Dzień kobiet w Arabii Saudyjskiej

Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły prowadzić samochód! Tak zdecydował król Salman.

Kiedy saudyjski komik Hiszam Hagih przed czterema laty nagrał swoją wersję Marleya w wersji „No woman no drive” (z kilkoma muzykami, w tym świetnym Alaa Wardi), internet oszalał. Piosenka wyrażała cały absurd saudyjskiego porządku, w którym kobieta samochodem może podróżować, ale wyłącznie jako pasażer.

Do dziś piosenkę na YouTube odtworzono ponad 14 mln razy. Oczywiście nie wiem, ile Saudyjek i Saudyjczyków kliknęło w ten protest song, ale na pewno byli wśród jej odbiorców.

Piosenka bardzo celnie oddawała sytuację, jak choćby we fragmencie „jajniki są w porządku, więc możesz mieć dużo dzieci” – było to nawiązanie do opinii saudyjskiego duchownego, że prowadzenie samochodu przez kobietę ma destrukcyjny wpływ na jej płodność.

Dziś wszystko się zmienia. Król Salman ogłosił właśnie, że kobiety, będą podlegały tym samym zasadom otrzymywania praw jazdy co mężczyźni. Kilku ministrów w ciągu miesiąca musi dopracować szczegóły, ale najważniejsze, że w końcu kobiety będą mogły legalnie prowadzić samochód. To naprawdę coś w takim kraju jak Arabia Saudyjska, prawdziwy przełom. Od lat Saudyjki domagały się tego, by i one miało prawo zasiadać za kierownicą. Bezskutecznie. Wahabicka wersja islamu kobiety kierowcy nie przewidywała (choć Koran w tej sprawie oczywiście milczy).

Do tej pory mężczyźni w Arabii Saudyjskiej od zawsze wiedzieli lepiej, co dla kobiet najlepsze. Że samochód niszczy jajniki, jak wyżej. Że kobieta za kółkiem oznacza rozpad tradycyjnej rodziny. Że w ten sposób chroni się kobiecą cześć i honor (bo co jeśli dojdzie do wypadku i trzeba będzie kobiecie udzielić pomocy?).

Nareszcie, koniec z tym. Kobiety mogą oddychać! I to coraz szerzej. Oto ostatnie „zdobycze” Saudyjek: będą mogły pracować jako kontrolerki ruchu lotniczego, mogą uprawiać jogging na świeżym powietrzu i mogą wchodzić na stadion królewski w Rijadzie, tylko do tzw. lóż rodzinnych, ale zawsze.

Nawet jeśli chodzi o to (i aż o to), by zwiększyć aktywność kobiet na rynku pracy, to ważny dzień dla Saudyjek. Nie zapominajmy jednak, że wciąż nie są wolne. Niech świadczy o tym choćby fakt, że nadal nie mogą nosić spodni ani jeździć na rowerze. Na razie.