1975 to a state funeral and burial on Mount Herzl.
  • 1944–1945 The killings of several suspected collaborators with the Haganah and the British mandate government during the Hunting Season.
  • 1946 Letter bombs sent to British officials, including foreign minister Ernst Bevin, by Lehi.
  • July 26, 1946 The bombing of British administrative headquarters at the King David Hotel, killing 91 people — 28 British, 41 Arab, 17 Jewish, and 5 others. Around 45 people were injured.
  • 1946 Railways and British military airfields were attacked several times.
  • October 31, 1946 The bombing by the Irgun of the British Embassy in Rome. Nearly half the building was destroyed and 3 people were injured.
  • April 1947 An Irgun bomb placed at the Colonial Office in London failed to detonate.
  • July 25, 1947 The Sergeants affair: When death sentences were passed on two Irgun members, the Irgun kidnapped Sgt. Clifford Martin and Sgt. Mervyn Paice and threatened to kill them in retaliation if the sentences were carried out. When the threat was ignored, the hostages were killed. Afterwards, their bodies were taken to an orange grove and left hanging by the neck from trees. An improvised explosive device was set. This went off when one of the bodies was cut down, seriously wounding a British officer.
  • December 1947 – March 1948 Numerous attacks on Palestinian Arabs in the context of civil war after the vote of the United Nations Partition Plan for Palestine.
  • 1947 Letter bombs sent to the Truman White House by Lehi.
  • January 5–6, 1948 The Semiramis Hotel bombing, carried out by the Haganah (or, according to some sources, Irgun) resulted in the deaths of 24 to 26 people.
  • April 1948 The Deir Yassin massacre carried out by the Irgun and Lehi, killed between 107 and 120 Palestinian villagers, the estimate generally accepted by scholars.
  • September 17, 1948 Lehi assassination of the United Nations mediator Folke Bernadotte, negotiator of the release of about 31,000 prisoners (including thousands of Jews from Nazi concentration camps during World War II), whom Lehi accused of a pro-Arab stance during the cease-fire negotiations.
  (Wikipedia)

 72. kagan, jeszcze cie nie zamkneli ?
  ty to masz chody.

 73. Ben Adams
  Widzisz, ja jestem, z tych, którzy zamykają… 😉
  PS: Zamykają gęby syjonistom, znaczy się! 🙂
  Szalom!

 74. – Niższy szczebel kierownictwa ISIS, z wyjątkiem Czeczenów, oraz duchowni to przede wszystkim obywatele Arabii Saudyjskiej, których długofalowym celem jest głębsza islamizacja państw arabskich i obalenie rządów króla Arabii Saudyjskiej i całej dynastii. Dlatego najwięcej zwolenników ISIS ma właśnie w Arabii Saudyjskiej. Władze w Rijadzie mają kłopot z opanowaniem wewnętrznego ruchu, do którego przystępuje coraz więcej duchownych i zamożnych Saudyjczyków.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-samer-masri-zachod-spoznil-sie-z-pomoca-dla-syrii,nId,1546447#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ==============

  Bliskowschodnie puzzle ma wiele elementów.
  Często nieznanych.

 75. Wiesiek
  ISIS to jest chyba przychodnia kosmetyczna dla pań w Warszawie na ul. Marszałkowskiej, gdzie klientką jest (była?) obecna prezydentka Warszawy. Poprawną polską nazwą dla tego bliskowschodniego „państwa” islamskiego jest więc OPI czyli Organizacja Państwa Islamskiego – nazwa używana m.in. przez Le Monde Diplomatique (wydanie po polsku).
  A kłopotami brutalnego reżymu Saudów nie będę się przejmować – oni zasługują bowiem od dawna na odesłanie do śmietnika historii razem z innymi bliskowschodnimi reżymami popieranymi przez współczesne Imperium Zła, czyli przez US of A, a szczególnie razem z obecnym, syjonistycznym a więc rasistowskim reżymem izraelskim.
  Szalom!

 76. I jeszcze:
  „Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy nękać ich tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym.”
  Izrael Singer (1943) – były sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów w latach 2001–2007 słowa wypowiedziane w dniu 19 kwietnia 1996 r. na Światowym Kongresie Żydów.

 77. I jeszcze:
  PRACA DLA POLAKÓW!
  140 tys. funtów rocznie, czyli równowartość ok. 63 tys. zł miesięcznie, dają islamscy radykałowie z Państwa Islamskiego inżynierom od instalacji naftowych.
  Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16907461,Fanatycy_z_Panstwa_Islamskiego_chca_zatrudnic_inzynierow.html#ixzz3I5QODxq8

 78. @Agnieszka Zagner i jej gosc numer jeden (prawie wylacznie jego komentarze, moje sa natychmiast usuwane)

  Czytam sobie wczesniejsze glosy oburzenia faktem, iz Zydzi sa zli i niedobrzy a nawet jeszcze gorsi. Zanim A.Z. zaczela sie oburzac na zbrodnicze produkcje Made in Osiedle, oburzano sie jeszcze bardziej:

  „Dzisiejsze pokolenie narodów krajów arabskich nie zapomni nigdy agresji Izraela z 5 czerwca bieżącego roku. Nie zapomni okrutnej śmierci i straszliwych ran żołnierzy, kobiet i dzieci arabskich spowodowanych amerykańskim napalmem, zasto­sowanym przez Izrael w jego agresywnej wojnie przeciw kra­jom arabskim. Nie zapomni okrutnej śmierci z pragnienia i gło­du żołnierzy ZRA, których wojska izraelskie rozgoniły po piaskach Pustyni Synajskiej i odmówiły im udzielenia ludzkiej, człowieczej pomocy. 100 milionów Arabów nie zapomni nigdy swojej klęski i upokorzenia doznanego od małego państwa izraelskiego. Już dzisiaj powinni sobie to uprzytomnić upojeni , zwycięstwem władcy Izraela i zmienić swój stosunek do Ara­bów. Jutro może być za późno!

  Agresorzy izraelscy nadal jednak brną ślepo po zgubnej drodze. Wypędzają nowe setki tysięcy Arabów z okupowanych przez wojska izraelskie terytoriów państw arabskich.”

  Nie wklejam linku, poniewaz komentarze z linkami sa blokowane w pierwszej kolejnosci. Autorem wiekopomnych slow o zlych Zydach jest oczywiscie Wladyslaw Gomulka, tworca strefy scisle aryjskiej w Europie. Rzecz ciekawa, ze znakomici polscy wikipedysci nie wykorzystali jeszcze wypowiedzi Gomulki w charakterze materialow zrodlowych. Te „setki tysiecy wypedzonych na przyklad” – powinni polscy wikipedysci takie rewelacje wykorzystac.

  Rzecz ciekawa, ze Gomulka uczciwie przyznaje iz 100 milionow Arabow zostali rozbici na drobny proszek przez „male panstwo izraelskie”. Rzeczywiscie male. Wowczas- cos jak jedna dwudziesta Polski, pare powiatow.

  Komunistyczna propaganda jednak do dzisiejszej sie nie umywa. Po pierwsze – u Gomulki ani slowa o „Palestynczykach” czy „narodzie palestynskim”. Dlaczego? Bo jeszcze wowczas „Palestynczykow” nie wynaleziono. Po drugie – Gomulka oburza sie faktem, ze zli i niedobrzy Zydzi strzelaja do zolnierzy. Dzis propaganda jest cwansza, burzenie beduinskich wiosek i te rzeczy.

  No dobra. Moj komentarz nie zawiera wulgaryzmow, nie narusza prawa ani netykiety. Niemniej jednak zostanie pewnie zablokowany albo usuniety.

 79. @Krewni i znajomi krolika

  „Agresorzy izraelscy nadal jednak brną ślepo po zgubnej drodze. Wypędzają nowe setki tysięcy Arabów z okupowanych przez wojska izraelskie terytoriów państw arabskich. Prokla­mowali już aneksję jordańskiej części miasta Jerozolimy i za­powiedzieli oficjalnie, że nigdy z tych terenów nie ustąpią Listem datowanym 5 czerwca bieżącego roku, a więc w dniu agresji Izraela, premier rządu tego państwa, Levi Eszkol, zwrócił się do premiera naszego rządu, to w. Józefa Cyrankie­wicza. Nie ma sensu referowanie bezczelnej i cynicznej treści tego listu, w którym Eszkol usiłuje uzasadnić agresję Izraela. Jest jednak w tym liście zdanie które warto przytoczyć. Brzmi ono: „Nie żądamy niczego poza prawem do życia w po­koju na naszym terytorium i prawem do korzystania z naszych uzasadnionych uprawnień żeglugowych”.

  Jesli Zyd bezczelnie i chucpiarsko zada (jak on smie!) ” prawa do życia w po­koju na naszym terytorium” to oczywiscie od razu noz w kieszeni sie otwiera. No widzieliscie taka bezczelnosc! WYdaje mu sie, niechrzczonemu Zydowi, ze ma prawo zyc i oddychac! No jeszcze by czego!

  Jak wiadomo, w kilka dni po wygloszniu zacytowanych slow Polska zerwala stosunki dyplomatyczne i handlowe z Izraelem, co stanowilo druzgocacy cios. Po tym ciosie Izrael nigdy sie na dobre nie podniosl.

 80. Madre i wywazone slowa gospodyni bloga glosza:

  „Co więcej, dla Libermana decyzja Szwecji jest „niefortunna” i jego zdaniem wzmocni ekstremistów i przyniesie dużo szkód, a żadnego pożytku. Jego zdaniem droga do porozumienia pokojowego z Palestyńczykami wiedzie tylko poprzez negocjacje, a takie decyzje jak Szwecji tylko wzmacniają ich „nierealistyczne żądania”.
  Problem w tym, że w ostatnim czasie nie zrobiono zbyt wiele”

  Moim zdaniem nie ma co sie cackac i ceregielic ze zlymi i niedobrymi syjonistami, czas na zdecydowane posuniecia. SLyszalem, ze juz sie szykuje sojusznicza, polsko-szwedzka ekdpedycja karna. Polskie lotniskowce i szwedzkie pancerniki juz sie szykuja do wyjscia w morze. Polskie rakietowe wojska strategiczne juz wycelowaly swoje miedzykontynentalne rakiety w zlych syjonistow. Po obu stronach baltyku kolejne dywizje pancerne w trakcie zaladunku, kolejne czolgi znikaja z hurgotem gasienic w lukach okretow transportowych. Po obu stronach Baltyku kolejne dywizje powietrzno-desantowe lokuja sie w transportowych samolotach dalekiego zasiegu.

  Za chwile (a najwyzej za dwie) z syjonistow mokrej plamy nie zostanie. Na pierwsza linie ognia podazy slynny „Grom”.

  No dobra. Moj komentarz nie zawiera wulgaryzmow, nie narusza prawa ani netykiety. Niemniej jednak zostanie pewnie zablokowany albo usuniety.

 81. radzilowJedwabne
  1. Posądzanie Władysława Gomułki, męża Żydówki, o antysemityzm jest wręcz śmieszne… A Palestyńczycy są przecież jak najbardziej Arabami.
  2. Decyzja rządu PRL o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem dowodzi, że Polska Ludowa stała pod względem moralnym o niebo wyżej niż obecna, III/IV RP, utrzymująca stosunki dyplomatyczne ze zbrodniczym syjonistycznym izraelskim reżymem.
  3. Na razie, to Szwecja szuka ducha rosyjskiego okrętu podwodnego, a więc nie ma ona czasu na krucjatę antysyjonistyczną, a Polska rządzona dziś z Waszyngtonu, nie może sobie na takową pozwolić. 😉
  Szalom!

 82. Kolejny zamach terrorystyczny w Jerozolimie. Arab staranował autem Żydów stojących na przystanku tramwajowym, następnie wyskoczył z wozu i zaczął okładać przechodniów żelaznym łomem. Sporo osób rannych, w tym jedna w stanie beznadziejnym. Policja odstrzeliła dzikusa.

 83. „Policja odstrzeliła dzikusa.”

  No prosze! Panski komentarz nadal jest widoczny. Az dziw bierze, jak sie „moderacja” zaniedbuje. A przeciez wiadomo, ze to zaden „dzikus” tylko Waleczny Bojownik o Wolna Palestyne. A jego Bojowy Wyczyn to sluszny i sprawiedliwy odwet za postepki Syjonistycznych Zbrodniarzy, ktorzy nie tylko zyja i oddychaja (co samo w sobie stanowi Zbrodnie Przeciw Ludzkosci) ale na domiar zlego produkuja procesory, lekarstwa i oprogramowanie Made in Osiedle.

 84. Madre i wywazone slowa gospodyni bloga dotyczace zbrodniczej, syjonistycznej produkcji przeroznych wyrobow „Made in Osiedle” powinno sie podkreslic z cala moca. Nalezy unaocznic wspanialy rozwoj bojkotu syjonistycznych wyrobow.

  W 2005-ym roku Teva Pharmaceuticals wykazala sie miliardem dolarow zysku.

  Pare lat minelo – i w 2013-ym roku zysk Tevy skurczyl sie do zaledwie pieciu miliardow dolarow.

  Jak widac – niedlugo z torbami pojda…

 85. W ostatnich dniach dwa główne ugrupowania umiarkowanych rebeliantów, na których miała opierać się amerykańska strategia, poddały się Frontowi al-Nusra, syryjskiej filii Al-Kaidy. Chodzi o Syryjski Front Rewolucyjny, sojusz kilkunastu brygad należących do Wolnej Armii Syryjskiej, oraz Harakat Hazzm („Ruch Niezłomności”), również będący konglomeratem wielu mniejszych oddziałów umiarkowanych rebeliantów.
  http://wiadomosci.wp.pl/page,2,title,Strategia-USA-w-Syrii-juz-poniosla-kleske-Zbrojeni-przez-nich-rebelianci-poddali-sie-Al-Kaidzie,wid,17012391,wiadomosc.html
  ============

  Podrzucę na łączkę, niech zakwitnie dyskusją…..

  Kupienie ludzi chcących UMIERAĆ za obce interesy zaczyna być chyba problemem.
  O ile wcześniej Amerykanie nie mieli problemu z naborem najemników i wykonawców dyspozycji, o tyle obecnie spotyka się to z oporem.
  Religijnym, światopoglądowym?

  Cos w każdym razie się zmieniło.
  Fanatyków nie da się kupić, a dzięki ostatnim latom i działaniom, fanatyzm się rozprzestrzenił.
  Święta WOjna się niestety zbliża…..

 86. Szanowna Pani Agnieszko: do nastepnych wpisow an blogu prosze odrazu wkleic 30-40 monotematycznych salw jedwabynch mietkow. Tym samym bedziemy – my nienamaszczeni – mieli odrazu podana w pigolce szafe i Ilea. pozdrawiam B.

 87. Borgenicht i kagan.. to są faszyści , a oni zawsze islamistom dupę lizali.

 88. Motyl1
  Mussolini, Franco i Salazar to byli według ciebie filoislamiści?
  Radziłów
  Non omne quod licet honsestum est! Zyski można bowiem łatwo zwiększyć, przynajmniej na pewien czas, oszustwami – n.p. obniżając jakość, oszukując na mierze i wadze etc. Żydzi byli zawsze w takich oszustwach mistrzami – stąd też, m. in., są oni praktycznie wszędzie nielubiani. 🙁
  Mietek
  Dzikusami to są dziś głównie syjonistyczni żołdacy, zachowujący się dziś w Gazie tak samo, jak SSmani zachowywali się w Warsze Getto!

 89. @kagan

  Tyle że dziś w Gazie nie ma ani jednego izraelskiego żołnierza.

 90. @Kagan
  Witam serdecznie mojego „ulubienca” dalem Panu troche czasu na wypczynek ale dzisiaj z duma informuje ze znowu jestem w domku a urlop spedzilem na wyjadaniu polskiego jedzenia. I jakos nikt mnie nie sledzil a prokuratura nie wtracila do aresztu. WNIOSEK !!!!! Wszyscy maja gdziejs to co wypisujesz i to czym straszycz albo poprostu przyznaja racje tym osoba ktore nazywaja Pana – FASZYSTA, ANTYSEMITA, PRAWIE JUZ ISLAMISTA, TLUKIEM , PIERWSZA GLACA W DRESIE Z CHIN itd itp….. A tak po prawdze to dziwie sie juz tej skrajnej zawzietosci i bezmuzgowiu jakim nas Pan dzien w dzien zaszczyca. Naturalnie zdaje sobie sprawe ze popiera Pan „ataki palestynskich menczennikow” w autach i mordy na dzieciach a to co ci idioci wyprawiaja w Jerozolimie nazwie Pan swietym ich obowiazkiem. A za poruwnywanie zolnierzy ZAHAL do SSmanow ja sam dalbym panu poprostu w m..de. ( ale to to juz na marginesie) A w POLIN (hebr. פולין) bylo pieknie i nie bede tutaj sie dziwic bo przeciez to kraj moich przodkow a dawniej to Kagana jeszcze nie bylo.

 91. @ Motyl1: jezeli juz masz modny Holocaust-Tattoo(jak pisze NYT wszytko jest na sprzedaz) to sie jeszcze zagazuj i spal. Tym samy bedzie 100% prorokiem wlasnych chorych, jadowitych i przesyconych nienawiscia traid.

  Sorry, ale ten blog bede sie staral omijac.

 92. Lech
  1. Niestety, ale polska prokuratura działa dziś bardzo wolno oraz jest zinflitrowana przez syjonistycznych agentów (takich jak n.p. niegdyś Z. Bauman). Ale niedługo rozleci się UE, a więc Polska odzyska wreszcie niepodległość, w Polsce wreszcie zaczną rządzić Polacy, a więc dla takich syjonistycznych zbirów jak ty nie będzie w niej miejsca, chyba że za kratkami.
  2. Nie popieram terroryzmu, w tym więc także n.p. terrorystycznych ataków AK i AL. na niemieckich cywilów, przeprowadzonych przez te organizacje podczas II WŚ. Ale także rozumiem, że terroryzm jest zawsze bronią ofiar przemocy, a więc solidaryzuję się z Palestyńczykami w ich, jakże przecież nierównej, walce z syjonistycznymi okupantami.
  3. Armię oraz policję izraelską można porównać tylko do SS i Gestapo – taka jest bowiem obiektywna prawda, a dawanie komuś „w mordę” jest w Polsce przestępstwem kryminalnym.
  4. Twoją ojczyzną nie jest Polska, a Chazaria, a więc wynieś się tam z Polski i nie zanieczyszczaj tej, świętej dla Polaków, polskiej ziemi swą parszywą na niej obecnością. Dla takich syjonistycznych rasistów jak ty, nie bowiem miejsca w Polsce. SYJONISTYCZNI RASIŚCI – WYNOCHA Z POLSKI! My tu was nie potrzebujemy, jako ze mamy dość naszych własnych problemów!
  Mietek
  Ale nie tak dawno to izraelscy żołdacy byli w Gazie, i zostawili po sobie takie same ślady, jakie SS i Gestapo zostawiły po sobie w Polsce. Przypominam także, ze w Warsze Getto też nie było niemieckich żołnierzy czy policjantów, no może poza tzw. Umschlagplatz, dokąd żydowska policja doprowadzała codziennie kolejne kontyngenty swych rodaków.
  Borgenicht
  Ustępujesz na tym blogu miejsca syjonistycznym rasistom? Nieładnie… 🙁

 93. kagan, wiedziałem ze z tobą jest źle, ale ze aż tak . I idź jak najszybciej po nowe tabletki do twojego psychiatry.
  Raczej ty faszysto wynocha z Polski , bo takich jak ty, to my nie potrzebujemy.Z Australii ciebie wygonili w Portugalii nie chcą więcej, to teraz gnębisz w Polsce Polaków twoimi głupotami.
  A te twoje donosy to na pewno w prokuraturze leżą w specjalnej dla ciebie zrobionej teczce z napisem: ” Uwaga psychicznie chory (lekceważy) ” 🙂

 94. Borgenicht, mam nadzieje ze dotrzymasz słowa i przestaniesz na polskich stronach pisać. Bo takich faszystów jak ty , to w Polsce już więcej nie potrzebujemy.

 95. Borgenicht, mam propozycje umów się z kaganem prywatnie . Uwolnisz nasz od trolla kagana.

 96. Borgenicht
  Masz na myśli, że „the cleverer give (gave) in! A sad truth, they founded the world domination of stupidity”, o czem najlepiej świadczą te ostatnie „motylowe” wpisy na tym blogu.:-(
  Szalom! 🙂

 97. Borgenicht
  PS: Znalazlem w sieci takie autorytatywne tłumaczenie tych słów Marie von Ebner-Eschenbach na angielski: „The wiser man gives in! A distressing truth, it establishes the world domination of stupidity”.
  Szalom! 🙂

 98. Lech
  Znów tylko ad personam? I<b? zmień lepiej swój nick na Lech Lecha!
  Chyba wiesz dlaczego, a dla reszty mniej zorientowanych blogowiczów:
  Daily Zohar – Lech Lecha Day 1 (Based on Zohar Breishit 76B)
  Translated and annotated by Rahmiel-Hayyim Drizin from the Zohar selection in Hok L’Yisrael
  Daily Zohar – Lech Lecha Day 1
  „Get you, out of your country…” (Gen. 12:1) Rabbi Aba began [his discourse, to show the reason why Avraham merited more than any of his generation to be spoken to directly by G-d] by quoting the verse „Hearken to me, you stout-hearted, that are far from righteousness”; (Isaiah 46:12) how hard are the hearts of the wicked, who see the paths and the [inner] ways of Torah, yet do not observe them. And the hearts of the wicked are stout, as they do not repent and turn back to their Master. They are called stout-hearted [for they do not fear G-d in their hearts].
  The verse, „that are far from charity,” [means] they keep themselves far from Torah [called charity, for G-d granted the Torah to the Jews as charity]; Rabbi Chizkiyah commented [on the verse: „that they are far from charity”], they keep far from G-d [Who sustains all as an act of charity], therefore they remain far away from Him [and G-d also removes his Divine Presence from them and hides His face from them] and because of this, they are called stout-hearted. They „are far from charity.” They do not wish to come closer to G-d [they stay far away from receiving the bounty of tiferet called „charity”] and because of this, they „are far from charity.” Because they are far from charity, they are also far from peace – they can have no peace as it is written: „There is no peace, says G-d, to the wicked.” (Isaiah 48:22) And why is that so? Because they „are far from charity.”
  Come and see! Abraham indeed succeeded in his desire to get closer to G-d, as it is written: „You love charity and hate wickedness”; (Psalms 45:8) because he loved righteousness [malchut] and hated wickedness [the external negative forces], he therefore came closer to charity. Therefore, it is written: „Abraham my beloved.” (Isaiah 41:8) Why is he „my beloved?” Because it has been said about him, „You love righteousness.” This is the love toward G-d, whom Abraham loved more than anyone else of his generation, who were „stout-hearted” and „far from charity,” as has already been explained.
  Rabbi Yosi opened [his discourse] by quoting: „How lovely are Your dwelling places, G-d Tzva’ot” (Psalms 84:2) How important it is for people to observe the service of G-d [which sustains the world]! All people do not observe and are not aware of what keeps the world in existence. Nor are they aware of what keeps them in existence [that sometimes just one act can bring the world to the side of merit]! As G-d created the world, He made the heaven from fire [gevurot, the secret of Fire] and water [chasadim, the secret of Water, and mixed the two together]. At first, these elements mingled together without solidifying. Only later, by means of the Supernal Spirit did they coagulate and solidify.
  Then, He planted the world [malchut] to be established upon supports [the other sefirot] and the supports stand only by the help of the Spirit [i.e. spirituality]. When that Spirit is gone, the supports are loosened and they [all the worlds of Beriya, Yetzira, and Asiya] quake, and the world is shaken. This is the meaning of, „Who shakes the earth out of its place, and its pillars tremble”. (Job 9:6) And everything is established upon Torah, for when Israel are busy with Torah, then the world is established, and the pillars and the supports are perfectly situated in their places.
  Come and see! When midnight is aroused and G-d enters the Garden of Eden to enjoy the company of the righteous, all the trees in the Garden of Eden sing and praise Him, as it is written: „Then shall the trees of the forest sing for joy at the presence of G-d”. (I Chronicles 16:33)
  BeRahamaim LeHayyim:Why did the Ari and Chida include this selection? What do they want us to learn?
  Perhaps it is all about sensitivity. Not right and wrong. Not observant or lax. Not about the current different flavors and schools of Judaism. Just sensitivity. To Divine Energy flow from below to above, and above to below. The above Zohar is a manual of spiritual science, and sensitivity to that energy is revealed in the simple laws and paths of serving G-d. May the learning of this inner wisdom open more channels of communication. May you find your path of righteousness and turn away from wickedness. Amen

  Bracketed annotations from Metok Midevash and Sulam commentaries
  Copyright 2003 by KabbalaOnline.org, a project of Ascent of Safed
  Translated and annotated by Rahmiel-Hayyim Drizin from the Zohar selection in Hok L’Yisrael
  Rabbi Shimon bar Yochai, also know by the acronym „Rashbi,” lived in the Holy Land in the 2nd century C.E. A disciple of Rabbi Akiva, Rashbi played a key role in the transmission of Torah, both as an important Talmudic sage and as author of the Zohar, the most fundamental work of Kabbalah. He was buried in Meron, Israel, west of Safed.
  Rahmiel-Hayyim Drizin is a devoted student of many of the leading teachers of Kabbala in English in Israel and the USA. He is a criminal defense lawyer who lives in Oak Park, Illinois with his family.
  Chok L’Yisrael is a daily study guide compiled by Rabbi Chaim Vital based on the weekly Torah Portion that includes sections of Torah, Prophets, Writings, Mishna, Talmud, Zohar, Jewish Law, and Jewish Ethics.
  SZALOM!

 99. (Drobna errata ;-))
  Lech
  Znów tylko ad personam? I zmień lepiej swój nick na Lech Lecha!
  Chyba wiesz dlaczego, a dla reszty mniej zorientowanych blogowiczów:
  Daily Zohar – Lech Lecha Day 1 (Based on Zohar Breishit 76B)
  Translated and annotated by Rahmiel-Hayyim Drizin from the Zohar selection in Hok L’Yisrael
  Daily Zohar – Lech Lecha Day 1
  „Get you, out of your country…” (Gen. 12:1) Rabbi Aba began [his discourse, to show the reason why Avraham merited more than any of his generation to be spoken to directly by G-d] by quoting the verse „Hearken to me, you stout-hearted, that are far from righteousness”; (Isaiah 46:12) how hard are the hearts of the wicked, who see the paths and the [inner] ways of Torah, yet do not observe them. And the hearts of the wicked are stout, as they do not repent and turn back to their Master. They are called stout-hearted [for they do not fear G-d in their hearts].
  The verse, „that are far from charity,” [means] they keep themselves far from Torah [called charity, for G-d granted the Torah to the Jews as charity]; Rabbi Chizkiyah commented [on the verse: „that they are far from charity”], they keep far from G-d [Who sustains all as an act of charity], therefore they remain far away from Him [and G-d also removes his Divine Presence from them and hides His face from them] and because of this, they are called stout-hearted. They „are far from charity.” They do not wish to come closer to G-d [they stay far away from receiving the bounty of tiferet called „charity”] and because of this, they „are far from charity.” Because they are far from charity, they are also far from peace – they can have no peace as it is written: „There is no peace, says G-d, to the wicked.” (Isaiah 48:22) And why is that so? Because they „are far from charity.”
  Come and see! Abraham indeed succeeded in his desire to get closer to G-d, as it is written: „You love charity and hate wickedness”; (Psalms 45:8) because he loved righteousness [malchut] and hated wickedness [the external negative forces], he therefore came closer to charity. Therefore, it is written: „Abraham my beloved.” (Isaiah 41:8) Why is he „my beloved?” Because it has been said about him, „You love righteousness.” This is the love toward G-d, whom Abraham loved more than anyone else of his generation, who were „stout-hearted” and „far from charity,” as has already been explained.
  Rabbi Yosi opened [his discourse] by quoting: „How lovely are Your dwelling places, G-d Tzva’ot” (Psalms 84:2) How important it is for people to observe the service of G-d [which sustains the world]! All people do not observe and are not aware of what keeps the world in existence. Nor are they aware of what keeps them in existence [that sometimes just one act can bring the world to the side of merit]! As G-d created the world, He made the heaven from fire [gevurot, the secret of Fire] and water [chasadim, the secret of Water, and mixed the two together]. At first, these elements mingled together without solidifying. Only later, by means of the Supernal Spirit did they coagulate and solidify.
  Then, He planted the world [malchut] to be established upon supports [the other sefirot] and the supports stand only by the help of the Spirit [i.e. spirituality]. When that Spirit is gone, the supports are loosened and they [all the worlds of Beriya, Yetzira, and Asiya] quake, and the world is shaken. This is the meaning of, „Who shakes the earth out of its place, and its pillars tremble”. (Job 9:6) And everything is established upon Torah, for when Israel are busy with Torah, then the world is established, and the pillars and the supports are perfectly situated in their places.
  Come and see! When midnight is aroused and G-d enters the Garden of Eden to enjoy the company of the righteous, all the trees in the Garden of Eden sing and praise Him, as it is written: „Then shall the trees of the forest sing for joy at the presence of G-d”. (I Chronicles 16:33)
  BeRahamaim LeHayyim:Why did the Ari and Chida include this selection? What do they want us to learn?
  Perhaps it is all about sensitivity. Not right and wrong. Not observant or lax. Not about the current different flavors and schools of Judaism. Just sensitivity. To Divine Energy flow from below to above, and above to below. The above Zohar is a manual of spiritual science, and sensitivity to that energy is revealed in the simple laws and paths of serving G-d. May the learning of this inner wisdom open more channels of communication. May you find your path of righteousness and turn away from wickedness. Amen

  Bracketed annotations from Metok Midevash and Sulam commentaries
  Copyright 2003 by KabbalaOnline.org, a project of Ascent of Safed
  Translated and annotated by Rahmiel-Hayyim Drizin from the Zohar selection in Hok L’Yisrael
  Rabbi Shimon bar Yochai, also know by the acronym „Rashbi,” lived in the Holy Land in the 2nd century C.E. A disciple of Rabbi Akiva, Rashbi played a key role in the transmission of Torah, both as an important Talmudic sage and as author of the Zohar, the most fundamental work of Kabbalah. He was buried in Meron, Israel, west of Safed.
  Rahmiel-Hayyim Drizin is a devoted student of many of the leading teachers of Kabbala in English in Israel and the USA. He is a criminal defense lawyer who lives in Oak Park, Illinois with his family.
  Chok L’Yisrael is a daily study guide compiled by Rabbi Chaim Vital based on the weekly Torah Portion that includes sections of Torah, Prophets, Writings, Mishna, Talmud, Zohar, Jewish Law, and Jewish Ethics.
  SZALOM!

css.php