Historia konfliktów i wojen opowiedziana w kilka minut

Historia konfliktu palestyńsko-izraelskiego opowiedziana w zaledwie 10 minut, tzw. Państwa Islamskiego w 6 minut, wojny w Syrii w 5 minut. Niemożliwe?

Jednym z największych mitów na temat izraelsko-palestyńskiego konfliktu jest przekonanie, że jego strony walczą ze sobą od stuleci albo że wszystko sprowadza się do religii. W rzeczywistości nieco ponad wiek temu miejsce, które dziś nazywamy Izraelem-Palestyną, było całkiem spokojne…

Tak zaczyna się opowieść o konflikcie, o którym napisano tysiące książek, artykułów i nakręcono niezliczone filmy. Tym razem serwis VOX przygotował zaledwie 10-minutowy film, wyjaśniający najważniejsze punkty wielkiego sporu na Bliskim Wschodzie. Oczywiście nie ma miejsca na niuanse i dzielenie włosa na czworo, wszystko podano w wersji kompaktowej – 100 lat upchnięte w 600 zaledwie sekundach.

Nikt nie wie, jak od tego momentu potoczy się konflikt, może będzie trzecia intifada, może zawali się Autonomia Palestyńska. Jedno jest pewne – konkludują autorzy filmu – wszyscy zgadzają się, że sprawy takie, jakie są w tej chwili, nie mogą dłużej trwać, że izraelska okupacja jest zbyt niepewna, by trwała, oraz dlatego, że mimo dramatycznych zmian cokolwiek nastąpi później, będzie jeszcze gorsze.

Dla osób interesujących się tym konfliktem będzie to zapewne niewystarczające i po łebkach (historia syjonizmu streszczona w zaledwie kilku sekundach, podobnie jak Holokaust), ale wizualnie to bardzo dobrze zrobiony klip. Polecam, choćby dla zaspokojenia ciekawości.

Przy okazji można zobaczyć, jak autorom udało się streścić historię Da’esz w minutach zaledwie sześciu:

A wojnę w Syrii – tzn. kto w niej walczy i dlaczego – w minutach pięciu: