Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

1.07.2014
wtorek

Trzecia intifada wisi w powietrzu?

1 lipca 2014, wtorek,

„Hamas jest za to odpowiedzialny i za to zapłaci” – powiedział Benjamin Netanjahu po znalezieniu ciał trzech uprowadzonych 12 czerwca nastolatków w okolicach Hebronu. Według izraelskiego premiera porwani zostali „zamordowani z zimną krwią przez zwierzęta”. Spirala zemsty już została nakręcona.

Częściowo spalone ciała 19-letniego Ejala Ifracha oraz 16-latków: Gilada Szaara i Naftalego Frenkela, znaleziono w poniedziałek po południu niedaleko miejsca, skąd zostali uprowadzeni. Jeszcze w poniedziałkową noc izraelskie siły wysadziły wejście do domu jednego z dwóch podejrzanych o porwanie. Podawano, że dom został wysadzony w powietrze, ale izraelska armia zaprzeczyła, że do tego doszło*.

Podejrzewani o porwanie chłopców są poszukiwani. Ich zdjęcia publikują niemal wszystkie izraelskie media. Izraelskie służby podejrzewają, że wciąż chronią się w okolicach Hebronu. Pewnie w końcu ich dopadną i pewnie – co jest stosowaną procedurą – domy obu zostaną zrównane z ziemią. Odpowiedzią na tę odpowiedź będzie gniew rodzin. Czasem ten gniew przeradza się w terror i przemoc. Na terror i przemoc Izrael też ma swoją odpowiedź.Hamas nie wziął odpowiedzialności za tę zbrodnię, a jeden z jego przedstawicieli powiedział, że jakakolwiek izraelska odpowiedź „otworzy bramy piekła”. Odpowiedź izraelskich sił już jest. W nocy zaatakowano cele Hamasu w Gazie. Ma to być reakcja przede wszystkim na 18 rakiet, jakie zostały wystrzelone od niedzieli z Gazy w kierunku terytorium Izraela. Sytuacja jest bardzo napięta.

Tymczasem na Zachodnim Brzegu ogłoszono powstanie kolejnego outpostu, który nazwano imieniem zamordowanych nastolatków. Givat Oz Ga-on to akronim od pierwszych liter imion chłopców. Jedna z prawicowych działaczek mówi wprost: „Trzeba jasno powiedzieć, że za każdym razem, gdy dotkną [Palestyńczycy] Żyda, powstanie nowe osiedle”. Osadnicy też mają swoją odpowiedź.

W ten sposób nakręca się spirala zemsty. Odpowiedź na odpowiedź i znów kolejna odpowiedź na odpowiedź. Za chwilę już nikt nie pamięta, od czego wszystko się zaczęło.

Mówienie dziś o jakimkolwiek planie pokojowym brzmi jak ponury żart. Nawet jeśli jeszcze kilka miesięcy temu można było mieć jakiekolwiek nadzieje, są one grzebane na naszych oczach. Nie ma wątpliwości, że nikt nie odpuści, nikt nie powstrzyma się z odpowiedzią na odpowiedź. Tego już nie da się zatrzymać.

Kilka miesięcy temu słyszałam, że czuć atmosferę trzeciej intifady. Przeczucia były nieco tępione toczonymi rozmowami pokojowymi. Dziś rozmów nie ma. Czy będzie trzecia intifada? Od dawna nie było do niej tak blisko jak dziś.

* Okazuje się jednak, że dom jednego z podejrzanych został kompletnie zniszczony – wielka wyrwa w budynku, powalone i nadpalone ściany pomieszczeń. Mieszkanie – znajdujące się w piwnicy dwupiętrowego domu należącego do brata drugiego z podejrzanych zostało dokładnie przeszukane przez izraelskich żołnierzy. Sam dom został wysadzony w powietrze.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 87

Dodaj komentarz »
 1. To wszystko sie dzieje akurat wtedy gdy od paru tygodni Izrael dostaje histerii z powodu koalicyjengo rzadu palestynskiego Fatah-Hamas.
  Co za „zbieg okolicznosci”.

  Swoja droga skad my znamy zbiorowa odpowiedzialnosc i karanie podejrzanych…wraz z rodzinami.

  Nie zapominajmy o tym kto jest okupantem.

 2. Pani Agnieszko,

  Cieszy mnie Pani zainteresowanie i entuzjazm w pisaniu o Bliskim Wschodzie. Tylko dlaczego tyle tutaj mocnych słów? Radziłabym nieco mniej dramatyzmu w Pani wpisach. Wszystko jest na bardzo wysokim „C”:”spirala zemsty”, „trzecia intifada wisi w powietrzu”, „terror”, „przemoc” i td. Jak Pani widzi, im więcej tego typu okresleń, tym bliżej do komentarzy również korzystających z tych mocnych wyrażeń jak ten w stylu Pana Andrzeja powyżej. On już wie kto jest okupantem dostającym histerii…

  Jeśli chce Pani w swoich wpisach unikać stronniczości i nie wywoływać niepotrzebnych negatywnych emocji wśród komentujących, proszę przemyśleć moją sugestję 🙂

  Pozdrawiam

 3. Netanjahu ma okazje znowu spacyfilowac i utrzmac pod kontrola – jak on to nazwa – inwentarz palestynski. Jego ulubionym srodki to fosfor i sa bomby odlamkowe. Jak to bedzie tym razem 1000:1 ? .

  A propops dziennikarskiej rzetelnosci: Polityka pominela fakty, ze setki palestynczkow trafilo do KZ-two i kilkunastu zostalo zamorodwanych.

  Jak to szybko USA i EU sakcjonuje Putina gdy w cieniu WM2014 Izrael dokonuje nastepny genozit na Arabach.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ani słowa o wielkiej radości wśród Arabów na wieść o uprowadzeniu trzech dzieciaków? O święcie po informacji o ich zamordowaniu? O rysunkach w prasie arabskiej przedstawiających tych chłopców jako szczury na wędce trzymanej przez muzułmanina? Ledwo wzmianka o porwaniu, zamordowaniu i spaleniu trzech młodych chłopaków. Taki mało ważny przyczynek do wybuchu żydowskiej przemocy, prawda?

  „I nikt już nie pamięta od czego wszystko się zaczęło”. Ależ są tacy, którzy pamiętają. Pamiętają o współpracy muzułmanów z Hitlerem w nadziei rozwiązania „kwestii żydowskiej” i o nieustannym festiwalu przemocy i nienawiści od momentu powstania państwa żydowskiego. Kilkadziesiąt lat propagandy oczywiście dało radę zwalić winę za wszystko na Żydów i taka jest obecna „wiedza” Falicza czy Borgenichta, ale nie jest prawdą, że „nikt już nie pamięta”.

 6. Gdybyż to tyle rabanu robiono o każdych trzech palestyńskich, irackich, chłopaków, czy jakichkolwiek dzieci mniejszego boga, zabitych w imię demokracji, czy syjon-nazi mżonki o Eretz Israel dla boskich wybrańców, świat dawno by już ogłuchł.
  A hasbarze przypomnę, w odpowiedzi na jeden z najbardziej wyświechtanych kanardów o „współpracy muzułmanów”, uporczywe próby współpracy ruchu syjonistycznego, z kilkoma luminarzami na czele oraz wyrazy zachwytu pod adresem.

 7. Rozwiazanie: Hamas usunac z Gazy i prosze komentatorow o przeczytanie uwazne pytan @camela. Radosc Arabow na wiesc o uprowadzeniu i smierci. Cywilizacja???

 8. Przyznaję rację camelowi; ale moje zdanie na powyższy temat jest takie, że ludzie ci nie są zainteresowani pokojem. Skoro im odpowiada stan wojny na okrągło, nie należy im tego zabraniać. Ich wolny wybór.
  A tak na marginesie to myślę, ze jest to typowa wojna religijna, która nigdy się nie skończy. Muzułmanie wojowaliby ze wszystkimi innowiercami, gdyby tylko mieli taką możliwość. To robią z ludźmi religie.
  Islam to też, podobno, religia miłości i pokoju – a chrześcijanie też by najchętniej wybili wszystkich niewiernych, gdyby tylko mogli.

 9. IZRAEL ZABIJA PALESTYNSKIE DZIECKO CO TRZY DNI.

  Od 2000 r. Izrael zabil 1518 palestynskich dzieci, 6000 zranil, a 9000 aresztowal.

  ZRODLO:
  ‚One Palestinian child has been killed by Israel every 3 days for the past 13 years’


  MEMO: MIDDLE EAST MONITOR

  04 June 2013   Official statistics from the Ministry of Information in Ramallah have revealed that 1,518 Palestinian children were killed by Israel’s occupation forces from the outbreak of the second Intifada in September 2000 up to April 2013. (…)

  * * *

  ‚Amnesty International wylicza zbrodnie wojenne w Gazie’


  GAZETA.PL

  Marta Kazimierczyk 

  03.07.2009   (…) „Operacja »Płynny ołów « – 22 dni śmierci i zniszczenia” – brzmi tytuł opublikowanego wczoraj raportu AI podsumowującego wojnę w Strefie Gazy, w której od 27 grudnia 2008 r. do 17 stycznia 2009 r. zginęło 1400 osób, w tym 900 cywilów.  Opierając się na źródłach medycznych, relacjach świadków i analizach ekspertów wojskowych, autorzy raportu piszą, że Izrael użył ciężkiej broni przeciwko cywilom, którzy nie mogli uciec z odciętej od świata Strefy, przeprowadzał nieprzemyślane ataki i „akty bezsensownego zniszczenia”.   Lista zarzutów jest długa: większość cywilów zabitych przez Izraelczyków zginęła z precyzyjnej broni, która pozwala dokładnie określić cel, część – od strzałów z bliskiej odległości. Według AI armia blokowała też cywilom dostęp do pomocy medycznej i humanitarnej.  Raport potwierdza wcześniejsze doniesienia, że Izraelczycy używali pocisków artyleryjskich z białym fosforem.
  (…)

  ITD.

  Od ponad 100 lat, kiedy tyo pierwsi syjonisci-terrorysci przybyli na Bliski Wschod.

 10. @camel: „Ani słowa o wielkiej radości wśród Arabów na wieść o uprowadzeniu trzech dzieciaków? O święcie po informacji o ich zamordowaniu? ”

  Nareszcie glos rozsadku.

 11. @ camel,

  Pisze Pan rozne rzeczy i niekoniecznie w zgodzie z faktami. Prosze zajrzec do ksiazki „Defending the Holy Land. A Critical Analysis of Israel’s Security & Foereign Policy”, ktorej autorem jest Zeev Maoz. Autor o tyle intersujacy, ze byl jednym z doradcow premiera Rabina jak rowniez byl ” academic director of the M.A. Program at the Israeli Defense Forces”. Zachecam do lektury calej ksiazki i wtedy zobaczy Pan jakie „koszalki opalki” Pan wypisuje. Natomiast tu zwroce uwage na strone 389 oraz tablele 10.1 ktora wymienia wykorzystane i niewykorzystane okazje do pokojowego rozwiazania konflktu w latach 1949-2003 ( Realized and Unrealized Opportunities of Peace in Isreal’s History 1949-2003).
  Autor wymienia 20 przypadkow, z tego 15 zakonczonych niepowodzeniem. Inicjatorami byli w 10 przypadkach przedstawiciele swiata arabskiego, w 2 Izrael, w 5 przestawiciele USA, w 3 wspolna incjatywa Izraela i strony arabskiej. Przyczyna niepowodzen byla w 9 przypadkach postawa Izraela, w 4 postawa strony arabskiej, w 2 postawa zarowno Izraela jak i strony arabskiej.
  Pisze Pan Pan o wspolpracy muzulamanow z Hitlerem. To jest dokladnie takie samo stwierdzenie jak to, ze Polacy kolaborowali z Niemcami – w tym jest czesc prawdy ale tylko czesc a nie cala prawda. Odnosi sie Pan do konretnego przypadku a podciaga Pan to pod muzulmanow.
  Co do smierci trzech mlodych ludzi, oczywiscie jest to wydarzenie tragiczne i w sumie bez sensu. Nie zmienia to jednak faktu, ze dzialania Izraela w tym i wielu innych przypadkach trudno akceptowac czy tez usprawiedliwiac.

  Pozdrawiam

 12. @camel

  Wszyscy czytajacy gazety wiedza, ze pierwsi syjonisci-socjalisci, ktorzy pzybyli do Palestyny z Rosji ponad 100 lat temu stworzyli uzbrojona ‚milicje’ (Economist) do walki z Palestynczykami. Wszyscy pamietaja tez ich nastepcvow, IRGUN, HAGANE i mniejsze organizacje terrorystyczne syjonistow oraz ich zbrodnie. Wszyscy wiedza tez o zbrodniach panstwa Izrael (np. RAPORT GOLDSTONE’A) OKUPUJACEGO PALESTYNE OD 1967 R.

  Wszyscy rozgarnieci na dodatek wiedza co to HASBARA;

  1)
  ‚Internet users paid to spread Israeli propaganda’

  Jonathan Cook The
  ISRAEL LOBBY WATCH
  Electronic Intifada
  21 July 2009

  2)
  ‚EI exclusive: a pro-Israel group’s plan to rewrite history on Wikipedia’

  ISRAEL LOBBY WATCH
  The Electronic Intifada
  21 April 2008

  Milego dnia.

 13. Moze jeszcze troche informacji. Gdy Zogby International zapytal o:

  1. Znaczenie problemu palestynskiego odpowiedzi byly nastepujace:
  Wazny:
  Maroko: 66%; Egipt: 76%; Liban: 88%; Jordania: 90%; A. Saudyjska: 88%; UEA; 85%

  2. Glowne przeszkody dla pokojowej egzystencji i stabilnosci na Bliskim wschodzie:

  Interwencaj USA:
  Maroko: 38%; Egipt: 37%; Liban; 10%; Jordania: 9%; A.Saudyjska: 40%; UEA: 10%

  Konflikt Izraelsko -Palestynski (kolejnosc jak wyzej):
  53%, 54%, 58%, 69%, 47%, 59%.

  Pozdrawiam

 14. @vandermerve

  “Making the Land of Israel Whole”
  New York Times
  By DANNY DANON
  Published: May 18, 2011

  “Israeli deputy minister: Demand for settlement freeze is anti-Semitic”
  HAARETZ
  By Barak Ravid
  20.08.2013

  “Deputy defense minister: This government will block any two-state deal”
  THE TIMES OF ISRAEL
  By RAPHAEL AHREN
  June 6, 2013

  Deputy Foreign Minister Zeev Elkin tells a Brazilian newspaper that Israel has never accepted the 1967 borders and never will.

 15. mr.off
  1 lipca o godz. 16:03
  @camel
  Wszyscy czytajacy gazety wiedza, ze pierwsi syjonisci-socjalisci, ktorzy pzybyli do Palestyny z Rosji ponad 100 lat temu stworzyli uzbrojona ‘milicje’ (Economist) do walki z Palestynczykami. Wszyscy pamietaja tez ich nastepcvow, IRGUN, HAGANE i mniejsze organizacje terrorystyczne syjonistow oraz ich zbrodnie. Wszyscy wiedza tez o zbrodniach panstwa Izrael (np. RAPORT GOLDSTONE’A) OKUPUJACEGO PALESTYNE OD 1967 R.
  Tak, syonisci stworzyli milicje obronna znana Hgane” to znaczy obrona przed Arabami ktorzy napadali na Zydow w casia kiedy w Rosji anni rowniez na terenie Polski mialy miejscse pogromy i krzycano „Biej Zydow, spssaj Rosiju lub Precz z Zydami! Zydzi do Palestyny!

  mr off ie moze odzalowac ze Zydzi bez reszty nie zgineli w komorach gazowych Oswiecimia, Treblinki Soboboru i Belzca na terenie Polski

 16. @michrich

  ‚The Second Herzl’

  ANTIWAR
  by Uri Avnery
  October 17, 2011
  |
  On Yom Kippur eve last week, when real Jews were praying for their lives, I sat on the seashore of Tel Aviv, thinking.

  I was thinking about our state, the State of Israel, in which I have, so to speak, a founder’s share.
  Will it endure? Will it be here in another 100 years? Or is it a passing episode, a historic fluke?
  When asked for his assessment of the French Revolution, Zhou Enlai famously replied, “It’s too early to tell.”
  The Zionist Revolution — and that’s what it was — started more than a hundred years after the French one. It is certainly much too early to tell.

  Once, in a more cheerful mood, I told my friends: “Perhaps we are all wrong. Perhaps Israel is not really the final shape of the Zionist enterprise. Like the planners of every great project, the Zionists decided first to build a ‘pilot,’ a prototype, in order to test their scheme. Actually, we Israelis are only guinea pigs. Sooner or later another Theodor Herzl will come by and, after analyzing the faults and mistakes of this experiment, draw up the blueprint of the real state, which will be far superior.”

  Herzl 2 will start by asking: Where did Herzl 1 go wrong?

  Herzl 1 visited Palestine only once, and that only for the express purpose of meeting the German emperor, whom he wanted to enlist for his enterprise. The kaiser insisted on seeing him at the gate of Jerusalem, listened patiently to what he had to say, and then purportedly commented to his aides: “It’s a grand idea, but you can’t do it with Jews!”

  He meant the Jews he knew — the members of a worldwide religious-ethnic community. Herzl intended to turn these into a modern-style nation, like the other modern nations of Europe.
  (…)

 17. „Tak, syonisci stworzyli milicje obronna znana Hgane” to znaczy obrona przed Arabami..”

  Moze tak bylo kiedys, choc i tutaj obraz nie jest czarno bialy. Jak jest dzisiaj?

  Jeszcze raz Zeev Maoz:

  „However, some of the factual realities behind Israel’s policies do not add up to a picture in which Israel plays the victim’s role”.
  „The frequent use of massive air power and armored force in an attempt to quash the Palestinian uprising during the last four years is a vivid example of Israel’s proclivity to amass and use excessive military force despite diminishing threats. It also suggests how futile this policy may be”.

  Powyzsze bylo napisane w 2006 roku lecz jest dalej aktualne.

  Pozdrawiam

 18. Tak jak w czasie trwania Miwtza Oferet Jetzuka aby oksydowac, zakrzyczec krytyczne zdania i machac Holomaczuga zaczyna sie juz internetowa ofesywa na wszelakich blogach, forach i dyskusyjnych chatach. Argumentacja Camel & Co., wklejanie gotowych textow obcojezyczynych , kleksowanie, poklepywnie sie po plecach, tworzenie grup wzajemnej adoracji celuje w zniechecenie i izolaje osob chcacych kostruktynie dyskutowac. Co to jest za bullshit „I nikt już nie pamięta od czego wszystko się zaczęło” … kto to jest nikt ? , skad to przypuszcznie , ze ten „nikt” nie posiada zdolnosci samodzielnej oceny wydarzen ? , czy jezeli widzac jak sie czasami po chamsku czesc rozwydrzonej mlodzierzy z Iraela zachowuje w Auschwitz nalezaloby idac tokiem takiego myslenia wszytkich mlodych Zydow nazwac chamami i sie sie cieszyc, ze trzech wyrostkow zamorodwano (jasnowidz Netanjahu juz wie kto to jest) ? . Czy wszyscy Polacy to zlodzieje i oszusci bo ilus z nich kradnie samochody ? …

 19. izrael w ciaglej wojnie z sasiadami, majac niski przyrost i zmniejszajaca sie liczbe imigrantow z bylego sowietlandu, zaczyna sam emigrowac do europy i szczegolenie usa. polskie obywatelstwa przyznawane potomkom zydow z polski otwieraja droge mlodziezy do osiedlenia sie w krajach dostatku i spokoju. znam wielu mlodych izraelczykow mieszkajacych w usa i rownie sporo rosyjskich imigrantow – etnicznych zydow. kazdy z nich marzyl o usa i rzeczywiscie tu maja wszystkie drzwi otwarte by sie edukowac i wybic. zydzi w ameryce nadto szybko amerykanizuja sie. izrael nie ma przyszlosci, wyludni sie. kazdy z mlodych przybylych tutaj mowi o pokoju, wspolzyciu z moslemami, braku alarmow bombowych i obowiazkowej sluzbie wojskowej, lagodnym klimacie, zieleni i odczuwanej wszedzie wolnosci.

 20. mr-off

  Herzl 2 will start by asking: Where did Herzl 1 go wrong?
  ***
  Aparently Hertzl I was not wrong at all so far/ State of Izrael is a FAct. And the attack by Arabs n 1948 made and their defeat made Izrael stringer. Lets see what will happen from now on

 21. Przeobrzydliwe jest sugerowanie (nie mając jakichkolwiek przesłanek), że zamordowanie tych trzech chłopaków to może być „zbieg okolicznosci”.
  A kto jest okupantem ?!
  Bardzo dobre pytanie. Co to jest okupacja każdy wie.
  Czyje terytoria okupuje Izrael ?
  Jordanii ? Nie. To Jordania okupowała Zachodni Brzeg w latach 1948-67.
  (Jordania ostatecznie zrzekła się żądań wobec Zachodniego Brzegu i zawarła z Izraelem pokój)
  Egiptu ? Nie. To Egipt okupował Strefę Gazy w latach 1948-67.
  (Egipt zawarł pokój z Izraelem w 1979.)
  Czyje terytorium okupuje więc Izrael ?
  Większość odpowie – palestyńskie.
  Tylko, że państwo palestyńskie nie powstało, bo nigdy tak naprawdę nie chcieli tego sami zainteresowani…
  Otóż mało kto wie o podziale Palestyny na część żydowską i arabską wg planu ONZ z 1947 r, notabene bardzo korzystnym dla Palestyńczyków:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Palestyna_(mandat)
  Arabowie nie chcieli swojego państwa, chcieli wojnę, aby zająć całą Palestynę i pozbyć się Żydów. Ale jak wiadomo chytry dwa razy traci. Dalej – wojna sześciodniowa to nie była kolejna (i „zaborcza”) wojna, lecz przerwanie zawieszenia broni z 1949 w celach prewencyjnych. Arabowie (zwani teraz Palestyńczykami) mają co wybrali. Kto mieczem wojuje, od miecza ginie…
  Tak więc Izrael okupuje terytorium państwa, które nie powstało, bo nie chcieli tego przywódcy tegoż niedoszłego państwa.

 22. Marcin Łakomy do (min.) Andrzeja Falicza
  1 lipca o godz. 19:23

  Gdyby nie było wojny, nie byłoby:
  kontraktów zbrojeniowych na których się zarabia
  Przemytu na którym się zarabia
  Dotacji zewnętrznych dających dochód dysponentom
  Obozów uchodźców będących dźwignią politycznych nacisków i rezerwuarem taniej siły roboczej i desperatów- fanatyków.

  Pokój naruszyłby zbyt wiele INTERESÓW.
  W ich imię trzy pokolenia Palestyńczyków wegetują na marginesie życia.
  Królom, szeikom, politykom, ajatollahom, czy cadykom, to nie przeszkadza.
  Przynosi ZYSK!!!
  Więc dlaczego miałoby się to zmienić?

  Lubiącym historię można polecić dzieje Legionu Arabskiego i jego działań bojowych.
  Umowa jaka została zawarta obowiązuje do dziś.
  Zapewne brzmiała- „brzęczymy szabelką, ale nie walczymy na poważnie’……
  Bo to by szkodziło interesom.
  Sponsorów można by stracić……miliardowych……

 23. Gdyby ktos w Europie nie wynazl silnika spalinowego, nie byloby zapotrzebowania na benzyne a i rope naftowa a reszta to ponizszy komentarz wieska

  wiesiek59
  1 lipca o godz. 21:26
  Marcin Łakomy do (min.) Andrzeja Falicza
  1 lipca o godz. 19:23
  Gdyby nie było wojny, nie byłoby:
  kontraktów zbrojeniowych na których się zarabia
  Przemytu na którym się zarabia
  Dotacji zewnętrznych dających dochód dysponentom
  Obozów uchodźców będących dźwignią politycznych nacisków i rezerwuarem taniej siły roboczej i desperatów- fanatyków.

 24. I znow Syjonisci maja swietna okazje, aby buldozerami zniszczyc kilkanascie palestynskich domow i postawic tam kolejne (nielegalne) zydowskie osiedle!

 25. Aparently Hertzl I was not wrong at all so far/ State of Izrael is a FAct. And the attack by Arabs n 1948 made and their defeat made Izrael stringer. Lets see what will happen from now on
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
  A moze „michrich” napisze/wysmazy cos po hebrajsku?
  Bo widze, ze z angielskim nie idzie najlepiej !

 26. @mixxer

  i tak bedzie – i to jest jedyny sposob na powstrzymanie terroryzmu arabskiego.

 27. mixxer
  1 lipca o godz. 23:11
  I znow Syjonisci maja swietna okazje, aby buldozerami zniszczyc kilkanascie palestynskich domow i postawic tam kolejne (nielegalne) zydowskie osiedle!
  ***
  A mixxer do tej pory nie mial okazje cieszyc ze smierci trzech zydowskicgh wyrostkow.
  To dzieki takim jak onEichman, Himler i inni Przywozili z calej Europy Zydow do Polski na zagazowanie.

 28. @Marcin Lakomy

  Powtarza Pan najbardziej oklepane klamstwa hasbary. I niewazne czy z glupoty, czy z premedytacji: Pana prymitywne klamstwa pozostaja klamstwami.

  IZRAEL TO SZTUCZNY TWOR POLITYCZNY. JAKO PANSTWO I JAKO NAROD.

  Powstal dlatego, ze Europejczycy przesladujacy zydow przez wieki – w tym Niemcy, ktorzy podczas II Wojny Swiatowej postanowili dokonac ich eksterminacji mordujac kilka milionow – po 1945 r. czuli sie (wspol)winni. I uznali, ze Zachod nie ma innego wyjscia, by chocby czesciowo zmazac z siebie hanbe Holocaustu.

  To dlatego w 1948 r. – decyzja wspolnoty miedzynarodowej – na terytorium Palestyny powstal Izrael.

  Palestynczykow nikt slowem nie pytal o zdanie.

  Palestynczycy nie byli takze strona w wojnach Izraela z panstwami arabskimi po 1948 r. Z banalnego powodu: nie mieli ani panstwa, ani armii (a wojna to starcie panstw i ich armii). Klamie Pan wiec powiadajac, ze cokolwiek wybierali.

  Izrael okupuje ziemie Palestynczykow (przyznane im ta sama decyzja wspolnoty miedzynarodowej, ktora zdecydowala o powstaniu Izraela), ktorzy zamieszkuja je od tysiecy lat. I zabijaja Palesrtynczykow tylko dlatego, ze chca byc wolni. Izraelski historyk Szlomo Sand, z Uniwersytetu w Tel Avivie twierdzi nawet w ksiazce ‚ Wymyslenie zydowskiego narodu’, ze Paslestynczycy to potomkowie Izraelitow sprzed tysiecy lat, a ‚narod zydowski’ zostal po prostu wymyslony.

  Kto jest okupantem w Palestynie, a kto okupowanym moze sie Pan zorientowac czytajac ksiazke „Goliath: Life and Loathing in Greater Israel” (Max Blumenthal). Albo „PALESTINE: Peace, Not Apertcheid’ (Jimmy Carter).

  Albo tez sluchajac wywiadu z szefami Shin-Bet, tajnej policji Izraela, odpowiedzialnej m.in. za zbrodnie Izraela przeciw Palestynczykom [GOOGLE: The Gatekeepers: In New Film, Ex-Shin Bet Chiefs Denounce Occupation, Compare Israel to Nazi Germany, DEMOCRACY NOW, January 29, 2013].

  Na poczatek niech Pan jednak wpisze w GOOGLE haslo . Mapa, ktora sie wyswietli pokazuje proces eksterminacji narodu Palestynskiego przez syjonistow z Izraela (i waszyngtonskiego AIPAC).

  Myslacy o konflikcie syjonistow ze swiatem islamu od tej mapy powinni zaczac. Jesli chca myslec w oparciu o FAKTY.

 29. @michrich

  Uri Avnery w tekscie ‚Second Herzl’ powiada, ze dzisiejszy Izrael to nawet nie karykatura idei Teodora Herzl’a. To 100% zaprzeczenie jego idei.

  Judeo-syjonistycznym ekstremistom rzadzacym dzis Izraelem blizej juz do konceptu ‚rasy Panow’ A.Hitlera, niz idei panstwa demokracji liberalnej-majacej prawne gwarancje (prawa miedzynarodowego) siedziby narodu zydowskiego T.Herzl’a.

  Avnery powiada o Herzlu II widzac, ze izraelczycy praktycznie STRACILI SZANSE, jaka mieli w 1948 r.

 30. @Marcin Lakomy
  ERRATA.

  Na poczatek niech Pan jednak wpisze w GOOGLE haslo DISAPPEARING PALESTINE.

 31. Judeo-syjonistycznym ekstremistom rzadzacym dzis Izraelem blizej juz do konceptu ‘rasy Panow’ A.Hitlera, niz idei panstwa demokracji liberalnej-majacej prawne gwarancje (prawa miedzynarodowego) siedziby narodu zydowskiego T.Herzl’a.
  Avnery powiada o Herzlu II widzac, ze izraelczycy praktycznie STRACILI SZANSE, jaka mieli w 1948 r.
  ***
  Celem utworzenia Izraela bylo stworzenia miejsca w ktorym Zydzi mogli sie czuc bespieczni. To Arabowie rozpoczeli wojne w 1948 roku z celem likwidacji panstwa zydowskiego.
  Arabscy przywodcy sklonili Arbow do opuszczenia terenow dzialan wojennych majac pewnosc ze Zydzi przegrajawojne z piecioma Arabskimi armiami. Ta akcja Arabowie przekreslili nadzieje Zydow na spokojne zycie. O Jakiej szansie mowil Herzel 2 trudno zrozumic.. Po 948nroku az do niedawna wszystkie bez wyjatku kraje Arabskie nie chcialy pogodzic sie z isnieniem Izraela. Obecnie jedynie Egypt i Jordania w koncu pogodzily sie z faktem jego instnienia.
  Arabowie lamia slowa ktore daja sobie samym. Wystarczy wspomniec Kadafiego, SAdama Husseina i Nassera. Tnen ostatni chccial podbic Jemen, poporzadkowac sobie Syrie Assad chce zagarnac Liban. A co wyczynia ostatni arabski twor w Iraku ISIS?
  Jak moze w takiej atwosferze psychologicznej Blikiego Wscodu polegac na obietnicach danych Arabami. Wystarczy wspomniec ze w swoim czsia Iran wyslal pielgrzymow do Arabii Saudyjskiej zeby okupowac grob Mahometa.

 32. @ michrich

  „Arabowie lamia slowa ktore daja sobie samym. Wystarczy wspomniec Kadafiego, SAdama Husseina i Nassera. Tnen ostatni chccial podbic Jemen, poporzadkowac sobie Syrie Assad chce zagarnac Liban. A co wyczynia ostatni arabski twor w Iraku ISIS?
  Jak moze w takiej atwosferze psychologicznej Blikiego Wscodu polegac na obietnicach danych Arabami”

  Przepraszam, to jest belkot. Pan powinien jednak sie zapoznac z historia regionu. Przypuszczam, ze Pan jest z Bliskim Wschodem zwiazany, tym bardziej bedzie to pozyteczne. Powyzej przytoczylem fragment analiz z ksiazki „Defending the Holy Land”. Jesli Pan raczyl to przeczytac, to obraz jest daleki od tego, co Pan pisze, jest najzwyczajniej w swiecie zlozony i trudno ktorejkolwiek ze stron przyznac obecnie absolutna racje. Jak zauwaza Autor wspomnianej ksiazki, Izrael nie za bardzo moze odgrywac role niewinnej ofiary. Wiecej, Izrael w sprawie palestynskiej uprawia polityke prowadzaca do nikad. Jesli przyjmiemy, wedlug Pana teorii, ze polityka strony arabskiej jest agresywna, rownie agresywna i bezwzgledna jest polityka Izraela. Jak pokazuja statystyki rozne proby rozwiazania konfliktu byly torpedowane przez swiat arabski ale rowniez przez Izrael. Jesli przyjac statystyki podane w ksiazce negatywnym jest raczej obraz Izraela a nie strony arabskiej.
  Wspomina Pan ISIL. To jest wlasnie wykwit i rezultat nieunormowania problemow Bliskiego Wschodu, nieprzemyslanych interwencji z zewnatrz, polityki tzw. swiata zachodniego ( w tym rowniez polityki samego Izraela ) jak i samych krajow Bliskiego Wschodu. Poza tym, jezeli juz, to ISIL jest czysto sunnicki a nie czysto arabski. Z tego jednak tez nie mozna wyciagnac zbyt ogolnych wnioskow.

  Pozdrawiam

 33. Wracając do tematu blogu, syjonistyczny reżym wykorzystuje każdy pretekst do zaciskania pętli na palestyńskim gardle. Nie jest wykluczone, że Netanjahu, rządzący dzięki poparciu semi faszystowskiej prawicy, rozmyślnie dąży do sprowokowania Palestyńczyków do Intyfady, co umożliwi jego reżymowi drastyczne zaostrzenie represji i kolejny atak na Gazę. Szerzący się obecnie na Bliskim Wschodzie zamęt zdecydowanie temu sprzyja. Egipt, zbankrutowany, zależny od saudyjskich i amerykańskich subwencji, pod rządami „demokratora” Sisi, nie będzie protestował ani nie kiwnie palcem w obronie Palestyńczyków. Podobnie Jordania, tuląca się pod skrzydłem USA (i Izraela) z obawy przed ISIL. Hizbollah jest silnie zaangażowana w sponsorowaną przez Stany i ich arabskich pudli wojnie domowej w Syrii i nie bardzo stać ją chyba na otwarcie drugiego frontu. Iran musi skupiać się na wspieraniu bratnich Szyitów w Iraku i Assada w Syrii. W tej sytuacji syjonistyczny reżym okupujący Palestynę ma o wiele swobodniejszą rękę wobec Palestyńczyków, tym bardziej, że wobec ofensywy Islamistów, jest też coraz bardziej potrzebny USA, jako niezatapialny lotniskowiec. Można się zatem spodziewać wzmożonych izraelskich represji, ataków, prześladowań i przelewu krwi.

 34. @mr.off
  Polecam „Mono Weiss” – http://mondoweiss.net/2014

 35. @Camel
  Dzieki za tresciwy wpis.

 36. Przywołam treść starego filmu z Michumem- „Ambasador”……
  Czy coś się zmieniło?
  Bez trzymania Palestyńczyków w obozach, nie byłoby potężnych dotacji płynących z Unii, USA, krajów arabskich.
  Tajne konta Arafata zawierały ponoć 400 milionów dolarów.
  Jego osobisty majątek ponad 40 milionów.
  Zapewne każda z ważnych figur Hamasu, Hesbollahu, OWP, czy dziesiątek innych organizacji, ma krocie- w zamian za wspieranie jakiejś opcji geopolitycznej.
  Izraelscy politycy również…….

  Podtrzymanie konfliktu jest wbrew interesom zwykłych ludzi.
  Ale jak najbardziej zgodne z interesami przywódców.
  Te pieniądze wydane na rozwój infrastruktury i gospodarki, mogłyby stworzyć od podstaw raj na ziemi.
  Ale wydawane są na broń, dywersję, szkolenie formacji paramilitarnych.
  Ludzie są zakładnikami polityków…..

 37. @ wavdermerve
  Wspomina Pan ISIL. To jest wlasnie wykwit i rezultat nieunormowania problemow Bliskiego Wschodu, nieprzemyslanych interwencji z zewnatrz, polityki tzw. swiata zachodniego ( w tym rowniez polityki samego Izraela ) jak i samych krajow Bliskiego Wschodu. Poza tym, jezeli juz, to ISIL jest czysto sunnicki a nie czysto arabski. Z tego jednak tez nie mozna wyciagnac zbyt ogolnych wnioskow.
  ***&
  suni to arabowie nie nawidzacy shitow. od czasow smierci Mahometa. Co z tym ma wspolnego Zachod i Izrael? Nikt nie kze Shitom nienawidzic Sunu i odwrotnie. Podobnie jak kiedys nikt nie kazal w Europie
  w 17 – tym wieku Proestantom nienawidziec Katolikow i papieza.
  Badzmy przytomni. Antyzachodnia i antyizraelska retoryka przypomina czasy batiuszki Stalina.

 38. Herstoryk
  2 lipca o godz. 7:40
  @mr.off
  Polecam „Mono Weiss” – http://mondoweiss.net/2014
  ***
  Herstoryk rownie dobrze moze zasugerowac czytanie Mein Kamrf wujaszka Adolfa Hitlera. Dzielo po lini jego uczuc i emocji

 39. @ michrich

  Pan chyba czyta i rozumie co chce. ISIL jest rezultatem pewnych procesow zachodzacych na Bliskim Wschodzie jak i szerzej w swiecie – to nie ma nic wspolnego z antyzachodnimi czy antyizraelskimi nastawieniami. Prosze sobie darowac „bajki” o Stalinie. Gdyby byl to tylko i wylacznie konflikt miedzy sunnitami a szyitami swiat zachodni glowy by sobie tym nie zawracal. Poza tym muzulamanie ( sunnici i szyici) to nie arabowie tylko i wylacznie. Muzulamanski Iran jest w wiekszosci zamieszkany przez Persow, arabami nie sa mieszkancy Pakistanu czy Indonezji itd. itp.

  Pozdrawiam

 40. Festival barbarzyncow: w okolicy Jerusalem znaleziono zwloki zamorodwanego 14-stoletniego Palestynczyka.

 41. vandermerwe
  2 lipca o godz. 13:12
  @ michrich
  Pan chyba czyta i rozumie co chce. ISIL jest rezultatem pewnych procesow zachodzacych na Bliskim Wschodzie jak i szerzej w swiecie
  ***
  Chodzi o wladze i wplywy. O to samo chodzilo hierarchii katolickiej w 17 woeku w wojnie przeciw protestantom. O to chodzilo bandzie bolszewickiej w propagandzie antyimoerialistycznej..
  O to chodzilo przywodcom tak zwanycg ruchow wyzwolenczych iedy glosili hasla wyzwolencze i antykolonialne. Po tym gdy sami obieli wladze etosowali dyktature przy ktorej metody kolonialne bladly.
  Wystarczy przypomniec to co mialo miejsce w na trenach Afryki po prowadzeniu „niepodleglosci”.
  Musi przejsc czas zanim normy cywilacji to jest prawa i porzadku zasieja grunt w umyslach tych narodow.

 42. @ michrich,

  „Musi przejsc czas zanim normy cywilacji to jest prawa i porzadku zasieja grunt w umyslach tych narodow.”

  Zapomina Pan chyba, ze Bliski Wschod to kolebka naszej cywilizacji.
  Powracajac do pogladow antyamerykanskich/antyzachodnich.
  Zogby International zadal pytanie jak oceniane sa Stany Zjednoczone w krajach arabskich.

  Ocena pozytwywna dla wybranych kategorii:
  Ogolna ocena USA:
  A. Saudyjska: 12%; Liban: 26%; UAE: 11%; Egipt: 15%; Kuwejt: 41%
  Ocena wolnosci i demokracji (w powyzszej kolejnosci): 52%; 58%; 50%; 53%; 58%
  Ocena ludzi: 43%; 63%; 43%; 35%; 50%
  Polityka wobec krajow Arabskich: 5%; 6%; 10%; 3%; 2%
  Polityka wobec Palestynczykow: 5%; 6%; 10%; 3%; 2%
  Te chocby wybrane wyniki zadaja klam Pana tezom. Wbrew pozorom sa to swiadome spoleczenstwa potrafiace rozrozniac wartosci i je oceniac. Negatywna ocena polityki USA nie jest jednoznaczna z negatywna ocena wartosci pozytywnych jakie istnieja w amerykanskim spoleczenstwie/panstwie.

  Porownanie waznosci roznych wartosci w spoleczenstwie arabskim i amerykanskim ( 1 do 8 i.e. najwazniejsze -najmniej wazne)

  Jakosc pracy: Arabowie: 1 Amerykanie 2
  Rodzina: 2 ;1
  Religia: 3; 7
  Stabilnosc pracy: 4;5
  Malzenstwo: 5;4
  Przyjaciele: 6;3
  Polityka zagraniczna: 7;6
  Czas wolny: 8;8

  Czy widzi Pan zasadnicze roznice? Czy to jest ciemna spolecznosc rozniaca sie od „nas” skala wartosci”, ktora jeszcze musi do „naszego” pozimu dorosnac?
  Prosze przemyslec powyzsze.

  Pozdrawiam

 43. Izrael nie będzie wkrótce musiał nic robić, bo Arabowie sami siebie zniszczą, jak to się dzieje od wieków. Bardzo szkoda, bo to cywilizacja, która odkryła matematykę i astronomię i tkwi w niej ogromny potencjał. Niestety, od tamniej pory wiele się zmieniło. Dzisiejsi Arabowie, to w większości osoby bardzo zapóźnione, bez edukacji, zakazujące kobietom dostępu do szkól, porywające dzieci (nie tylko w Izraelu, 300 dziewczynek w Afryce zostało uprowadzonych przez ekstremistów arabskich) bez powodu. Kieruje nimi bliżej niezrozumiała nienawiść do wszystkiego co zachodnie. przykre jest również to,że nigdy nie będzie w świecie arabskim demokracji, ponieważ jest to cywilizacja, która funkcjonuje tylko pod wpływem dyktatury.

  To nie izrael zagraża Palestyńczykom, czy światu arabskiemu. To Arabowie sami sobie zagrażają. A porwanie i zamordowanie z premedytacją trójki dzieci to ogromna tragednia dla każdego narodu. Mam nadzieję, że sprawcy trafią wkrótce do więzienia.

 44. „Dzisiejsi Arabowie, to w większości osoby bardzo zapóźnione, bez edukacji, zakazujące kobietom dostępu do szkól, porywające dzieci (nie tylko w Izraelu, 300 dziewczynek w Afryce zostało uprowadzonych przez ekstremistów arabskich) bez powodu. Kieruje nimi bliżej niezrozumiała nienawiść do wszystkiego co zachodnie. przykre jest również to,że nigdy nie będzie w świecie arabskim demokracji, ponieważ jest to cywilizacja, która funkcjonuje tylko pod wpływem dyktatury.”

  Naprawde? Pan/PAni w to rzeczywiscie wierzy? Wobec zdecydowanie lepszej wiedzy i cywilizacyjanej wyzszosci od Arabow, jak moze byc, ze Pan/Pani twierdzi, iz dziewczynki w Nigerii porwali arabscy ekstremisci? Chyba wszystkie serwisy informacyjne musialy sie mylic pokazujac ciemnoskorych bojownikow Boko Haram.
  Co do reszty prosze przeczytac, co cytowalem powyzej.

  Pozdrawiam

 45. andermerwe
  2 lipca o godz. 14:40
  @ michrich,
  „Musi przejsc czas zanim normy cywilacji to jest prawa i porzadku zasieja grunt w umyslach tych narodow.”
  Zapomina Pan chyba, ze Bliski Wschod to kolebka naszej cywilizacji.
  ***
  Kolebka naszej cywilizacji to narzucona religia rtzez Rzymian, Rzymskie prawo i porzadek nabyte przez opanowane Rzymem narody oraz nauka i kultura i sztuka rozwiniete przez Grelow. Arabowie nie maja z tym tyle wspolnego ze przetlumaczyli na Arabski dziela grekow z ktorymi zetkneli sie Krzyzowcy w czasie wypraw Krzyzowych. DZisiejsze spoleczenstwa muzulmanskie sa kilka set w tyle za swiatem zachodnim.

 46. czacza:
  Bardzo szkoda, bo to cywilizacja, która odkryła matematykę i astronomię
  ***
  mataematyka i astronomia zostala dana nam przez Grekow . Archimedes nie byi Arabem a Grekiem, Tales z Miletu i Pitagoras byli Grekami a nie Arabami. Heron, pierwszy wynalazsca silnika parowego, byl Grekiem

 47. Cywilizacje wpływają na siebie poprzez osmozę, czy konwergencję.
  Tyle że trwa to setki, tysiące lat.
  I wzbogaca, nie niszczy.

  Siłowe rozwiązywania dominacji standardów budzi opór społeczeństw.
  I z tym zdaje się mamy do czynienia na Bliskim Wschodzie, czy Azji Mniejszej.
  Świat Zachodu jest świecki, świat Islamu jest sprzężony z religią w sposób niewyobrażalny dla nas. A fundamentalizm religijny jest wrogiem jakiegokolwiek postępu, zmiany.
  Kapłani nie mogą być odstępcami od tradycji……
  Są strażnikami czasu przeszłego, a raczej swoich wyobrażeń o nim.

  Świeckie dyktatury w Iranie, Syrii, Egipcie, Libii, czy Iraku, laicyzowały społeczeństwo siłowo. Za cenę sporych ofiar, nie zezwalano na fundamentalizm.
  Zachód chciał demokratyzować na siłę.
  Więc zanim osiągnięty zostanie nowy punkt równowagi po obaleniu dyktatorów, będą próby instalacji dyktatur teokratycznych.
  A Zachód zje tę żabę, którą sam wyhodował.

 48. czacza
  2 lipca o godz. 14:58

  Odpalenie jednej rakiety Hellfire o koszcie powyżej 20 000 $ unicestwia przywódcę i kilka- kilkanaście osób z jego otoczenia. Promień rażenia to jakieś 40 metrów.
  Albo Zachodowi zabraknie rakiet, albo zabraknie przywódców będących w stanie poderwać bojowników do boju.
  Czysty darwinizm się zapowiada.
  Kto przetrwa?
  Obstawiałbym fanatyków.
  Chyba że zakładamy eksterminację populacji.
  Precedensy juz były w NASZEJ historii.
  Wybito niektóre sekty religijne do nogi.
  A liczyły bagatela po kilkadziesiąt tysięcy osób.
  Kobiet i dzieci też…….

 49. Pisze pan, powołując się na książkę „„Defending the Holy Land…”, że większość rozmów pokojowych została zakończona niepowodzeniem z powodu Izraela. Nie dziwi mnie to. Tej wiosny miało miejsce kolejne zerwanie negocjacji pokojowych z „winy” Izraela. Dlaczego ? Fatah, który był stroną rozmów ni stąd ni z owąd powołał „rząd jedności” z Hamas’em. A jaka jest misja Hamasu, którą oficjalnie się zresztą szczyci ? Zniszczyć Izrael…! Więc o czym Izrael miał rozmawiać…? O zbiorowym samobójstwie ?

 50. wiesiek 59:
  Albo Zachodowi zabraknie rakiet, albo zabraknie przywódców będących w stanie poderwać bojowników do boju.
  Czysty darwinizm się zapowiada.
  ***
  Zalezy od stanu poczucia zagrozenia. Dla przypomnienia: Bombardowanie Japonii i Niemiec bylo bezlitosne.
  Gineli kobiety dzieci i starcy. Nikt ani wtedy ani teraz nie robi z tego powodu wyrzutow sumienia

 51. Zabójca Icchaka Rabina powiedział w sądzie:
  „If I were to tell the whole truth, the entire system would collapse. I know enough to destroy this country.”

  Może warto się nad tym zastanowić.

 52. „Dzisiejsi Arabowie, to w większości osoby bardzo zapóźnione, bez edukacji, zakazujące kobietom dostępu do szkól, porywające dzieci
  Cóż, Boko Haram w istocie nie składa się z Arabów, ale Afrykanów którzy przejęli arabską religio-ideologię.
  Natomiast co do poziomu wiedzy/umiejętności Arabów – przynajmniej w kontekście, w jakim my na Zachodzie jej używamy polecam spojrzeć na wyniki testów PISA – Arabowie ciągną się w dalekim ogonie. Przebogate Katar i Dubaj są bodaj w ostatniej dziesiątce uczestników badania.

 53. @ Marcin Lakomy (hasbara)

  Misja Hamasu jest dokladnie taka sama jak misja Zydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana podczas powstania w Getcie Warszawskim: nie dac zabic w sobie ducha WOLNOSCI. Zrzucic kajdany niewoli. Pokonac okupanta.

  ZOB walczyl z bronia w reku, by zrzucic kajdany hitlerowskiej niewoli, choc nie mial szans. I tym zyskal sobie szacunek wszystkich ludzi swiata. Po wsze czasy. Ecelman i jego ludzie nie walczyli tylko o zycie. Walczyli o GODNOSC CZLOWIEKA

  Hamas walczy o to samo.

  Jak wszyscy wolni ludzie swiata przed nimi. Na wszystkich kontynentach.

  Palestynczycy walcza by pokazac zydowskiemu/syjonistycznemu okupantowi, ze mimo kolosalnej przewagi militarnej i bestialstwa, ktorym chce ich zlamac NIE POTRAFI ZABIC DUCHA WOLNOSCI NARODU PALESTYNSKIEGO.

  Dokladnie tak samo mysleli uczestnicy Powstania Warszawskiego.

  I wszyscy inni ludzie swiata w historii walczacy z bestialskimi syjonistycxznymi barbarzyncami, jak ci z Izraela.

  I dlatego swiat jest z Palestynczykami. Przeciw syjonistom.

  Pokazuja to wszystkie badania swiatowej opinii mimo ciezkiej pracy wyrobnikow hasbary, jak Pan.

 54. @Herstoryk
  Dzieki za info, ale MONDOWEISS to moj chleb powszedni: jedno ze zrodel informacji nt. Bliskiego Wschodu duuuuuuuzo lepszych niz New York Times i wszystkie inne amerykanskie media mainstream’u. I WSZYSTKIE POLSKIE MEDIA.

  GENERALNIE: korzystac z amerykanskich mediow mainstream’u nt. Bliskiego Wschodu, konfliktu Izraela z Palestynczykami (i wszystkimi innymi narodami swiata arabskiego), swiata islamu, itd. to dac sie nafaszerowac informacyjna papka przyrzadzona przez hasbare.

  Syjonistyczna CENZURA filtruje w amerykanskich mediach wszystko na ten temat.

  Polske media bezmyslnie powtarzaja za amerykanskimi, wiec ZAWSZE serwuja to, co chce hasbara. Nigdy nie mowia JAK JEST.

  Pozdrawiam.

 55. mr.off
  3 lipca o godz. 0:48
  @ Marcin Lakomy (hasbara)
  Misja Hamasu jest dokladnie taka sama jak misja Zydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana podczas powstania w Getcie Warszawskim: nie dac zabic w sobie ducha WOLNOSCI. Zrzucic kajdany niewoli. Pokonac okupanta.
  ZOB walczyl z bronia w reku, by zrzucic kajdany hitlerowskiej niewoli, choc nie mial szans. I tym zyskal sobie szacunek wszystkich ludzi swiata. Po wsze czasy. Ecelman i jego ludzie nie walczyli tylko o zycie. Walczyli o GODNOSC CZLOWIEKA
  Hamas walczy o to samo.
  **
  Hamas walczy o likwidacje Izraela i zalozenie na terytorium calej Palestyny pansta islamskiego opatego na prawie Shsrija.
  To jest w karcie Hamasu. Pan to woli przemilczec MIsja ZOBu byla walka o honor reszty narodu zydowskiego a nie zakladanie innego panstwa ny tym terytorium.
  Znalem w Bostonie czlowieka ktory wydostal sie z Getta Warszawskiego na tzw aryjskich papierach. W casie gdy getto plonelo slyszal na ulicach Warszawy uwogi w rodzaju: Zydowskie pluskwy pala sie.
  A mieszczki warszawslie widzac Zydow zmuszanych do zamiatania ulicy i bruowania ulic mowily:
  Hitler kochany zloty nauczyl Zydow roboty.

 56. @michrich

  If you were a Palestinian would you join Hamas or adjust to live under occupation?

  Ehud Barak Israel ex Prime Minister; said – „If I had born a Palestinian I would have joined a terrorist organization ”

  http://www.haaretz.com/print-edition/opinion/yossi-sarid-if-you-or-i-were-palestinian-1.267316
  http://mindprod.com/quote/israel.html

  * * *

  Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolnosc, ani na bezpiecxenstwo.
  They that can give up essential liberty to purchase a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety. (ang.)

  Autor: Thomas Jefferson (1743–1826) – amerykański polityk, prawnik, dyplomata, architekt i działacz niepodległościowy, prezydent USA.

 57. ‚Yossi Sarid / If you (or I) were Palestinian’

  I support every active civil revolt against any occupation, and Israel too is among the despicable occupiers.

  HAARETZ
  By Yossi Sarid
  Jan. 2, 2009

  This week I spoke with my students about the Gaza war, in the context of a class on national security. One student, who had expressed rather conservative, accepted opinions – that is opinions tending slightly to the right – succeeded in surprising me. Without any provocation on my part, he opened his heart and confessed: „If I were a young Palestinian,” he said, „I’d fight the Jews fiercely, even by means of terror. Anyone who says anything different is telling you lies.”

  His remarks sounded familiar – I had already heard them before. Suddenly I remembered: About 10 years ago they were uttered by our defense minister, Ehud Barak. Haaretz journalist Gideon Levy had asked him then, as a candidate for prime minister, what he would do had he been born Palestinian and Barak replied frankly: „I would join a terror organization.”

  This is not my own answer; terrorism by individuals or organizations or states is always aimed at exacting casualties in a civilian population that has not drawn any blood. Not only is terror blind – consuming both the saint and the sinner – it also expands the circle of the hot-headed, whose blood rises to their brains: Our blood is on their heads, their blood is on our heads. And when an account of the blood of the innocent is opened, who can pay it in full, and when?

  I hate all the terrorists in the world, whatever the purpose of their struggle. However, I support every active civil revolt against any occupation, and Israel too is among the despicable occupiers. Such revolt is both more just and more effective, and it does not extinguish one’s spark of humanity. And perhaps I’m just too much of an old codger to be a terrorist.

  But, and pay attention to this but, if a normative young person has a spontaneous answer that is different from mine, and that answer also escaped the mouth of an Israeli lieutenant general, then every individual must see himself as though his son is running with the wrong crowd. If things were the other way around, our son-whom-we-loved would be a damned terrorist, almost certainly, because he is of the third and fourth generation of refugeehood and oppression, and whence cometh salvation? He has nothing to lose but his chains.

  Whereas we, his mother and father, would be weeping for the departing son because he will never return to see the land of his birth and us, except in his photograph on the wall as a shahid, a martyr. Would we detain him before he carries out his plan? Would we be able to hold him back if we wanted to? Would we not understand what he is feeling? What Ehud Barak understood in his day – would that be impossible for us to understand?

  Young people who have no future will easily give up their future, which they can’t see on the horizon. Their past as guttersnipes and their present as cursed unemployed idlers lock the opening to their hope: Their death is better than their life, and their death is even better than our life, as their oppressors – that is how they feel. From the day they are born to the day they leave this earth, they see their land ahead, to which they will not come as free people.

  There are no good and bad peoples; there are only leaderships that behave responsibly or insanely. And now we are fighting those whom a goodly number of us would be like, had we been in their place for 41 and a half years.

 58. @
  mr.off
  Cytowani wspomnianego Yossi nie jest dowodem niczego. Znalem w Polsce Zydow potepiajacych syonism i Izrael ktorzy w ostatecznym rachunki wyladowali w Izraelu. Wielu z nich naiwnie wierzy(pobozne zyczenie) ze krytykujac Izrael ocala siebie. Juz byli tacy w przeszlosci. WSpomniany Yossi moze jesli chce wstapic do Hamasu i przyjac Islam. Nikt mu tego nie broni.

 59. @michrich

  Yossi w krotkim tekscie pokazuje to, co kluczowe: ze Palestynczycy nie maja wyboru. I musza walczyc z Izraelem. W tym tekscie wazna jest deklaracja E.Baraka, izraelskiego ministra obrony i premiera ktory powiada, ze gdyby urodzll sie Palestynczykiem, to by byl dzis w organizacji terrorystycznej (Hamasie).

  PS.
  Dwa teksty, ktore powinien Pan znac:

  1)
  KSIAZKA: ‚Genesis: Truman, American Jews, and the Origins of the Arab/Israeli Conflict’
  by John B. Judis
  2)
  PUBLICYSTYKA: ”The Middle East That France and Britain Drew Is Finally Unravelling
And there’s very little the U.S. can do to stop it’  NEW REPUBLIC

  By John B. Judis

  June 26 2014

 60. @michrich
  Yossi w krotkim tekscie pokazuje to, co kluczowe: ze Palestynczycy nie maja wyboru. I musza walczyc z Izraelem. W tym tekscie wazna jest deklaracja E.Baraka, izraelskiego ministra obrony i premiera ktory powiada, ze gdyby urodzll sie Palestynczykiem, to by byl dzis w organizacji terrorystycznej (Hamasie).
  PS.
  Dwa teksty, ktore powinien Pan znac:
  1)
  KSIAZKA: ‘Genesis: Truman, American Jews, and the Origins of the Arab/Israeli Conflict’
  by John B. Judis
  ***
  Znam geneze powstania tego konfliktu zaczelo sie od wykupywania przez Zydow ziemi od Tureckich wlascicieli ziemskich. Na tej ziemi Arabowie pasli owce i poczuli sie pokrzywdzeni kiedy Zydzi zaczeli budowac osady i requirowac ziemie. Przybycie Zydow z Rosji i POlski zaostrzalo sytuacji boprzybysze byli obcy a Arabowie swoi. Koflikt kultur religii i mentalnosci. Arabowie urzadzali Zydom osiedlajacym sie w Palestynie dokladnie w tym samym czasie kiedy w Polscewykrzykiwano; Zydzi do Palestyny. DEcyzja ONZ panstwo Izrael zostalo proklamowane z czym kraje arabskie nie zgodzily sie i rozpoczeli dzialania zbrojny.Nawolujac Arabow do opuszczenia terenu dzialan bedac pewni zwyciestwa. Arabowie ta wojne przegrali a Izrael nie wpuscil z powrotem Arabow ktorzy opuscili tereny liczac na to ze Zydzi deda zepchnieci do morza. Izrael musial przygotowac miejsce dla niedobitkow zydowskich z Eropy a w szcze golnie z Polski w ktorej to dla Zydow atmosfera nie byla przyjemna. Wojne przezylem z matka w ZSRR i moja mama widzial jak kolejarz pokazywal nam powracajacym Zydom z Rosji gest podrzynania gardla w kilka tygodni po powrocie mialy miejsce w Polsce pogromy. POgrom w Kielcach nie byl jedynym. Niech pan raz na zawszezapisze w swojej pamieci te fakty zamiast z uporem na sile doszukiwac sie dowodow winnosci Izraela.
  Nie bede z panen wiecej polemizowal.
  Pozdrawiam

 61. @ Marcin Lakomy,

  „że większość rozmów pokojowych została zakończona niepowodzeniem z powodu Izraela.”

  Jesli powoluje sie Pan na moje wypowiedzi, prosze robic to rzetelnie. Nigdzie nie bylo napisane, ani przeze mnie ani Autora ksiazki, iz byly to rozmowy pokojowe a jedynie mozliwosci stworzenia pokojowej sytyacji. By nie bylo nieporozumien, podalem oryginalny, angielski tytul tabeli (Realized and Unrealized Opportunities of Peace in Isreal’s History 1949-2003). Rowniez nie komentowalem i nie przypisywalem nikomu „winy”, gdyz owe dane , chocby czesciowo, pokazuja jak bardzo pogmatwany jest ow konflikt. Pan natomiast zrobil to sam i ocenil na podstawie danych, ze „winnym” niepowodzeniom byl Izrael – to sa Pana konkluzje, nie moje czy Autora ksiazki. Sam zas Autor, jest miarodajnym zrodlem informacji, chocby z racji zajmowanych pozycji i pelnionych funkcji. Ksiazka jest „A Critical Analysis of Israel’s Security & Foereign Policy” przez kogos, kto zna system i w ramach tego systemu funkcjonowal czy funkcjonuje.

  Pozdrawiam

 62. @ michrich,

  „Wojne przezylem z matka w ZSRR i moja mama widzial jak kolejarz pokazywal nam powracajacym Zydom z Rosji gest podrzynania gardla w kilka tygodni po powrocie mialy miejsce w Polsce pogromy. POgrom w Kielcach nie byl jedynym. ”

  Z calym szacunkiem dla Pana doswiadczen zyciowych ( nota bene czesc mojej rodziny tez przezyla wojne w Rosji – wbrew wlasnej woli), tyle tylko, jakie ma to znaczenie w tej dyskusji? Faktem jest zaglada spolecznosci jak i kultury zydowskiej w Europie w wyniku II w.s. Faktem jest antysemityzm, ale rowniez faktem sa wszelkie rozne inne uprzedzenia narodowosciowe, kulturowe i religijne. Pana wypowiedzi i okreslania spolecznosci arabskiej czy muzulmanskiej sa wlasnie ilustracja tego typu uprzedzen – swoistego antysemityzmu skierowanego wobec wspolmieszkancow regionu. Jest to chyba rowniez czescia problemu, ktory potocznie nazywany jest „konfliktem palestynskim”.

  Pozdrawiam

 63. Po Holocoust Izrael ma niezaprzeczalne prawo do istnienia na tych ziemiach . Nie moga sie powtorzyc Madagaskary czy inne Rozwiazania.
  Nie wiem jak mozna wogole inaczej myslec ??? A w czasie tego wspolistnienia dzieje sie bardzo roznie jak miedzy obcymi rodzinami dokwaterowanymi na sile. Palestynczycy po tylu latach nie uznali Izraela i prawdopodobnie nie uznaja . A Izrael i tak tam pozostanie na nastepne 10.000 lat.

 64. Co poza polityką krajów arabskich, przeszkadza w asymilacji Palestyńczyków z obozów?
  Trzymanie w obozach, odmawianie obywatelstwa, możliwości legalnej pracy, jest kartą przetargową w rozgrywkach.
  Palestyńczycy są zakładnikami……

  No i oczywiście, trzymanie ich w takich warunkach, sprzyja rekrutacji do różnych paramilitarnych formacji. Nędza jest niezłym paliwem dla ekstremistów….

 65. Różnica pomiędzy Żydami i Arabami jest taka, że nie wszyscy Żydzi są fanatykami religijnymi. Niestety Arabowie są. A z fanatykami, zresztą jakimikolwiek, nikt się jeszcze nie porozumiał w żadnej sprawie.

 66. Rozwiązanie jest tylko jedno. Wspólne państwo z Palestyńczykami i Izraelczykami. Ale zanim zainteresowani do tego dojrzeją minie niestety wiele czasu.

 67. 222
  3 lipca o godz. 11:04
  Rozwiązanie jest tylko jedno. Wspólne państwo z Palestyńczykami i Izraelczykami. Ale zanim zainteresowani do tego dojrzeją minie niestety wiele czasu***
  We wspolnym panstwie z Arabami Zydzi bylibu znowu kozlem ofiarnym jak to bywalo przedtem. kilkas tysiecy Zydow musialo opuscic kraje Arabslie po 1948 roku. Dzisiaj chrzescianie sa czesto gesto kozlem ofiarnym w niektorych krajach Arabskich. Czy 222 zagwarantuje tym razem bedzie inaczej. Doswiadczenie historyczne uczy ze bez wlasnego panstwa Zydzi nie Zna]j da bezpieczenstwa. Dla odmiany mozemy podyskutowac o Niemcach Wypedzonych z „Ziem Odzyskanych” i Sydetow.
  Bye BYe, Koncze swoj udzial w tej dyskusji.

 68. „A Izrael i tak tam pozostanie na nastepne 10.000 lat.”
  Czyżby jeszcze jedno echo/analogia. Byli już tacy, co obiecywali 1000 lat, najwięksi pogromcy żydów, ale jak widać syjonistyczny entuzjazm ich przebija, 10:1.
  I to używanie Holokaustu, jako usprawiedliwienia podboju, kolonizacji, okupacji!! Przywódca tych takich też usprawiedliwiał, tylko ździebko inaczej.
  Pogratulować chutzpah. I wzorców!

 69. @ cc

  „Po Holocoust Izrael ma niezaprzeczalne prawo do istnienia na tych ziemiach ”

  Nie z powodu zaglady. Zydzi maja takie samo prawo do wlasnej panstwowosci jak kazda inna grupa narodowa – to prawo nalezy sie bez zadnych dodatkowych warunkow. Akurat tak sie sklada, ze nie o wszystkcih pamietamy i nie wszystkim to prawo przyznajemy. Jak to ktos zauwazyl, caly chaos na Bliskim Wschodzie jest po czesci wynikiem pospiesznej i malo przemyslanej w szczegolach decyzji o utworzeniu panstwa Izrael, co mialo w odczuciu wielu uspokoic wlasne, europejskie poczucie winy.
  W efekcie zas „cene” placa nie ci,ktorzy decydowali lecz mieszkancy regionu – zarowno w Izraelu jak i krajach sasiednich.

  @sugadaddy

  „..że nie wszyscy Żydzi są fanatykami religijnymi. Niestety Arabowie są.”

  Kolejna ciekawa „madrosc” w sprzecznosci w rzeczywistoscia i wynikami badan spolecznych. Chyba, ze ma Pan jakies ciekawe i niedostepne materialy?

  Pozdrawiam

 70. vandermerwe,
  Kto zakatował dziecko, bo nie nauczyło się koranu? Matka co nie była fanatyczką religijną.
  Kto morduje swoją siostrę (razem z ojcem), bo zadała się z innowiercą? Ci faceci nie byli fanatykami religijnymi, tacy sami ludzie jak wszyscy.
  Dzisiaj gdzieś przeczytałem:” Bili mnie kijem: brat, siostra i matka. Od pierwszego dnia, kiedy im powiedziałam, że wątpię w Boga” To też w/g badań społecznych najzwyklejsi ludzie podobni do innych.
  To są właśnie, ci zwykli Arabowie, nie jacyś tam fanatycy, którzy zapewne w/g badań społecznych są tylko marginesem. Fanatycy oczywiście. A reszta to tacy sami zwykli ludzie jak my. Tylko z wypranymi jeszcze bardziej mózgami przez religiantów.
  A wystarczy trochę się rozejrzeć i ma się obraz Araba. Nie są to niedostępne ciekawe materiały – tylko samo życie.

 71. 3 lipca o godz. 12:23
  „A Izrael i tak tam pozostanie na nastepne 10.000 lat.”
  Czyżby jeszcze jedno echo/analogia. Byli już tacy, co obiecywali 1000 lat, najwięksi pogromcy żydów,
  ***
  a Indywidua typu herstoryk jemu w tym pomagali. Wiedzial ow pogromca Zydow dokad zwoziz Zydow na zagazowanie. Spraw Herstoryk czy twoi krewni n atym nie skorzystali zamieszkujac w pozydowskich domach.

 72. @sugadaddy

  Jeszcze trudniej niz z fanatykami jest porozumiec sie z nieukami, jak Pan. Ktorzy czytaja tylko to, co sami napisza. Ale ksiazki ‚WHO SPEAKS FOR ISLAM? What a Billion Muslims Really Think ‚ [John L. Esposito (Author), Dalia Mogahed (Author), GALLUP PRESS 2008] bedacej dzis najlepszym zrodlem wiedzy o swiecie islamu juz nie. Co im nie przeszkadza wygadywac bzdur nie majacych zadnego zwiazku z rzeczywistoscia z pewnoscia siebie klasycznego fanatyka.

  PS. Gdyby Pan wysilil sie i zagladal do izraelskich mediow znalazl by Pan w nich wszystko to samo, co powiada o muzulmanskich fanatykach. Tyle ze tyczace zydowskich fanatykow.

  Milego bujania w oblokach banialukow.

  * * *

  @michrich

  Trudno te wymiane uwag miedzy nami nazwac polemika/rozmowa. Pan nie odnosi sie do kluczowych kwestii, ktore przywoluje. Chocby tych z tekstu ‘Yossi Sarid / If you (or I) were Palestinian’, ktore sa kluczowe.

  Sadzac, jak komentator cc, ze Holocaust usprawiedliwia wszystkie zbrodnie izraelskiego panstwa apartheid’u Izraela, prawie 50 letnia okupacje Palestyny, ludobojstwo w Gazie, Libanie, itd. Nie wspominajac o terrorze jako glownym nazedziu polityki Izraela, wepchnieciu USA przez syjonistow w wojne w Iraku i probach wepchniecia w wojne z Iranem…

  Rozumiem Pana ucieczke od trudnych tematow.

  Milego dnia.

 73. ‚Study: Muslims hate terrorism, too’

  WASHINGTON POST
  BY ISHAAN THAROOR
  July 1, 2014

  In a new study released Tuesday, the Pew Global Attitudes Project found that „concern about Islamic extremism is high among countries with substantial Muslim populations.” This comes at a particularly fraught moment in the Middle East: the jihadist militant group Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) has seized whole swaths of territory in Iraq and Syria and proclaimed a new caliphate.

  The study involved over 14,000 respondents in 14 countries and was conducted between April and May — before ISIS’s dramatic advance through Iraq this past month. But it underscores the growing fear and anger felt by many in Muslim-majority countries when facing a range of militant threats, from that of Boko Haram in Nigeria to ISIS to the Taliban insurgency in Pakistan.
  (…)

 74. What a Billion Muslims Really Think ?

  That bon Muslims are infidels

  prawie 50 letnia okupacje Palestyny, ludobojstwo w Gazie, Libanie, i

  Ludobojstwo??? Gdyby nie rakiety odpalanr z Gazy w Izrael nie byloby akvje odwetowych ze strony Izaela w panskicg kategoriach moralnych rakiety owe to walka arodowo wyzwolencza a odwet za nie to ludobojsto
  To nazywamy obluda a nie inaczej. Po decyzji Sharona wycofania z Gazy odpowiedzia Arabow byly katiusze ladujace w osiedlach izraelskich.

 75. @ sugadaddy

  „Kto zakatował dziecko,..”

  I gdzie, na przyklad w Polsce. I z tego mozna wyciagnac wiele wnioskow podobnych do Pana wywodow. W ramach poprawy Pana wiedzy polecam lekture przynajmniej tych ksiazek:

  1. E.Rogan: „The Arabs. A History”
  2. A. Hourani: „A History of the Arab Peoples”
  3. E.W. Said: ” Covering Islam” ( juz to w ktoryms miejscu polecalem)

  Prosze zwrocic uwage, ze w tytule drugiej ksiazki uzyte jest slowo „peoples” a wiec nie Arabowie jako jednosc lecz rozniace sie miedzy soba grupy – narody. Mam nadzieje, ze lektura wyleczy Pana z pisania „etow bzdetow” na podstawie wiedzy gazetowej.

  Pozdrawiam

 76. nie jestem antysemita (niektorzy twierdza ze jestem wrecz filosemita), nie opowiadam sie za zadna ze stron. i bylem w izraelu… pomijajac wszelkie historyczne spory, nierozwiazywalne kwestie i racje (a kazda ze stron ma ich bez liku), nie znam zadnego innego panstwa tak otwarcie rasistowskiego. w prawie, w dzialaniu i w powszechnym przekonaniu jego obywateli. slowo ‚apartheid’ nasuwa sie samo i ma wszelkie uzasadnienia w codziennym traktowaniu mniejszosci arabskiej (i kazdej innej). przekonanie izraelczykow (nie wszystkich, ale znakomitej ich wiekszosci, w tym szeroko pojetej ‚wladzy’) o wlasnej wyzszosci nasuwa nieprzyjemne skojarzenia o rasie panow z III rzeszy. najbardziej przykre jest to ze tak postepuje narod tak tragicznie doswiadczony w czasie ostatnich 2 tysiecy lat historii, a zwlaszcza w czasie ostatniej wojny. jestem pod wrazeniem wplywow politycznych Izraela w swiecie, ale postepujac tak dalej nie zdobeda serc innych i pograza sie w miedzynarodowej izolacji, i ostatecznie te wplywy beda sie zmniejszac. paradoksalnie jest to rzecz ktorej Izrael, jako panstwo najbardziej sie obawia…

 77. tomek
  3 lipca o godz. 18:29
  nie jestem antysemita (niektorzy twierdza ze jestem wrecz filosemita), nie opowiadam sie za zadna ze stron. i bylem w izraelu… pomijajac wszelkie historyczne spory, nierozwiazywalne kwestie i racje (a kazda ze stron ma ich bez liku), nie znam zadnego innego panstwa tak otwarcie rasistowskiego. w prawie, w dzialaniu i w powszechnym przekonaniu jego obywateli. slowo ‘apartheid’ nasuwa sie samo i ma wszelkie uzasadnienia w codziennym traktowaniu mniejszosci arabskiej
  ***
  Jest apaeheid w tym sensie ze Zydzi doswiadczeniem historycznym wiedza ze nie moga liczyc na tolerancje ze strony inaczej wierzacych i musza miec panstwo kontrolowane wylacznie przez Zydow abie nie sta sie ponownie kozlem ofiarnym w rekach zawistnikow i demagogow politycznych. Dla przypomnienia kilkaset tysiecy Zydow musialo opuscic kraje arabskie po 1948 roku.
  A co sie stalo z Miemcami na „Ziemiach Odzykkanych”?

 78. Tomku, a jak się ma zachowywać państwo wstanie osaczonej twierdzy?
  Być otwarte?
  Martwi mnie coś innego, ilość wpisów wyraźnie antysemickich.
  Islamiści generalnie są źli , ale jak walczą z Żydami to są OK.
  Antysemityzm do potęgi.

 79. stefan57:
  Martwi mnie coś innego, ilość wpisów wyraźnie antysemickich.
  Islamiści generalnie są źli , ale jak walczą z Żydami to są OK.
  Antysemityzm do potęgi.
  ***
  mnie to nie dziwi. W koncu Ks Rydzyk- „muchomor” znalazl w POlsce podatny grunt ito esrod ludzi chodzacych na msze, do spoeiedzi i dostajacych roagrzeszenie. Byle tak dalej i zostana swietymi

 80. @stefan57

  Sadze, ze martwic powinien sie Pan przede wszystkim poziomem swojej NIEWIEDZY.

  W dyskusji przewazaja glosy filosemiskie. Pan zas widzi antysemicje, gdyz nie wie Pan kto to semici.

  Wujek Google i Ciotka Wiki pomoga.

  A jak sie Pan przylozy, to moze zacznie Pan rozumiec czym sie rozni Zyd od zyda, Izraelczyka czy Izraelity, syjonizm od judaizmu (wygladasz Pan na ofiare hasbary, kroremu wcisnela, ze judaizm=syjonizm), panstwo demokratyczne od panstwa apartheidu, kalifat judeo-syjonistow od kalifatu islamistow…

  OK, tyle na poczatek.

  Odpowiedzi na pytanie dlaczego Izrael, sztuczny twor polityczny (implant), zostal odrzucony przez panstwa i narody Bliskiego Wschodu poszukamy, jak juz zacznie Pan odrozniac suft od podlogi.

  Milego dnia.

 81. @tomek

  Spolecznosc miedzynarodowa ocenila Izrael dokladnie tak jak Pan na miedzynarodowej konferencji poswieconej walce z rasizmem w południowoafrykańskim mieście Durban (2001) zorganizowanej pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (wzięły w niej udział delegacje 153 państw, a w odbywającym się jednocześnie forum organizacji pozarzadowych uczestniczyło 6000 delegatow).

  DURBAN I uznal syjonizm za kryminalna forme rasizmu (co bylo echem rezolucji podjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (1975) głoszacej, że syjonizm, który jest oficjalną ideologią państwową Izraela, jest jedną z form rasizmu i dyskryminacji rasowej).

  Jak dzis wyglada rasizm w syjonistyvcznym panstwie apartheidu Izraelu pokazuje ksiazka „Goliath: Life and Loathing in Greater Israel” .

  Rozmowa z Autorem: GOOGLE >Max Blumenthal on „Goliath: Life and Loathing in Greater Israel”, DEMOCRACY NOW, October 4, 2013<

 82. @tomek i stefan57
  Z antysemitami nie ma po co dyskutowac. Upodobali sobie uczycie nienawisci do Zydow i basta. Z uczuc
  raz zakorzenionych ludzie dobrowolnie nie rezygnuyja. Im jest z tym lzej zyc. Tak uczy psychologia.

 83. @mr.off
  Rzeczywiscie prawdziwy off z Pana.
  Stek bzdur , pisany przez Pana, b mi przypomina bzdury pisane przez polska prase po wojnie 6 dniowej.
  Z ta roznica ze prasa wtedy nie byla wolna, a Pan chyba jest.
  Dla ludzi Pana pokroju nie powinno byc tolerancji.
  Niestety demokracja ma swoje slabe strony.

 84. Konferencja w Durbanie skonczyla sie w sumie dyplomatycznym skandalem, ze wzgledu na owa rezolucje. Moim zdaniem tego typu rezolucje sa raczej wyrazem politycznych pradow niz rzeczywistego stanu rzeczy. Podobnie uzywanie slowa „apartheid” swiadczy o intelektualnej drodze na skroty. Najczesciej ososby uzywajace tego okreslenia nie maja wiekszego pojecia jakie byly zasady apartheidu i jak w praktyce system ow funkcjonowal. Natomiast jest uosobieniem czegos absolutnie zlego i przyklejenie takiej etykietki do dowolnego systemu natchmiast ucina mozliwosc jakiej kolwiek dyskusji i zrozumienia systemu, ktory potepiamy. Podobnie jest obecnie z fala bojkotowania izraelskich uniwersytetow.

  Pozdrawiam

 85. @vandermerwe

  Nelson Mandela i biskup Desmond Tutu uzywali w czasie konfenencji Durbanie terminu ‚apartheid’ na okreslenie tego, co ma miejsce w Izraelu. Jimmy Carter, amerykanski prezydent uzyl zas tego terminu w swojej ksiazce „PALESTINE: PEACE, NOT APARTHEID’.

  PS. W Durbanie spolecznosc miedzynarodowa powiedziala co mysli. I nazwala po imieniu to, co od dekad dzieje sie w Izraelu. Dzis nie da sie napisac uczciwego intelektualnie tekstu nt. Bliskiego Wschodu nie uzywajac terminu ‚apartheid’. Stad jest obecny na codzien takze w izraelskich mediach.

 86. @ mr.off

  Wyrazilem moje prywatne zdanie. To ze Nelson Mandela i biskup Tutu ( z calym szacunkiem dla obu) uzywali tego okreslenia, nie znaczy, iz jest ono adekwatne do tego, co dzieje sie na Bliskim Wschodzie. Pytanie, owo okreslenie odnosi sie do sytuacji wewnetrznej w Izraelu czy stosunku Izraela do terenow okupowanych? Zasadniczo dwie rozne rzeczy. Spolecznosc miedzynarodowa uzywa wielu okreslen, np. organizacja XY jest jedynym reprezentantem narodu Z. To sa pojecia wytrychy, ktore utrudniaja nawiazanie dialogu i rozwiazanie konfliktu.
  Powracajac do Nelsona Mandeli i bikupa Tutu, obaj doskonale wiedzieli/wiedza, ze rozwiazanie problemow Poludniowej Afryki stalo sie mozliwe w momencie odejscia od retoryki w powyzszym stylu.

  Pozdrawiam

 87. Proponuje Panowie zapoznac sie troche z Apartheidem zanim sie zaczniecie „madrze” wypowiadac I odwiedzic dzisiejsza Afryke. Bedziecie mieli okazje zapoznac sie z jego czarna odmiana. A slowa wujka Mandeli ktory Sam zostal skazany za terroryzm I dywersje wyrokiem ktorego zasadnosc nie zostala zakwestionowana do dzisiaj to nie jest dobry argument. W swoim czasie Mandela I Arafat byli do siebie bardzo podobni, byli terrorystami a zostali bohaterami.

 88. @ Malwin,

  A co Pan wie o Apartheidzie i wspolczesnej Afryce? Prosze sie podzielic swoja wiedza.

  Pozdrawiam

css.php