Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

7.11.2014
piątek

Gniew nad wzgórzem

7 listopada 2014, piątek,

Piątek miał być i był „dniem gniewu” dla Palestyńczyków. Islamski Dżihad i Hamas nakazał Palestyńczykom, by zamanifestowali tego dnia, że Wzgórze Świątynne należy do ich. Tylko do nich. No i pokazali całą swoją wściekłość.

Doskonale wiemy, czym może się skończyć próba dowiedzenia, że jest inaczej lub może być inaczej. W 2000 roku, kiedy Ariel Szaron w towarzystwie tysiąca ochraniających go funkcjonariuszy wszedł na Wzgórze, wybuchła druga intifada. Polała się krew. Po obu stronach.

Dziś w Jerozolimie znów jest gorąco i niespokojnie. Tak jak przed 14 laty załamały się nadzieje na porozumienie pokojowe. Nerwy puszczają obu stronom. Obie strony dolewają oliwy do ognia. Za chwilę może być z tego wielki pożar.

ירושלים

Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale i poniżej Ścianą Płaczu. Fot. daviddje, Flickr CC by 2.0.

Emocje znów koncentrują się wokół Wzgórza Świątynnego. Palestyńczycy uważają, że Żydzi chcą im je odebrać, a przynajmniej naruszyć wieloletnie status quo, które można streścić z grubsza tak: Wzgórze Świątynne należy do Palestyńczyków, w tym dwa najważniejsze meczety – Kopuła na Skale i Al-Aksa.

To, co poniżej, czyli Ściana Płaczu (tzw. Zachodnia, w skrócie po prostu „Ha Kotel” – ściana, która ma być częścią drugiej Świątyni), należy do Żydów. To wynik uzgodnień między Izraelem a Jordanią z 1994 roku, na mocy których Żydzi mają wstęp na wzgórze w ściśle określonym miejscu, ale nie mogą się tutaj modlić.

Od kilku tygodni wokół tego miejsca znów jest gorąco. Każdy dzień przynosi kolejną eskalację – strzały do Jehudy Glicka, który działał na rzecz prawa Żydów do modlitw na Wzgórzu Świątynnym, atak terrorystyczny na przystanku tramwajowym we Wschodniej Jerozolimie, w którym zginął funkcjonariusz policji granicznej i student jesziwy, a kilkanaście osób zostało rannych, manifestacje prawicowych działaczy żydowskich na Starym Mieście w Jerozolimie… I znowu pogrzeb zamachowca, którego okrzyknięto męczennikiem, znowu tłumy na ulicach Jerozolimy, starcia. Niespokojnie w Ramallah, Hebronie, na checkpointach. Pojawiają się hasła nawołujące do zabijania izraelskich żołnierzy. Znowu słychać wezwania do „ludowej rewolucji”. „Śmierć Izraelowi” – słychać też na ulicach w Jordanii, bo i tam wyszły manifestacje palestyńskie.

Z drugiej strony – wycieczki prawicowych posłów z Knesetu na Wzgórze Świątynne. Jakby wściekłości i gniewu było tam mało. Kiedy w końcu rabin sefardyjski Icchak Josef mówi, żeby jednak powstrzymać się od wycieczek, znów znajdują się tacy, którzy uważają, że nie wolno odpuścić, że „żydowska krew została przelana, bo Arabowie zabili Żydów”. Izraelska prawica nie zamierza więc odpuścić, bo – jak spytał jeden z posłów – „jeśli się stąd wycofamy, to gdzie będziemy?”.

No bo niby czyja Jerozolima jest bardziej? A już Wzgórze Świątynne zwłaszcza. Toż dla Żydów to najważniejsze miejsce, a dla muzułmanów – podkreślają media – dopiero trzecie po Mekce i Medynie.

Biblijnie, historycznie można dowodzić w każdą stronę. Że tu, na skale, Abraham ofiarował swojego syna Izaaka. Że to w tym miejscu stanęła potem pierwsza Świątynia. Bo wzgórze to przecież biblijna Moria, gdzie wszystko się zaczęło… A potem, kiedy Świątyni już nie było, z tej samej skały prorok Mahomet dostąpił wniebowstąpienia na swym skrzydlatym Buraku. Kopuła na Skale ma stać właśnie na „tej” skale.

Które wydarzenie ważniejsze? Całe nieszczęście w tym, że zarówno Wzgórze, jak i cały teren obecnego Izraela i Palestyny to niekończący się spór o dokładnie ten sam kawałek podłogi, „tę” samą skałę. I dalej, o tę samą rzekę, tę samą dolinę. Tu nie można się posunąć, przesunąć. Jest tylko ta skała, ta rzeka, ta dolina. Tu w Jerozolimie, tam na Zachodnim Brzegu, czy jak mówią osadnicy – w Judei i Samarii.

Jeśli ktoś znajdzie sposób, by dokonać podziału tego miejsca, zasłuży na największą nagrodę pokojową, większą niż wszystkie Noble razem wzięte.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 57

Dodaj komentarz »
 1. Pani Agnieszko
  Każda religia jest narkotykiem (K. Marx), a najgorsze są tu z definicji nietolerancyjne religie monoteistyczne, a więc judaizm i islam (chrześcijaństwo, a szczególnie zaś katolicyzm rzymski są bowiem de facto religiami politeistycznymi, ale także nietolerancyjnymi. Nic więc dziwnego, że dzielą one ludzi. 🙁
  Ale w Jerozolimie dochodzi tu też aspekt czysto polityczny, czyli nielegalna żydowska obecność w tym arabskim przecież mieście. Przypominam, że w planach ONZu, to Jerozolima miała być wolnym miastem pod międzynarodową kontrolą, ale że Żydzi zajęli siłą najpierw jej zachodnią, a później także i wschodnią część, to tam spokoju być nie może, przynajmniej do czasu, aż ostatni Żyd opuści to miasto. Gdyby Żydzi zgodzili się od początku na umiędzynarodowienie Jerozolimy, to mogli by oni tam mieszkać i modlić się, ale że zajęli ją siła, to będą oni musieli, wcześniej czy później, ją opuścić, jak to zazwyczaj bywa z najeźdźcami. Przecież w Dekalogu jest wyraźnie napisane: 15Nie będziesz kradzieży czynił oraz 17Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego (…)ani żadnej rzeczy, która jego jest. (Exodus 20, 2–17 wg przekładu Xiędza Wujka).
  Pisze Pani też, że „Jeśli ktoś znajdzie sposób, by dokonać podziału tego miejsca zasłuży na największą nagrodę pokojową, większą niż wszystkie Noble razem wzięte”. A więc proponuję, bez oczekiwania na jakiekolwiek nagrody, aby przywrócić ten stary plan ONZowski i uczynić Jerozolimę wolnym miastem pod międzynarodową kontrolą, przy jednoczesnym usunięciu z niej Żydów, jako że ich obecność w tymże mieście, a szczególnie na tzw. Wzgórzu Świątynnym, jest od wielu lat przyczyną kolejnych, jakże krwawych konfliktów. Precedensy już są, takie jak n.p. usunięcie Niemców ze Śląska i Sudetów jako kara za rozpętanie II Wojny Światowej, jako iż bez tego usunięcia Żydów z Jerozolimy, to może się ona stać miejscem, gdzie wybuchnie III Wojna Światowa.

 2. @Kagan
  No i znowu zaczyna „Pan” rozrabiac. Naturalnie jak to juz w islamskiej praktyce rozumowania zaprzecza sie tutaj wszystkiemu co proste i prawe. Jerusalem bylo jest i bedzie juz na zawsze miastem wolnym i nie trzeba bedzie tutaj jakiejkolwiek ingerencji czlowieka a w szczegulnosci Kaganka malego. Nikomu Jerusalem dzielic i decydowac co i jak. Tam ma stanac ponownie wielki dom dla PANA NASZEGO. BO ON TAK CHCE. A tobie Kaganku maly nie pozostaje nic innego jak tylko koferek spakowac i do Gazy pojechac. Bo jak rozumiem walczysz w mysl idei ” Za wolnosc NASZA i WASZA ” Tak wiec Araba trzeba by domki znowu pobudowac bo jak widzimy sami oni na to czasu ani ochoty nie maja bo chyba wlasnie sa zajeci walka o wolnosc Kaganka.

 3. Pani Agnieszka
  Pozdrawiam serdecznie 🙂
  A tak tylko aby wszystko bylo jasne. Postrzelony przez teroryste ale nadal zyjacy Jehuda Glick nawolywal do tego aby na tym swietym miejscu stworzyc miejsce dla wszystkich ktorzy modlic sie pragna i nie mial tutaj na mysli TYLKO ZYDOW. Ten kawalek ziemi swietej nie nalezy tylko do Islamu to jest i nasze miejsce swiete i MY mamy do niego prawo. Prawo ktorego zaden MUFTI NAM NIE MOZE ZABRAC A ZADEN POLITYK NADAC.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ależ Kaganowi nienawiść odbija! Ile „inteligencji” wkłada w wyjaśnienia. To musi być dla niego jakaś zabawa, bo nikt przytomny nie uwierzy, że takim krętactwem można cokolwiek zyskać.

  Islam uczący nienawiści do innych (w tym przede wszystkim Żydów) powinien być zwyczajnie zakazany na równi z nazizmem. I tyle. Wiem, że to nierealne i musimy pogodzić się z rzeczywistością, w której miliardowa część ludzkości jest (często przymusowo) w partii o charakterze nazistowskim, ale to przyznanie oznaczać będzie absolutny zakaz propagowania ideologii islamskiej na ziemiach europejskich. Wygaszanie islamu oznacza też jakąś nadzieję dla Arabów nazywających się teraz „palestyńczykami”, tak podle wykorzystywanych przez ich braci w wierze.

 6. Camel
  Tak na serio, to każda zorganizowana religia powinna być zakazana, a przede wszystkim Judaizm, a zaraz za nim Chrześcijaństwo oraz Islam, jako iż jest to jedno wielkie oszustwo, a na dodatek narkotyk czyli „opium ludu” (niem. „Opium des Volkes”). To, jakże trafne, określenie religii jako narkotyku pochodzi ze znanej wypowiedzi Karola Marksa określającej religię jako „zbiór złudzeń mających na celu uśmierzenie cierpienia”. Wyrażenie to znajduje się we wstępie do „Przyczynku do krytyki heglowskiej filozofii prawa” (1843): „Nędza religijna jest jednocześnie wyrazem rzeczywistej nędzy i protestem przeciw nędzy rzeczywistej. Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu” („Das religiöse Elend ist in einem der Ausdruck des wirklichen Elendes und in einem die Protestation gegen das wirkliche Elend. Die Religion ist der Seufzer der bedrängten Kreatur, das Gemüth einer herzlosen Welt, wie sie der Geist geistloser Zustände ist. Sie ist das Opium des Volks”).
  Szalom!

 7. P.S.
  Nie każdy Palestyńczyk jest Islamistą! Są wsród nich też n.p. ateiści oraz chrześcijanie!

 8. Z emocjami nie sposob dyskutowac. Zadna strona nie ustapi. Jest tylko jedno skuteczne rozwiazanie – zabrac zabawke klocacym sie bachorom. W tym przypadku obawiam sie koniecznosci usuniecia calego Wzgorza z powierzchni ziemi. Nie bedzie Wzgorza, moze Zydzi i Muzulmanie sie pogodza…

 9. shrinki
  To jest też dość rozsądna alternatywa… Ale trzeba by wtedy odgrodzić od reszty świata Murem Berlińskim teren pozostały po tym Wzgórzu i najlepiej to by go zatruć, n.p. odpadami radioaktywnymi, aby nikomu nie chciało się tam dostać…
  Szalom!

 10. @Kagan
  „Nie każdy Palestyńczyk jest Islamistą! Są wsród nich też n.p. ateiści oraz chrześcijanie!”
  A KAGAN JEST WSZYSTKIN – ATEISTA ; ANTYSEMITA (i to tym dyzurnym w Polsce ) Islamista ; Antykatolikiem ; Bojownikiem czyli i Kagan to PALESTINOS W 100%

 11. Nie prościej SPRYWATYZOWAĆ?

  Założę się, że właściciele tych wszystkich przybytków błyskawicznie by się dogadali co do cen biletów i podziału zysków.

  Sprywatyzowanie Mekki daje spore dochody i miejsca pracy Saudom.
  Powołanie konsorcjum zarządzającego religijnymi fantami Jerozolimy i neutralnych sił porządkowych, załatwiłoby sprawę.

 12. @Agnieszka Zagner i cala reszta

  Na wywody Agnieszki Zagner najprosciej jest odpowiedziec cytatem z wypowiedzi Polaka, publicysty tej samej „Polityki”, na lamach ktorej Agnieszka Zagner zamieszcza kolejne teksty. Zobaczymy, czy „moderacja” Polityki obejmuje zakaz publikowania tekstow… z tej samej „Polityki”.

  ” pokojową propozycją arabską jest
  według … dyktat, żeby Izrael powrócił do granic z
  1967 r., w zamian za co kraje arabskie go uznają. Tak się jednak
  dziwnie składa, że w 1967 r. Izrael był w granicach z 1967 r. Kraje
  arabskie nie tylko go wtedy nie uznały, ale rozpoczęły wojnę, której
  celem było dokładnie to samo, co głoszą dzisiaj najzupełniej otwarcie
  palestyńscy terroryści, czyli ,,zepchnięcie Żydów do morza”. W tym też
  czasie wszystkie sporne dzisiaj terytoria znajdowały się w rękach
  arabskich, były więc niby obiektywne szanse na utworzenie państwa
  palestyńskiego. Na nic takiego nie mieli jednak przywódcy muzułmańscy
  najmniejszej ochoty. Wręcz przeciwnie, kiedy po wojnie zaczęli
  Palestyńczycy wysuwać nawet nie niepodległościowe, ale autonomiczne
  postulaty, liberalny skądinąd i otwarty król Jordanii odpowiedział w
  1970 r. eksterminacyjnym pogromem ich obozów, który przeszedł do
  historii pod nazwą Czarnego Września, a spotkał się ze zrozumieniem
  opinii międzynarodowej. Wojna 1967 r. pomimo zwycięstwa Żydów wykazała
  też, że na dłuższą metę nie da się zapewnić strategicznego
  bezpieczeństwa państwa, w którym dystans od nieprzyjacielskich granic
  do morza wynosi w najwęższym miejscu 12 km, co czołgi pokonać mogą w
  kilkanaście minut rozcinając Izrael na pół; państwa, którego stolica
  jest podzielona tak, że najważniejsze urzędy, nie wspominając o
  dzielnicach mieszkaniowych, znaleźć się mogą w każdej chwili pod
  ogniem przeciwnika; państwa wreszcie, którego cały północny kraj czeka
  wręcz na atak dysponującego taktyczną i terenową przewagą wroga.
  Dlatego też, nie odwołując się nawet do racji historycznych czy
  religijnych, utrzymanie zdobytych w 1967 r. Wzgórz Golan i części
  przynajmniej regionu Napluzy oraz jedność Jerozolimy nie są dla
  Izraela imperialistycznym kaprysem, ale najprostszą kwestią życia i
  śmierci. Arabia Saudyjska wie o tym doskonale i dlatego wysuwa warunki
  z góry niemożliwe do spełnienia.

  Nie trzeba
  już może wspominać, że jest ziemią żydowskich prochów. Są jednak i
  zaszłości bliższe. Zwycięstwo Izraela w 1967, które skompromitowało w
  dużej mierze radzieckie uzbrojenie Arabów jak i moskiewskich doradców
  przy syryjskich i egipskich sztabach, wywołało wściekłość na Kremlu. W
  przypochlebczej i służalczej nadgorliwości komunistyczne władze PRL
  rozpętały więc antysemicką nagonkę. Szczycę się, że wyrzucony z liceum
  za ,,prosyjonizm” byłem poniekąd jej aryjską ofiarą. Zmuszono do
  emigracji i opluto tysiące polskich obywateli żydowskiego pochodzenia.
  Ponura ta heca zhańbiła imię Polski na długie lata, czego skutki
  odczuwamy do dzisiaj. Wreszcie czas w jakiejś mierze przyniósł
  zagojenie. Czy dzisiaj, kiedy Izrael znowu walczy o swój byt, mamy
  brać udział w spektaklu międzynarodowej cynicznej hipokryzji, w imię
  której nie wolno nazywać rzeczy po imieniu i powiedzieć to chociażby,
  że nie Palestyńczykom, ale Żydom zagraża samotność i zdrada? ,,Wszyscy
  jesteśmy Palestyńczykami” – drą się zgodnym chórem skrajni lewacy i
  tacyż prawicowcy na francuskich i niemieckich ulicach. Otóż ja nie, ja
  nie jestem Palestyńczykiem, gdyż nie szykuję się do mordowania Bogu
  ducha winnych ludzi robiących zakupy na Kirjat Yovel.

  pozostaje mi tylko powtórzyć za Amerykanami to, co mówili po 11
  września. Czym się różni Al-Aksa od Al-Kaidy? Najpierw koniec z
  terroryzmem, a potem rozmowy i ustępstwa.”

  Tyle Ludwik Stomma w tej samej „Polityce”. Czy „moderacja” wytnie badz zablokuje felieton, zamieszczony przez Stomme w tej samej „Polityce” – przekonamy sie za chwile.

 13. „Zadna strona nie ustapi. Jest tylko jedno skuteczne rozwiazanie – zabrac zabawke klocacym sie bachorom. ”

  No wlasnie. SLyszalem, ze panski piekny kraj ma wlasnie wyslac ekpedycje karna, celem „zabrania zabawki klocacym sie bachorom”. Na spole ze Szwecja, ktora juz uznala „Olna Palestyne”.

  Moim zdaniem nie ma co sie cackac i ceregielic ze zlymi i niedobrymi syjonistami, czas na zdecydowane posuniecia. SLyszalem, ze juz sie szykuje sojusznicza, polsko-szwedzka ekdpedycja karna. Polskie lotniskowce i szwedzkie pancerniki juz sie szykuja do wyjscia w morze. Polskie rakietowe wojska strategiczne juz wycelowaly swoje miedzykontynentalne rakiety w zlych syjonistow. Po obu stronach baltyku kolejne dywizje pancerne w trakcie zaladunku, kolejne czolgi znikaja z hurgotem gasienic w lukach okretow transportowych. Po obu stronach Baltyku kolejne dywizje powietrzno-desantowe lokuja sie w transportowych samolotach dalekiego zasiegu.
  Za chwile (a najwyzej za dwie) z syjonistow mokrej plamy nie zostanie. Na pierwsza linie ognia podazy slynny “Grom”.

  No dobra. Moj komentarz nie zawiera wulgaryzmow, nie narusza prawa ani netykiety. Niemniej jednak zostanie pewnie zablokowany albo usuniety.

 14. @Kagan

  „a też mogę sobie ubzdurać, że mi się Jezus Chrystus z Matką Boską pokazali i nakazali mi wzniesienie w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym wielkiej katedry rzymskokatolickiej”

  Zgadza sie. Tylko brak ci raczej praktycznych mozliwosci.

  Malo tego – twoim rodakom, ktorzy rozslawiaja twoj kraj napisami „zydzi do gazu” na scianach, dowcipami o „wartosci opalowej” „zydkow” w Internecie tudziez bannerami „Smierc garbatym nosom” na stadionach tez brak praktycznych mozliwosci, aby projekty wprowadzic z zycie.

  Same dobre checi nie wystarcza…

 15. @Agnieszka Zagner

  „No bo niby czyja Jerozolima jest bardziej?”

  Oczywiscie jest wlasnoscia waszych arabskich przyjaciol.

  Jak wiadomo, Izrael okupuje Izrael. Z waszych wypowiedzi i artykulow mozna sie dowiedziec, ze Izrael “istnieje nielegalnie”, ze “Zydzi” to “zlodzieje ziemi” i ze “ukradli” Prastare Ziemie Palestynskie. Gdyby ci zli i niedobrzy Zydzi “wycofalöi sie z terenow okupowanych” do… no wlasnie nie wiadomo, czy do jakiegos duzego komina, czy do morza (“zepchniemy Zydow do morza”), to na miejscu zlego i niedobrego Izraela powstalaby Demokratyczna Palestyna i wszyscy byliby szczesliwi i zadowoleni. Powszechny pokoj i ogolna harmonia panowalyby jak nie przymierzajac w Syrii. Albo w Libii.

  Problem w tym, ze ci zli i niedobrzy Zydzi, ktorych wypedzano z waszego kraju wlasnie do Izraela (“Zydzi wynocha do Izraela!”, “Syjonisci do Dajana”) uparli sie, z beda zyc i oddychac w tym Izraelu, do ktorego ich twoi ziomale wypedzali. Nie rozumieja, ze dla dobra ogolnego i pokoju powszechnego powinni dokonac samolikwidacji.

  No dobra. Moj komentarz nie zawiera wulgaryzmow, nie narusza prawa ani netykiety. Niemniej jednak zostanie pewnie zablokowany albo usuniety.

 16. Radziłów
  1. To nie „Izrael okupuje Izrael”, a syjoniści okupują Palestynę, podobnie jak w latach 1939-1945 to nie „III Rzesza okupowała III Rzeszę”, a Niemcy okupowali kawał Europy.
  2. Tak, faktem jest że Izrael istnieje od samego początku nielegalnie, że Żydzi to są złodzieje ziemi i że ukradli oni Palestyńczykom – Palestynę.
  3. Amerykanie podobno bardzo kochają Żydów, a więc mogą im udostępnić kawałek jakiejś swojej pustyni, np. w Nevadzie czy Nowym Meksyku a nawet w Kaliforni – przecież podobno Żydzi potrafią z pustyni uczynić kwitnący ogród, a więc o co tu właściwie chodzi? Izrael ma 22 tys km2 powierzchni, a tymczasem taka n.p. pustynia Mojave (Mohave), położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny, ma powierzchnię około 65 tysięcy km², czyli prawie trzy razy większą niż Izrael!
  4. Powszechny pokój i ogólna harmonia panowałyby w Syrii i w Libii, gdyby nie przestępcza działalność połączonych imperializmów: amerykańskiego oraz izraelskiego.
  5. Biali osadnicy z Rodezji Południowej też całkiem niedawno fantazjowali, że będą w tejże Rodezji żyć długo i szczęśliwie, aż pewnego ranka obudzili się oni w Zimbabwe…
  Szalom!

 17. Radziłów
  A jak za mną wstawi się Bóg Wszechmogący to co? On mi wczoraj powiedział, kiedy przejeżdżałem tramwajem linii 35 obok Umschlagplatz w Warsze, że popiera mój projekt upamiętnienia Świętego Jana Pawła II poprzez wzniesienie Lichenia bis na Wzgórzu Świątynnym w Jeruzalem, i że czek od Niego (wystawiony przez Instytut Dzieł Religijnych czyli Istituto per le Opere di Religione) a opiewający na miliardy niezbędnych ku temu szekli jest „in the mail”!
  Szalom!

 18. @Agnieszka Zagner

  „A jak za mną wstawi się Bóg Wszechmogący to co? On mi wczoraj powiedział, ”

  Pani rodak „Kagan” straszy juz nie „prokuratura” tylko „Bogiem Wszechmogacym”. Wysoka instancja, tym bardziej, ze w waszym kraju czesto na pomoc wzywana we wiadomej sprawie:

  „”Ty Boże, jak za taką krzywdę nagrodzimy?/
  Twoję, gdy ciężką mękę w Poznaniu widzimy./
  Ty sam Boże jakoś jest zawsze sprawiedliwy,/
  Ty wyniszcz aż do szczętu ten naród złośliwy”

 19. Radziłów
  Weź też pod uwagę, że Pan Bóg dał mi nawet numer swojego prywatnego telefonu komórkowego, a więc w każdej chwili mogę sobie z Nim porozmawiać!

 20. @Agnieszka Zagner

  „Tak, faktem jest że Izrael istnieje od samego początku nielegalnie”

  Rozumiem, ze to jest Pani poglad – bo forum jest moderowane.

  Szanuje gleboko powyzszy poglad. Dzieciak mi z kibucu melduje, ze w swietle powyzszego juz tam zaczeli uradzac, jak przestac istniec, kolektywnie i zbiorowo, zeby faktem swojego istnienia nie irytowac wrazliwych uczuc Polakow.

 21. Lech Lecha
  To NIE jest blog o Kaganie!

 22. Radziłów
  Zgodnie z Prawem Międzynarodowym oraz Dekalogiem, to Izrael istnieje od samego początku nielegalnie, jako iż powstał on w drodze syjonistycznej agresji na Palestynę.

 23. Napaskudzilo to-to na „forum”:

  „Genewa jest dosłownie wciśnięta we Francję, a więc francuska armia mogła by to, francuskojęzyczne, jakby nie było miasto, zająć dosłownie w kilkanaście minut. A tymczasem to Szwajcaria nic nie robi aby odgrodzić Genewę od Francji jakimś murem”

  … moze dlatego, ze Francja nie wysyla gosci z Semtexem, zeby podkladali bomby w szwajcarskich automusach i kawiarniach?

  Moze dlatego, ze wyslani z Francji faceci nie odpalaja bomb w szwajcarskich pizzeriach, zeby oderwane nogi, glowy i tulowia fruwaly w powietrzu?

  Moze dlatego, ze Francja nie stoi na stanowisku, ze Szwajcaria „istnieje nielegalnie” i ze trzeba ja zetrzec z mapy, zlikwidowac, ludnosc zas fizycznie wytepic a niedobitki wygonic do „Newady” lub „Kalifornii”?

  Moze wreszcie dlatego, ze Francja w ostatnich stuleciach nie bapadala na Szwajcarie znrojna przemoca, nie bombardowala Szwajcarii ani nie probowala rozjechac Szwajcarii czolgami?

  Pytania sie mnoza.

 24. @Agnieszka Zagner

  „Zgodnie z Prawem Międzynarodowym oraz Dekalogiem, to Izrael istnieje od samego początku nielegalnie, jako iż powstał on w drodze syjonistycznej agresji na Palestynę”

  Wydawalo mi sie, ze Pani kraj glosowal w ONZ za powstaniem Izraela i ze Pani kraj utrzymuje z Izraelem pelne stosunki dyplomatyczne.

  Niemniej jednak na moderowanym przez Pania forum, na lamach waszego tygodnika „Polityka” okazuje sie, ze ” Izrael istnieje od samego początku nielegalnie, jako iż powstał on w drodze syjonistycznej agresji na Palestynę”.

  Moze powinniscie ustalic miedzy soba wlasciwa wersje?

 25. Radziłów
  1. Wikipedia nie zawsze jest nieomylna, a poza tym, to powinieneś być raczej dumny z tego, że długoletni poseł do Sejmu PRL oraz szef klubu parlamentarnego Znak był twoim rodakiem!
  2. Polska utrzymuje dziś stosunki dyplomatyczne z „wybitnie demokratycznymi reżymami” będącymi u władzy w takich państwach jak np. Islamska Republika Afganistanu, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Królestwo Bahrajnu, Burkina Faso, Republika Iraku, Islamska Republika Iranu, Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, Państwo Katar, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Państwo Libia, Sułtanat Omanu, Stolica Apostolska i Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański a także z Palestyńską Władzą Narodową oraz z Państwem Izrael.
  3. Francja od dawna pogodziła się z utratą Genewy na rzecz Szwajcarii, a więc ani Francuzi, ani też Szwajcarzy nie prowadzą ze sobą walk.
  4. Zrozum, że jeśli ktoś by siłą włamał się do twojego mieszkania, wyrzucił z niego ciebie i twoja rodzinę, aby w nim zamieszkać, to na pewno nie żywił byś do niego przyjaznych uczuć. Zrozum też, że palestyński ruch oporu pełni dziś w okupowanej przez Żydów Palestynie taką samą funkcję, jaką pełnił w okupowanej przez Niemców Warszawie, a szczególnie w Warsze Getto, żydowski ruch oporu.
  Szalom!

 26. @Kagan
  „To NIE jest blog o Kaganie!”
  To prawda ale jakos dziwne jest to ze tutaj wszedzie na wszystkich blogach Kagan przedzie. Tak wiec sformulowanie ze jestes dyzurnym antysemita Polski jest trafne. A w sprawie imienia dodam tylko jedno – milo mi ze starasz sie odrobinke zapoznac z jednym z najpiejniejszych jezykow swiata. Hebrajski jest naprawde piekny PRAWDA Kaganek 🙂 A z mojej strony dodam tylko ” Lech Le Asasel ” i mysle tak na powaznie.

 27. @Lech
  To nie jest blog o kaganie tylko blog kagana, czyli szmula rozenkranca.

 28. Widzę, że tylko „łacina” trafia dziś do syjonistów… 🙁

 29. Lech Lecha
  1. Jestem może dyżurnym antysyjonistą RP, ale posądzanie mnie o antysemityzm jest zwyczajnym zniesławieniem – czynem karalnym nie tylko w Polsce. Jak może być zresztą antysemitą ktoś, kto się doktoryzował z Lema, jak by nie było Żyda?
  2. Hebrajski brzmi fatalnie, ma „lewy” alfabet (you know what I mean), a znam go trochę tylko dla tego, że lubię sobie poczytać ST (Torę) w oryginale, jako że tylko wtedy można w nim wyłapać te różne smaczki, a szczególnie zaś celowe fałszowanie jego treści przez tłumaczy. Interesuje mnie tez żydowska mistyka (Kabała, Zohar etc.) jako przykład, do czego prowadzić może wiara religijna a dokładniej religijny ekstremizm oraz fanatyzm (tu do zupełnej utraty kontaktu z rzeczywistością). Moim zdaniem kluczową rolę w tych wszystkich nieszczęściach, które od tylu lat spadają wciąż na Żydów, odgrywa ich przesadne przywiązanie do Tory, a szczególnie to ich „dzielenie włosa na czworo” poprzez analizę tekstu owej Tory opartą już nie tylko na Misznie i Talmudzie, ale także na Zoharze. Przecież jeśli się zacznie każdy tekst analizować słowo po słowie a nawet litera po literze (Zohar!) i go „nicować”, to można się dopatrzyć bardzo poważnych podtekstów nawet w najprymitywniejszych wierszykach dla dzieci typu „wlazł kotek na płotek i mruga” (Co to mruganie ma znaczyć? Do kogo on mruga? W jakim kontekście jest to kocie mruganie z płotka? Itp. Itd.). Doskonale to ujął S. Lem (zresztą także Żyd) w swej powieści „Pamiętnik znaleziony w wannie”.
  4. I na koniec – idź do diabła! Prawda, że to o wiele lepiej brzmi po polsku?

 30. ZZ
  Szmul Rozenkranc to jest prawdziwe imię i nazwisko Radziłowa, syna Srula Rozenkranca i Ryfki z domu Szechter.

 31. Radziłów
  1. A jakie masz lepsze słowo na określenie pisma, które jest jednocześnie żydowskie, katolickie oraz lewicowe? Określenie „żydokomuna” też cię razi? To co proponujesz na jego miejsce?
  2. A czy to moja wina, że Stanislaw Stomma był Żydem?
  3. To, że nawet jeśli ciebie rzeczywiście ktoś wypędził z Polski, to nie dało ci prawa wypędzić Palestyńczyka z Palestyny. Zauważ także, że Żydzi zostali znacznie skuteczniej wypędzeni z Hiszpanii i Portugalii niż z Polski, ale czepiają się oni nie Hiszpanów czy Portugalczyków, a Polaków. Poza tym, to czy to „wypędzenie” ciebie z Polski nie miało aby na pewno nic wspólnego z twoją karierą w UB?
  4. Ja nie jestem „to-to”, ja jestem człowiekiem: Polakiem a więc także Europejczykiem, a więc nie pozwolę się tu obrażać!

 32. @Agnieszka Zagner

  „że palestyński ruch oporu pełni dziś w okupowanej przez Żydów Palestynie taką samą funkcję, jaką pełnił w okupowanej przez Niemców Warszawie, a szczególnie w Warsze Getto, żydowski ruch oporu.”

  Rozumiem, ze jest to Pani poglad – forum jest przez Pania moderowane.

  Byc moze jest to poglad tygodnika „Polityka” – to juz da sie wyjasnic w drodze korespondencji z redakcja „Polityki”.

  Tak czy owak, udostepnia Pani platforme osobom, ktore usiluja postawic znak rownosci miedzy Niemcami, ktorzy wymordowali szesc milionow Zydow w komorach gazowych i krematoriach – a Zydami, niedobitkami, ktorzy wypedzeni zostali z Pani kraju do Izraela. I ktorych jedyna „wina” polega na tym, ze w ogole sa i istnieja. Ktorym, jak twierdza Pani goscie, nie wolno zyc w Polsce – ale w Izraelu tez nie wolno. Jednym slowem – Pani „forum” upowszechnia teze, ze Zydom nie wolno zyc i oddychac _nigdzie_.

  Na moderowanym przez Pania forum caly czas sa obecne otwarte nawolywania do ludobojstwa, do wymordowania Zydow (wszystkich) tylko za to, ze sa Zydami.

 33. kagan , jeszcze cie nie zamkneli ?
  ty to masz chody.

 34. Tymczasem reprezentacje Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu zrezygnowały z udziału w przyszłorocznych mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Katarze. Wcześniej oba te państwa wycofały z Kataru swoich ambasadorów.

 35. Radziłów & Ben Adam
  I. To, że palestyński ruch oporu pełni dziś w okupowanej przez Żydów Palestynie taką samą funkcję, jaką pełnił w okupowanej przez Niemców Warszawie, a szczególnie w Warsze Getto, żydowski ruch oporu, to jest moja własna opinia, dzielona zresztą z milionami Polaków i przedstawicieli innych nacji, a nie oficjalna linia POLITYKI czy też tego blogu. Nie moja to też wina, że pojęcie wolnej prasy oraz prawa do własnej opinii jest ci obce. 🙁 Ale pamiętaj, że mam je zagwarantowane w Konstytucji RP, jako że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z Polaków ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz zakaz koncesjonowania prasy. Wolność słowa gwarantuje m. in. art. 14, 25 oraz 54 Konstytucji RP:
  Art. 14: Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.
  Art. 25: 2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
  Art. 54: 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2.Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
  II. Nigdzie tez nie napisałem, że „Żydom nie wolno żyć i oddychać nigdzie, a wręcz przeciwnie – proponuje ich ewakuacje do USA! Cytuję: „Amerykanie podobno bardzo kochają Żydów, a więc mogą im udostępnić kawałek jakiejś swojej pustyni, np. w Nevadzie czy Nowym Meksyku a nawet w Kaliforni – przecież podobno Żydzi potrafią z pustyni uczynić kwitnący ogród, a więc o co tu właściwie chodzi? Izrael ma 22 tys. km2 powierzchni, a tymczasem taka n.p. pustynia Mojave (Mohave), położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny, ma powierzchnię około 65 tysięcy km², czyli prawie trzy razy większą niż Izrael!”.
  III. Nigdzie też nie nawołuję do ludobójstwa, a wręcz przeciwnie – przestrzegam przed nim wszystkich, a szczególnie zaś Żydów!

 36. @Agnieszka Zagner

  „e izraelskie wojsko zachowuje się tam jak SS a izraelska policja jak Gestapo, p”

  Powyzsze wypowiedzi ukazuja sie na moderowanym przez Pania forum. Rozumiem, ze teza iz ” izraelskie wojsko zachowuje się tam jak SS a izraelska policja jak Gestapo, p” to albo Pani poglady, albo poglady tygodnika „Polityka”. To juz da sie wyjasnic w drodze korespondencji z redakcja “Polityki”.

  Tak czy owak, udostepnia Pani platforme osobom, ktore wysuwaja nader powazne oskarzenia pod adresem Zydow i Izraela. SS i Gestapo wymordowaly miliony Zydow w komorach gazowych i krematoriach. Orgia mordowania odbywala sie przy calkiem pokaznej pomocy Pani rodakow.

  Moderowane przez Pania „forum” stala sie platforma do upowszechniania zbiorowych oskarzen przeciwko Zydom. Oskarzen najciezszego kalibru.

 37. @Agnieszka Zagner

  ” Żydzi, czyli dawne ofiary niemieckiego terroru państwowego stali się więc oprawcami – terrorystami naśladującymi swych oprawców z SS i Gestapo. Jakież to smutne. ”

  Nice to know that either you personally or the supposedly serious, mainstream weekly „Polityka” you work for, actively promotes the picture of „Jews” as being „butchers” „imitating” yhe behaviour of „SS and Gestapo” murderers.

  The problem is that most of visitors coming to your country from USA, Israel and elsewhere, for instance to see the much-hyped „Museum of Jewish History” in yoir capital, neither speak nor understand your language. They come to see your „museum” without even knowing what you write and say about them.

 38. @Agnieszka Zagner

  „e pamiętaj, że mam je zagwarantowane w Konstytucji RP, jako że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z Polaków ma prawo do wyrażania swoich poglądów”

  … a jesli ktos wyrazi poglad niezgodny z tym, co glosi „Kagan”, to „Kagan” grozi prokuratura.

  Dziwne zwyczaje panuja na forum moderowanym przez Agnieszke Zagner. Wolnosc wypowiedzi dla autorow tez, iz „izraelskie wojsko zachowuje się tam jak SS a izraelska policja jak Gestapo”. Kto glosi takie tezy, moze je upubliczniac za posrednictwem forum moderowanego przez Agnieszke Zagner.

  A jak komus sie nie podobaja wypowiedzi nawolujace do likwidacji Izraela, wypedzenia Zydow zarowno z Polski jak i z Izraela do nieistniejacej „Chazarii”, czyli do niebytu? To wtedy pojawia sie grozenie prokuratura. A jak ktos przywola, zacytuje relacje Zydow-ocalencow z Zaglady? To znowu na niniejszym, moderowanym forum grozi sie prokuratura.

 39. zz
  9 listopada o godz. 12:11

  Do pewnego momentu, nic tak nie łączy jak wspólny wróg.
  Ale nie zasypuje to przepaści na wieki.

  Moja wersja- emir Kataru umyslił sobie stworzenie księstwa dla syna z części Syrii.
  Sponsorując oczywiście jakąś frakcję antyasadowską, lub najemników.
  I nagle, powstało IS zagrażające wszystkim, o co słuszny żal mają ZEA….
  Wojny religijne z udziałem fanatyków są poza kontrolą…..sponsorów.

 40. @Kagan
  A kim Ty jestes Kaganie maly ze bedziesz mi decydowac gdzie ja mam zyc. Sam w domu Rote spiewasz i w twarz sobie pluc nie pozwalasz ale mi tego nie wolno ja jestem tylko Zydem tak wiec mi w twarz pluc mozna a nawet nalezy. A jak mowie nie to juz wielka obraza i gniew. Wysyla EU jakas malolate i ona bedzie ni kraj dzielic i decydowac co i jak a ONA to niby kto nowy Pontius Pilatus a jej szef to pewnie nowy Cezar Tiberius jesli tak to MY bedziemy NOWI ZELOTEN NOWI MAKKABÄER

 41. kagan
  9 listopada o godz. 18:43

  Nie przesadzaj.
  Każda armia okupacyjna zachowuje się tak samo.
  Bez wyjątków ze względu na język, płeć, czy rasę.

  I oba te plemiona- Izraelczyków i Palestyńczyków, szczuja na siebie finansiści.
  Inaczej juz dawno doszłoby do pokoju.
  Przegrywający na ogół godzi się z losem i bez wsparcia z zewnątrz adoptuje do nowych warunków.
  I tak lepszych niż oferuja mu- podobno bracia w języku i wierze.

  Obie nacje warunkowane są od maleńkości do nienawiści wobec siebie.
  Po to by na niej mogli nieliczni zarabiać.

 42. wiesiek,
  z tym księstwem dla syna to ciekawa koncepcja. Średniowiecze w pełni rozwoju…

 43. Radziłów,
  Czy czytałeś „Ani jednego dobrego Polaka”, Duży Format, 09.10.2014?

 44. „2. Zarzuty, że Polacy pomagali Niemcom mordować Żydów są oszczerstwem oraz podpadają pod paragrafy polskiego prawa karnego. Tak więc za to nawoływanie do nienawiści do Polaków na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym i wyznaniowym, to wytoczę ci kolejny proces, jako że takie zachowanie jak twoje jest dziś w Polsce wyraźnie przecież zabronione i karalne na podstawie art. 256 i 257 kodeksu karnego (k.k.). ”

  Tygodnik „Polityka”, ktory zatrudnia Agnieszke Zagner, nie tak dawno zamiescil recenzje ksiazki Stefana Zgliczynskiego, pod tytulem „Jak Polacy Niemcom Zydow mordowac pomagali”. Autorem recenzji zamieszczonej w „Polityce” jest Adam Szostkiewicz. Szostkiewicz w swojej recenzji pisze tak oto:

  ” książka Zgliczyńskiego zbiera liczne, udokumentowane i wstrząsające przykłady, że ci Polacy zabijali tych Żydów, nie raz z jakimś sadystycznym zadowoleniem czy poczuciem „patriotycznego” obowiązku, czasem z patologiczną obojętnością. Tych, którzy zabijali, ponad wszelkimi podziałami zdaje się łączyć jedno: że nie uważali Żydów ani za współobywateli czy współrodaków, ani za pełnoprawne istoty ludzkie.”

  Agnieszce Zagner i jej ulubionemu komentatorowi „Kaganowi” wyjasniam, ze chyba „Polityka” bedzie musiala zawiadomic „prokurature” o popelnieniu przestepstwa przez… „Polityke”. To bowiem wlasnie „Polityka” spopularyzowala w Polsce i na swiecie znakomite opracowanie Zgliczynskiego, zatytulowane ” „Jak Polacy Niemcom Zydow mordowac pomagali”. Pomagali rzeczywiscie nie szczedzac wysilku.

 45. @zz

  Czytalem. Wstrzasajaca lektura.

  Niemniej jednak problebem nie jest to, co dzialo sie kilkadziesiat lat temu. Bylo, minelo, moznaby to pozostawic historykom.

  Problemem jest to, co dzieje sie obecnie. Obecnie, teraz, dzis trwa w najlepsze mordercza, nieustanna, rasistowska nagonka, w systemie 24/7.

  Problemem jest _dzisiejsza_, wariacka, ludobojcza nienawisc, chec, zeby Zydow (wszystkich) wypedzic do nieistniejacej „Chazarii” – czyli w niebyt. Problemem jest, ze takie pomyslu upowszechniane sa za pomoca wielkonakladowej prasy.

 46. Radziłów,
  Ale to jest szerszy problem, którego nie zawężałbym do kwestii żydowsko-polskiej. W GW jest artykuł o reakcji Polaków w Przemyślu na zamieszczony przez kilku ukraińskich studentów na rosyjskim vkontaktie portret pod flagą „o barwach banderowskich”. Reakcja całkowicie nieproporcjonalna, świadcząca o naszej narodowej zaściankowości, niedojrzałości, o tym, że wciąż drzemią w nas uśpione demony endecji.

  Rosjanom słusznie zarzuca się, że nie dokonali takiej pracy, jak Niemcy, w stosunku do swojej przeszłości. Polsce podobna praca też przychodzi z trudem, najłatwiej przecież ustawić się w pozycji ofiary i tylko ofiary.

 47. Poza tym o ile się orientuję Polin znaczy „tu jest nasz dom”, więc jeżeli ktoś w Polsce myśli o wyrzuceniu Żydów z Izraela, to powinien szykować się na podzielenie się z nimi swoim domem.

 48. „Reakcja całkowicie nieproporcjonalna, świadcząca o naszej narodowej zaściankowości, niedojrzałości, o tym, że wciąż drzemią w nas uśpione demony endecji.”

  Niewielu Polakow zgodziloby sie chyba z okresleniem „demony endecji”. Dmowski, tworca polskiego rasizmu, polskiej, morderczej nienawisci do Zydow, uhonorowany zostal pomnikiem i rondem w Warszawie. Przetazajace jest nie to, co dzialo sie siedemdziesiat lat temu w Radzilowie, w Jedwabnem czy w Wasoszy – tylko to, ze _dzisiaj_, _obecnie_ postawiono ten pomnik.

  „Rosjanom słusznie zarzuca się, że nie dokonali takiej pracy, jak Niemcy, w stosunku do swojej przeszłości. Polsce podobna praca też przychodzi z trudem, najłatwiej przecież ustawić się w pozycji ofiary i tylko ofiary.”

  To jest zupelnie nie tak. W Polsce odbywala sie uczciwa debata, polscy historycy i dziennikarze pisali otwarcie i bez ulgowej taryfy i czarnych stronach polskiej historii. Wiec probowano ich zastraszyc, czesciowo za pomoca paragrafow-knebli jeszcze rodem z PRL i z IIRP, czesiowo za pomoca prawa stanowionego _obecnie_ po to, aby skutecznie zastraszyc i kneblowac.

  ” ktoś w Polsce myśli o wyrzuceniu Żydów z Izraela, to powinien szykować się na podzielenie się z nimi swoim domem.”

  Sadze, ze ten hipotetyczny ktos raczej by sie chetnie podzielil nie wsoim domem, tylko stodola sasiada, oczywiscie oblana benzyna. Choc dla dobra sprawy pewnie ny i wlasnej stodoly nie pozalowal.

  Po raz kolejny warto zaznaczyc: Nienawisc to nie chwast, tylko roslina uprawna. Sama nie wyrosnie. Zeby zebrac burze, trzeba najpierw staranne zasiac wiatr. No i sieja.

 49. @Agnieszka Zagner

  Na moderowanym przez Pania blogu mozna przeczytac, co nastepuje:

  ” Powszechna praktycznie na całym świecie nienawiść do Żydów wynika w ponad 90% z ich własnych czynów, z tego, jak oni traktują gojów (goim) czyli nie-Żydów. Niestety, ale Żydzi sobie na nią sami „zapracowali”. ”

  Dziekuje za powyzsze slowa. W trakcie korespondencji z wasza redakcja da sie na pewno ustalic, w jakim zakresie „Polityka” podziela powyzszy poglad.

 50. @ben adam, jak można posiadacza żółtych papierów zamknąć?. W Polsce nie ma już takiego psychiatryka dla niego , jedynym rozwiązaniem jest : skoro jego przyjaciele z Hamasu swoje rodziny lecza w tak „okrutnym państwie Izrael” i to w dodatku przez izraelskich lekarzy . Możliwe ze się Izraelscy lekarze zlitują i przyjmą KAGANA do jednego z tych 2 w Jeruzalem psychiatryków. Skoro się już za najlepszego naukowca i profesora uważna :), a tera zaczyna rządzić światem. Momencik przypomina mi to ostatnie zdanie ze takiego opętańca to w 1933 roku Niemcy już mieli ; czyżby KAGAN to inkarnacja jego?

 51. @ kagan , czytałem twoje wypociny na które 5 lat potrzebowałeś .
  Jak ktoś się chce pośmiać polecam 🙂

 52. Ależ drodzy komentujący, daliście się przepięknie wciągnąć kaganowi w pyskówkę. Przypominam, że mimo iż antysemityzm i nienawiść do Żydów są częścią nieoficjalnej polityki polskiej (jak to w państwie religijnym), to jednak my nie musimy wyrażać na tę politykę zgody i brać na poważnie kaganów.

  Mnie osobiście, jako Polaka (nie kagan, nie Żyda jednak…) poważnie martwi narodowy kurs na zacofany katolicyzm połaczony z najprymitywniejszą wersją kapitalizmu. Promowana przez kościół i środowiska narodowe nienawiść do Żydów jest tylko odpryskiem większego trendu. Polska ma się stać przetrwalnikiem katolickiego zabobonu, taką gnidą odporną na postęp intelektualny i cywilizacyjny. Stąd wybór Wojtyły i późniejsze uświęcenie go w zamian za skuteczne zniszczenie powstających w Polsce zaczątków demokracji. Reszta, w tym kagan, to tylko efekty owej polityki.

  Wolność słowa jest jednym z filarów liberalnej demokracji. Także wolność słowa dla kaganów, którzy nie rozumieją co to. Polska ten filar podpiłowała w wielu miejscach, ostatnio przy pomocy łajdackiego prawa o obrazie uczuć katolickich. Ale nie bierzmy udziału w jego zwalaniu. Pani Agnieszka słusznie czyni, że nie usuwa postów kagana. Moim zdaniem mogą być one nawet przydatne, bowiem osoby będące na pograniczu pomiędzy naturalnym antysemityzmem katolików a rozumem, pod wpływem lektury, odrzucone bijącą z jego postów nienawiścią i głupotą wywodów, mogą przejść na stronę ludzi przyzwoitych.

 53. Radziłów,
  Część Polaków jest gotowa na uczciwą dyskusję o własnej historii, część – nie. Wystarczy przytoczyć słowa księdza Lemańskiego, który na uroczystościach w Jedwabnem NIGDY nie spotkał lokalnego proboszcza ani nawet nikogo z „miejscowych”. Dla mnie punktem zwrotnym, na który czekam, będzie pojawienie się w Jedwabnem delegacji biskupów. Bez tego nasze rozliczenie jest nieszczere.
  1. Rachunek sumienia
  2. Żal za grzechy
  3. Mocne postanowienie poprawy
  4. Wyznanie grzechów
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim

  Władzy świeckiej pozostał punkt 5. Kościół katolicki nie doszedł nawet do punktu 1.

 54. @Kagan
  I juz slysze okrzyki radosci Kagana – dumny i radosny udaje sie po zakup butelki piwa marki piwo. Bohaterski narod palestynski w osobie nastepnego mennczennika odniosl kolejne zwyciestwo. Zostal zmieciony z ziemi w cieszkiej walce wrog nasz przepotezny ale warto bylo WARTO !!! Raz bylo to trzy miecieczne dziecko ( dziewczynka ) a teraz 26 letnia kobieta. Ale wlasnie dzieci i kobiety to WASZE glowne cele raz bo najczesciej sa bezbronne dwa sracie w pory na sama myslbo wedlug tej waszej djabelskiej psiej religi ISLAMU boicie sie najbardziej kobiet. Kedy jedna z nich was zabije to juz w 100% zaden raj z dziwkami na was nie czeka tylko PIEKLO. Ale pamietajcie Kaganki palestynskie w armi ISRAELA sluzy wiele dziewczyn i ONE juz nie sa bezbronne. Ale Kagan sie cieszy.

 55. Camel
  1. Czy znasz taki termin ‘SZABASGOJ’?
  2. I aby nie było neporozumień – jestem ateistą i socjalistą, na wielu forach wyzywanym nawet od „komuchów).
  3. A tak konkretnie – w czym ja się mylę i dlaczego?
  4. Co powiesz na „światłe” i „postępowe”wpisy takie jak n.p. ten: Motyl110 listopada o godz. 12:26 @kagan,kagan co ty piszesz ty chyba żyjesz w jakimś zwidzie . W prokuraturze leży teczka w której są tylko twoje żółte papiery. Nie pamiętasz ?

 56. ZZ
  Z jakiej to niby racji Polacy mieli by się tłumaczyć za to, co się kiedyś zdarzyło w Distrikt Bialystok, czyli na obszarze administrowanym bezpośrednio z Berlina, z pominięciem władz tzw. GG? Pretensje swoje kieruj więc do Berlina a nie do Warszawy oraz zapisz się na jakiś kurs najnowszej historii Europy!

 57. Lech Lecha
  Co ty znów bredzisz? To przecież izraelscy żołdacy mordują dziś z zimną krwią bezbronne kobiety i dzieci palestyńskie, a Żydówki to i owszem służą w izraelskiej armii, ale nie na froncie a w Feld Bordellen.
  I skąd u ciebie ten zwariowany pomysł, że jestem wyznawcą Allacha? Przecież dla mnie, ateisty i socjalisty, to każda religia jest gównem, a najbardziej śmierdzącym z tych gówien jest Judaizm, z którego to, w prostej linii, pochodzi przecież Islam!

 58. Lech Lecha
  Ilu twoich przodków cierpiało na schorzenia psychiczne?

css.php