Jeszcze więcej Zachodu w Emiratach

Zniesienie zakazu wspólnego zamieszkania dla niezamężnych par, poluzowanie restrykcji dotyczących sprzedaży alkoholu i mniej zrozumienia dla zabójstw honorowych – to nowe przepisy, które mają obowiązywać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kiedy się patrzy na strzeliste wieże sięgające nieba, samochody i hotele – trudno powiedzieć, że Emiraty nie są nowoczesnym państwem. Te symptomy nowoczesności w zachodnim stylu do pewnego stopnia stwarzają jednak pozory. Chociaż mieszka tu dziewięciokrotnie więcej obcokrajowców niż rdzennych obywateli, od dawna prawa tych pierwszych mocno ograniczano, a prawa drugich co najmniej tłamszono.

Nowe przepisy mają wzmocnić wizerunek kraju jako otwartego i tolerancyjnego. W praktyce wiele jeszcze nie działa jak należy (wolna prasa, prawa kobiet, kary za utrzymywanie stosunków seksualnych). Ta „legislacyjna rewolucja” nie sięga tak daleko. Nadal problematyczne jest publiczne okazywanie sobie uczuć (karą grozi nawet pocałunek), niestosowny strój (można paradować w kostiumie na plaży, ale trudno wejść do galerii handlowej z odsłoniętymi ramionami czy kolanami). Nierozwiązana pozostaje kwestia pracowników obcokrajowców, w istocie pozbawionych praw, a także seksualnego wykorzystywania pomocy domowej w zamożnych domach.

Stawiające mocno na turystykę Emiraty od dawna zezwalały np. na sprzedaż alkoholu obcokrajowcom, ale lokalsi mieli dużo trudniej. Żeby kupić alkohol, trzeba było zdobyć pozwolenie, a muzułmanom go odmawiano. Spożywanie alkoholu surowo karano: chłostą. Teraz i to ma się zmienić.

Zmienić ma się też podejście do obcokrajowców, którzy do tej pory podlegali szariatowi. Teraz sprawy ślubów czy rozwodów będą regulowane prawem państwa pochodzenia. Kilka lat temu głośna była np. sprawa zgwałconej w Emiratach Norweżki, skazanej za uprawianie pozamałżeńskiego seksu i picie alkoholu. A są też skandale ciągnące się za wysoko postawionymi szejkami. Ostatnio mówiło się zwłaszcza o szejku Dubaju, który uwięził dwie córki, i o niejasnych okolicznościach zniknięcia jego najmłodszej żony.

Prawa kobiet mają być wzmocnione poprzez surowsze kary za wszelkie przejawy molestowania, ale i ukrócenie procederu tzw. morderstw honorowych.

Media łączą te nowe przepisy z dwoma wydarzeniami: podpisaniem porozumienia normalizującego stosunki z Izraelem i Światowym Expo, które ma się tu odbyć w przyszłym roku i ściągnąć miliony turystów. Rodzą się zarazem pytania o to, czy przepisy będą przestrzegane, czy też zwyczaje plemienne, różne w siedmiu emiratach, nie okażą się silniejsze niż prawo federalne.