Czy izraelska piosenka zostanie dopuszczona do Eurowizji?

Organizatorzy mogą wykluczyć piosenkę ze względu na zawarte w niej wątki polityczne.

Młodziutka Eden Golan ma wystąpić w Malmö z piosenką o wymownym tytule „Październikowy deszcz”. Śpiewa po angielsku, trzy ostatnie wersy są po hebrajsku. W Izraelu utwór jest odczytywany wprost w kontekście ataku Hamasu, bo oddaje stan psychiczny wielu osób, utratę bliskich, poczucia bezpieczeństwa, nadziei. Po 7 października pojawiło się sporo piosenek nawiązujących do tej tragedii, nie tylko w Izraelu. Na całym świecie śpiewano hymn „HaTikva” (Nadzieja) czy „Am Israel Chaj” (Lud Izraela żyje), zawrotną karierę zrobił utwór Igala Oshriego „Lacet MiDikajon” (Wychodząc z depresji), wrócił „Ihie Tov” (Będzie dobrze) Davida Brozy, dodając otuchy kolejnym pokoleniom Izraelczyków. A tak naprawdę głównym hymnem po 7 października stała się piosenka Jasmin Moallem, również pt. „Będzie dobrze”, najczęściej słuchana w Izraelu na różnych platformach streamingowych (Apple, Spotify).

Wracając do tegorocznej kandydatki i „Październikowego deszczu”. Jest spore ryzyko, że organizator Eurowizji, czyli Europejska Unia Wydawców, uzna słowa piosenki za naruszające regulamin, bo zawierają wątki polityczne. Słowo „kwiaty” w Izraelu ma podwójne znaczenie: w ten sposób określa się poległych żołnierzy. Według dziennika „Israel HaYom” Izrael nie ugnie się pod ewentualnymi żądaniami zmiany tekstu i raczej wycofa się z konkursu. Minister kultury w oficjalnym liście do organizatorów zaznaczył, że Izrael znalazł się w jednym z najbardziej skomplikowanych momentów w historii i nie dało się tego pominąć podczas wybierania konkursowej piosenki.

To, co oczywiste dla Izraelczyków, nie musi być oczywiste dla organizatorów. Na tegorocznym udziale Izraela w Eurowizji cieniem położyła się wojna w Gazie. W kilku krajach ukazały się listy-petycje podpisane przez artystów i celebrytów, by wykluczyć ten kraj z konkursu. Powoływali się m.in. na wykluczenie Rosji po jej inwazji na Ukrainę w 2022 r. W połowie lutego organizatorzy Eurowizji oświadczyli, że Izrael może brać udział w konkursie. Uznali, że nie można porównywać tych wojen, a Rosję wykluczono ze względu na łamanie obowiązków członkowskich przez ich nadawcę oraz naruszenie wartości usługi publicznej. Jest w tym wszystkim jeszcze pewien niuans: Eden Golan urodziła się w Izraelu, ale 13 lat mieszkała z rodzicami w Rosji i ubiegała się o możliwość reprezentowania jej w Eurowizji, już po aneksji Krymu.

Izraelscy wokaliści wygrywali Eurowizję czterokrotnie. W 1998 r. dokonała tego pierwsza transpłciowa artystka Dana International. W 2018 zwyciężyła Netta Barzilai z piosenką „Toy”, odczytywaną w kontekście ruchu #MeToo. Emocje związane z wojną pewnie przełożą się w jakiejś mierze na wynik głosowania, więc to raczej mało prawdopodobne, żeby Eden wygrała. Pod warunkiem że w ogóle weźmie udział w konkursie.

Słowa piosenki „Październikowy deszcz”

Stand with me
Look into my eyes and see
People go away but never say goodbye

Someone stole the moon tonight
Took my light
Everything is black and white
Who’s the fool who told you
Boys don’t cry

Hours and hours and flowers
Life is no game for the cowards
Why does time go wild
Every day I’m loosing my mind
Holding on in this mysterious ride

Dancing in the storm
We got nothing to hide
Take me home
And leave the world behind
And I promise you that never again
I’m still wet from this october rain
October Rain

Living in a fantasy
Ecstasy
Everything’s meant to be
We shall pass but love will never die

Hours and hours and flowers
Life is no game for the cowards
Why does time go wild
Every day I’m loosing my mind
Holding on in this mysterious ride

Dancing in the storm
We got nothing to hide
Take me home
And leave the world behind
And I promise you that never again
I’m still wet from this october rain
October Rain
October Rain

לא נשאר אוויר לנשום
אין מקום
אין אותי מיום ליום
כולם ילדים טובים אחד אחד

(There’s no air left to breath
There’s no space
I’m gone day by day
Everyone is good kids one by one)