Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

3.10.2014
piątek

Szalom, Salam

3 października 2014, piątek,

Dziś bardzo symboliczny dzień. I dla Żydów, i dla muzułmanów. Błagają o przebaczenie i odpuszczenie win. Niespodziewanie w tak symbolicznym dniu dla obu religii i obu kultur przychodzi kolejny symbol: deklaracja uznania państwa palestyńskiego przez Szwecję. Sporo tego jak na jeden dzień.
Dla Żydów to ważny dzień, bo dziś zaczyna się Jom Kippur, święto przebaczenia, pojednania, wybaczenia i zmazania win (u Boga i u ludzi). Kończą się straszne dni, jakie minęły od żydowskiego Nowego Roku. Teraz dzień pokuty, postu, oczyszczenia. Życie w Izraelu zamiera bardziej niż w zwykły szabat. Tego dnia zamykane jest niebo dla ruchu lotniczego, po ulicach przestają jeździć samochody. Według tradycji i nakazów religijnych nie należy robić niczego, co może służyć przyjemności: pić, jeść, używać kosmetyków, nosić skórzanego obuwia. Ciężki dzień.

Dla muzułmanów to ważny dzień, bo trwa pielgrzymka do Mekki – jeden z nakazów islamu. Drugiego dnia pielgrzymki rzeka muzułmanów płynie na Arafat, niewielkie wzgórze położone 20 km na wschód od Mekki. Tysiące, a są lata, że i miliony ludzi idą, bo wierzą, że na wzgórzu tym swoje ostatnie kazanie wygłosił prorok Mahomet. Wierzą też, że tego dnia otwierają się niebiosa i ich wszystkie prośby zostaną wysłuchane, a grzechy przebaczone.


No i dziś przyszła też wieść o uznaniu państwa palestyńskiego przez Szwecję. Taką deklarację złożył nowy premier Szwecji Stefan Loefven. Powiedział też, że „konflikt między Izraelem a Palestyńczykami może zostać rozwiązany poprzez utworzenie dwóch państw, wynegocjowane w zgodzie z prawem międzynarodowym”. Dodał, że „rozwiązanie w postaci dwóch państw wymaga wzajemnego uznania (przez Izrael i Autonomię Palestyńską) oraz woli pokojowego współistnienia”. Ten gest wywołał radość w Ramallah i pewnie nie wzbudził zachwytu ani w Jerozolimie, ani w Waszyngtonie. Na razie to tylko gest. Państwo palestyńskie do istnienia potrzebuje nie tylko uznania międzynarodowego (takie zwykle przychodzi na końcu procesu), ale przede wszystkim suwerenności i wytyczonych granic. Tych dwóch ostatnich nie ma. Rozmowy o granicach utknęły w martwym punkcie i są od miesięcy zawieszone. O suwerenności też w tej chwili nie ma mowy.

Jednak w takim ważnym dniu jak dziś i dla Żydów, i dla muzułmanów – warto, by jedni i drudzy pomyśleli wzajemnie o sobie. I w synagogach, i w meczetach, i na wzgórzu Arafat. Wielkie zmiany nie zaczynają się gdzieś na górze w zaciszu gabinetów, one zaczynają się od zwykłych ludzi, którzy nie godzą się, by było, jak jest. W Palestynie, w Izraelu, w Syrii, na Ukrainie, w Hongkongu.ramallah

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
 1. @Agnieszka Zagner

  Podkreślając, że tegoroczny Jom Kippur nałożył się na muzułmańskie Eid al-Adha, pominęła Pani najważniejszą rzecz, a mianowicie: oba święta diametralnie różnią się od siebie. Wedle tradycji Żydzi w tym czasie poszczą, a muzułmanie ucztują. A to oznacza, że w izraelskich miastach o mieszanej ludności, choćby w Jerozolimie, skupienie i diety świąteczne zderzą się z hulanką i obżarstwem.

  Mając na uwadze powyższe, nie trudno się domyślić, że ten symboliczny dzień dla obu religii i kultur prędzej stanie się zarzewiem konfliktu, niż przysłuży się pokojowi.

 2. Tolerancyjna i zawsze postępowa Szwecja, może właśnie ten gest , spowoduje następnych odważnych by uznać autonamie palestynska jak państwo i jako Panstwa niech właśnie negocjuje z Izraelem warnku praw międzynarodowych wzajemnego współistnienia. To co jest to wyprawiane od wielu lat to przechodzi ludzkie wyobrażenie . Sami żydzi którzy doświadczyli okrucieństwa 2 wojny światowej , a właściwie masowej eksterminacji m.in eugeniki , duży procent zamordowanych w komorach obozów koncentracyjnych to byli ludzie upośledzeni umysłowo, dzisiaj powinni wykazać się większym humanizmem aniżeli jakakolwiek inna nacja. A tak na dobrą sprawę jedni i drudzy są etnicznie tę samą rasą, fizycznie niczym się nie różnią, chyba jedynie religia.

 3. @Agnieszka Zagner

  „Państwo palestyńskie do istnienia potrzebuje nie tylko uznania międzynarodowego, ale przede wszystkim suwerenności i wytyczonych granic. Tych dwóch ostatnich nie ma.”

  Nie, proszę Pani, państwo palestyńskie potrzebuje przede wszystkim liderów, którzy zrezygnują z dążenia do likwidacji Izraela. Dopóki władzę w Autonomii sprawuje organizacja terrorystyczna, dopóty jakiekolwiek ustępstwa ze strony państwa żydowskiego nie wchodzą w grę. A nowy premier Szwecji Stefan Loefven zamiast wtykać nos w nieswoje sprawy niech się lepiej zajmie własnym podwórkiem: http://www.tvn24.pl/tu-europa,94,m/muzulmanski-problem-szwecji-plonace-przedmiescia-sztokholmu,472381.html

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Dziś bardzo symboliczny dzień. I dla Żydów, i dla muzułmanów. Błagają o przebaczenie i odpuszczenie win. Niespodziewanie w tak symbolicznym dniu dla obu religii i obu kultur przychodzi kolejny symbol: deklaracja uznania państwa palestyńskiego przez Szwecję. Sporo tego jak na jeden dzień.
  Dla Żydów to ważny dzień, bo”

  /ciach/

  Ponizszy komentarz nie narusza regulaminu, netykiety ani polskiego prawa. Jesli zostanie usuniety – zrzutka z ekranu posluzy jako dowod iz „moderacja” to po prostu polityczna cenzura.

  @Agnieszka Zagner

  Szanowna Pani Redaktor,

  nadal jestem przejety Pani wpisem na temat zbrodniczego, syjonistycznego procederu, opisanego przez Pania w odcinku „Made in Osiedle”. Przypomnijmy, ze zbrodniczy proceder polega na tym, iz Zydzi wypedzeni z Polski do Izraela przy akompaniamencie wrzaskow „Zydzi wynocha do Izraela!”, „Polska dla Polakow!”, wczesniej wypedzani za pomoca krwawych pogromow – zyja i oddychaja w tym samym Izraelu, do ktorego ich Polacy wypedzali. Zbrodnia polegajaca na tym, ze zyja, oddychaja i nie dali sie zepchnac do morza w ramach Wojny Szesciodniowej jest tym bardziej cyniczna, ze pobudowali sobie osiedla i w tych osiedlach produkuja rozne cacka.

  Zwracam Pani uwage, iz nie tylko wspomniana przez Pania, wroga i zlowroga „Motorolla” (pisownia oryginalna) ale i firma „Intel” figuruje na kazdej witrynie zachecajacej do bojkotu „syjonistycznej kolonii”. Jesli mi Pani nie wierzy to prosze sprawdzic:

  „Boycott Intel products for setting up a factory on Palestinian stolen lands!
  Al-Awda, the Palestine Right to Return Coalition, has called for protests and a worldwide boycott of Intel, the largest chip maker in the world, reinforcing the call from within Palestine for the Isolation of Apartheid Israel. ”

  http://www.stopthewall.org/2005/08/05/boycott-intel-products-setting-factory-palestinian-stolen-lands

  Zly, niedobry i syjonistyczny Intel zatrudnia w Izraelu dziesiec tysiecy inzynierow i programistow. Eksportuje syjonistycznych procesorow za ponad piec miliardow dolarow rocznie. Wydatnie wspomaga budzet zlego i niedobrego Izraela, z ktorego to budzetu wyasygnowane sa srodki na „burzenie beduinskich wiosek” i takie tam. Malo tego – ustalono, iz nowa fabryka polprzewodnikow w Kiryat Gat powstaje na Odwiecznych Ziemiach Palestynskich, na gruzach palestynskiej wioski.

  Wzywam zatem Pania oraz zespol redakcyjny „Polityki”, aby ze wstretem pozbyc sie (najlepiej wyrzucajac przez okno) wszelkich kompow, laptopow i tabletow ktore posiadaja napis „Intel inside”. Zachecam do scislego belko.. pardon, bojkotu zbrodniczych produktow „Made in osiedle”. Zreszta na pewno macie wlasne, lepsze procesory, rdzennie polskie i aryjskie. W koncu macie najlepszych na swiecie informatykow, co nieraz mozna bylo w „Polityce” wyczytac.

  A nasze swieta, Szanowna Pani Redaktor, niech Pani laskawie zostawi w spokoju.

 6. Ponizszy komentarz nie narusza regulaminu, netykiety ani polskiego prawa. Jesli zostanie usuniety – zrzutka z ekranu posluzy jako dowod iz “moderacja” to po prostu polityczna cenzura.

  @Mietek

  „Nie, proszę Pani, państwo palestyńskie potrzebuje przede wszystkim liderów, którzy zrezygnują z dążenia do likwidacji Izraela. ”

  Ja twierdze, ze „panstwo palestynskie” potrzebuje przede wsyztskim takich dziennikarzy jak Agnieszka Zagner i takich, pardon le mot, _organow prasowych_ jak „Polityka”. Dziennikarze i opiniotworcze media prowadza bezustanna kampanie w systemie 24/7. Tylko dzieki temu kolejny dzikus-morderca postrzegany byc zaczyna jako maz stanu, polityk albo cos tam takiego. Nakrecanie nienawisci odbywa sie dwutorowo: Budowanie mieszkan czy produkowanie czegokolwiek pietnowane jest jako „zbrodnia wojenna” z powolywaniem sie na „Konwencje genewska”, a mordercza dzicz, umiejaca Zyda-inwalide na wozku wyrzucic za burte razem z wozkiem – przedstawiana jest w charakterze „liderow” i „politykow”.

  Pol biedy jak glupi Szwed cos takiego palnie. Szwedzi nie wypedzali swoich Zydow „do palestyny” ani „do Izraela”, nie mordowali Zydow w pogromach i nie uwlaszczyli sie na szmalcownictwie. Wrecz przeciwnie – uratowali od gazu wszystkich dunskich Zydow (12 000), przyjeli tysiace wypedzonych polskich Zydow po marcowej czystce.

  Calkiem co innego, kiedy takie glosy rozlegaja sie ze stolicy stajacej w jednej trzeciej na gruntach stanowiacych „mienie pozydowskie”.

 7. Tylko czy z tej szwedzkiej deklaracji coś wynika? Czy premier Szwecji postawił jakieś warunki tego uznania państwa palestyńskiego? Czy uzna za państwo Autonomię Palestyńską na tzw. Zachodnim Brzegu, czy też państwo obejmujące też Strefę Gazy, w której rządzi Hamas?

 8. A ja sobie zrobię zrzut ekranu z komentarzy, bowiem sytuacja kiedy nie wylewają się z nich nienawiść i kłamstwa jest czymś bardzo niecodziennym pod artykułem o Izraelu. Zapewne za chilę sytuacja drastycznie się zmieni wraz z pojawieniem się naszych forumowych „prawdziwych polaków”. No to printscreen!

 9. Ponizszy komentarz nie narusza regulaminu, netykiety ani polskiego prawa. Jesli zostanie usuniety – zrzutka z ekranu posluzy jako dowod iz “moderacja” to po prostu polityczna cenzura.

  @Wszyscy

  Zachecam wszystkich do wziecia udzialu w „dyskusji” na blogu Jana Hartmana. Blog na calkiem inny temat szybciutko zostal zwekslowany na „syjonistycznych zbrodniarzy”.

  Cytuje wypowiedz z tego bloga:

  _______________
  “Dobrze także wiesz, że gdyby nie to, że Izrael nie przetrzyma nawet godziny bez ciągłej woskowej, politycznej oraz, last but not least, finansowej pomocy z Ameryki, to syjoniści dawno temu „rozwiązali” by problem palestyński méthode nazie, czyli via komory gazowe oraz krematoria”
  _________________

  Napisal niejaki „Kagan”, przy okazji zastraszajac kogo sie tylko da „prokuratura”.

  Milczenie jest zgoda – o tym wiedzieli juz starozytni.

  Jesli sa tacy, ktorzy sobie NIE ZYCZA aby tego rodzaju opinie „o Zydach” staly sie obowiazujace i comme il faut – to niech zabieraja glos.

 10. @zz

  „Tylko czy z tej szwedzkiej deklaracji coś wynika? Czy premier Szwecji postawił jakieś warunki tego uznania państwa palestyńskiego?”

  Wynika bezwarunkowe polityczne poparcie.

  I bardzo dobrze!

  Za dziesiec – pietnascie lat Szwecja bedzie juz zupelnie judenrein. Mlodziez konczy studia i szybciutko szuka sobie miejsca w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu albo w Wielkiej Brytanii. Koncza politechniki i akademie medyczne, popracuja dwa-trzy lata a potem prysk – i nie ma.

  Inna rzecz ze Szwecja kupuje nie tylko procesory Intela i systemy antykolizyjne Mobileye (seryjne wyposazenie kazdego Volva) ale i amunicje czolgowa z IMI. Szwecja zyje z eksportu techniki. A bez koszernej wkladki to po prostu sie nie da.

 11. @Bibilijny

  „dzisiaj powinni wykazać się większym humanizmem aniżeli jakakolwiek inna nacja. ”

  Ja tez tak mysle, Szanowny Panie Katolik. Powinnismy wybudowac dla siebie jakis duzy komin, ustawic sie gesiego i pojsc do komina. I juz na gruzach zlikwidowanego Izraela moglaby powstac Wolna Palestyna, tak jak panscy arabscy kolesie zadaja. Jak bysmy mieli odrobine przyzwoitosci, to juz bysmy dla samych siebie budowali piece i zakladali gaz.

  I w Wolnej Judenrein Palestynie zapanowalby pokoj i harmonia jak w Syrii.

  Ale my jestesmy tacy zli i niedobrzy, ze zamierzamy zyc i oddychac. Ktory to zamiar, o ile sie orientuje, stanowi Zbrodnie Przeciw Ludzkosci. Albo costam.

 12. Mietek
  Niestety, ale że władzę w Izraelu od lat sprawuje syjonistyczna organizacja terrorystyczna, to dopóty ona nie ustąpi, to jakiekolwiek ustępstwa ze strony Palestyńczyków nie wchodzą w grę.
  Szalom!
  Radziwiłł de Jedwabne
  1. Żydzi zajęli Palestynę siłą, z pogwałceniem prawa, a więc pokój na Bliskim Wschodzie możliwy będzie tylko wtedy, jeśli od władzy w Izraelu odsunięci będą syjoniści.
  2. Jesteś od dawna na liście osób naruszających polskie prawo poprzez tzw. mowę nienawiści, jako że nawoływanie do nienawiści do Polaków, czyli na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym i wyznaniowym, a więc dokładnie to, co ty tu robisz monsieur ‘radzilow -jedwabne’, jest w Polsce zabronione i karalne na podstawie art. 256 i 257 kodeksu karnego. Przypominam także, ze choć nie ma obecnie w Polsce przepisu szczególnego prawa karnego chroniącego wprost osoby przed nienawiścią z powodu bycia Polakiem, to jednak w zależności od stanu faktycznego, zachowanie osoby używającej tzw. mowy nienawiści, co jest ewidentne w jego postach, wyczerpuje znamiona przestępstwa, n.p. z art. 190, 212 lub 216 k.k. A więc przyjmij do wiadomości, że w twojej sprawie toczy się obecnie dochodzenie w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Ochota (numer akt PG II 1 Ko/1973/13).
  3. Przypominam, że żydowska (jak prawie wszystko w USA) firma IBM dostarczyła III Rzeszy tzw. maszyn analityczno-liczących w celu zmechanizowania księgowości i sprawozdawczości w takich obozach „wypoczynkowo-rekreacyjnych” dla Żydów europejskich jak n.p. Auschwitz-Birkenau, ale mimo to Żydzi nigdy nie nawoływali do bojkotu tej firmy, jako iż to było by złe dla ich geszeftów.
  4. Tylko dzięki poparciu Izraela przez USA, to kolejny dzikus-morderca, czyli nowy prezydent Izraela, postrzegany być zaczyna jako mąż stanu, polityk albo coś tam takiego.
  5. Niestety, ale Izrael postał przy pomocy terroru oraz masowych czystek etnicznych, na obszarach zrabowanych Palestyńczykom, a to, że Żydzi przedtem sami byli ofiarami rasizmu i terroru, w niczym nie usprawiedliwia terroru oraz rasistowskich praktyk ze strony syjonistów. Tak więc jeśli Żydzi chcą przetrwać w Palestynie, to muszą uzyskać zgodę na ich obecność w tejże Palestynie od jej prawowitych właścicieli, czyli od Palestyńczyków. Przypominam, że bagnetami można uzyskać władzę i teren, ale na bagnetach nie da się długo wysiedzieć, szczególnie, że główny sponsor syjonistów, czyli USA, słabnie dosłownie z dnia na dzień.
  Szalom!

 13. To ciekawe, ze ortodoksyjni muzulmanie i ortodoksyjni Zydzi maja podobnie pogardliwy stosunek do kobiet !

 14. A nasze swieta, Szanowna Pani Redaktor, niech Pani laskawie zostawi w spokoju.
  „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„`
  Narod „wybrany” (radzilow Jedwabne) znow komus chce zamknac usta?

  P.S. A moze szanowny pan Hasbarczyk (?) zanim zacznie swietowac napisze cos na temat izraelskiej broni atomowej oraz tzw. „Samson Option”…

 15. @ radzilowJedwabne, @Mietek:
  Szanowni Internauci,
  Mam nadzieje, ze Wasze wpisy zapoczatkuja nowa ere dyskusji na temat Izraela i Palestyny. Tyle samo pasji i zaangazowania, mniej (znacznie mniej) atakow ad hominem, w szczegolnosci inwektyw podajacych w watpliwosc marodowosc i religie oponenta.
  Pragne tez, by w niepamiec odeszly wyswiechtane pol- i cwierc- prawdy, oraz jaskrawe klamstwa (Protokoly Medrcow Syjonu. Zydzi uzywaja krwi porwanych nie-zydowskich dzieci do wyrobu macy).
  Obie strony maja w zanadrzu wiele waznych argumentow. Wiec uzywajcie ich w sposob cywilizowany, godny ludzi myslacych.
  Salaam – Szalom!
  Haji Bermilla
  p.s. taka ksywke nadali mi Arabowie pracujacy razem ze mna w szwedzkiej kompanii w Libii w latach 70tych i 80tych. „Bermilla” – po arabsku znaczy barylke lub beczulke. Tak, tak – nie bylem wowczas wsrod najszczuplejszych.

 16. @Agnieszka Zagner

  Z okazji święta Eid al-Adha muzułmanie z kalifatu zamieścili wideo z egzekucji kolejnego brytyjskiego zakładnika – Alana Henninga. Aż się prosi powtórzyć za Panią – Salam!

 17. Z okazji święta Eid al-Adha muzułmanie z kalifatu zamieścili wideo z egzekucji kolejnego brytyjskiego zakładnika – Alana Henninga. Aż się prosi powtórzyć za Panią – Salam!

  Zachodni kolonizatorzy zabijają o wiele bardziej cywilizowanymi sposobami. Z samolotu lecącego kilka tys. metrów nad bombardowanymi terenami twarzy i oczu tych zabijanych nie widać. Podobnie jak z konsoli „pilotów” bezzałogowców czy naciskaczy guzików wysyłających Tomahawks. Za to masowo: Wietnam – 3 mln, Irak -1 mln, Afganistan – 100 tys+. Syjonistyczni kolonizatorzy od początku swego najazdu zabili co najmniej 65 tys Palestyńczyków, tracąc sami ok. 14 tys. Ale „cywilizowani” losem jakichś tam tubylców nie bardzo się przejmują. Gdy jednak jakiś tubylec utnie łeb „naszemu” – shock!, horror!! oburzenie!!! wrzask!!!!!

 18. @Herstoryk chcąc usprawiedliwić zbrodnie Państwa Islamskiego, celowo demonizuje Zachód. Kalifat potrzebuje w Europie więcej takich ludzi, jak pan.

 19. Pani Agnieszko dzisiejszy dzien to byla tak zwana wigilia Yom Kippur. Yom Kippur zaczyna sie po zachodzie slonca tak wiec dzis nikt nie poscil, a wrecz przeciwnie jedl i to duzo bo na”zapas”. Jutrzejsza sobota jest dniem postu.

 20. „Państwo palestyńskie do istnienia potrzebuje nie tylko uznania międzynarodowego […], ale przede wszystkim suwerenności i wytyczonych granic.”

  Zwracam uwagę, że Syria jest suwerenna, ma wytyczone granice, cieszy się uznaniem międzynarodowym, jednak nie funkcjonuje jako państwo. Podobnie jest w Libii. Nie ma żadnych gwarancji, że podobnie nie byłoby z niepodległą Palestyną, która nie tylko jest wewnętrznie skłócona, ale też jest całkowicie uzależniona od pomocy zewnętrznej i nic nie robi, by to uzależnienie zmniejszyć.

 21. Izrael to swoiste połączenie nowoczesnego państwa z archaiczną religią, ale większość Izraelczyków jest obojętna religijnie. Z kolei pielgrzymki do Mekki to wielki biznes dla Arabii Saudyjskiej, głównie dla hotelarzy i właścicieli linii lotniczych, zarabiających na obsłudze milionów pielgrzymów, przybyłych dla oddania czci czarnemu meteorytowi, czczonemu już w czasach przed nastaniem islamu.

 22. Publikacja twardych faktów nie jest ani usprawiedliwianiem, ani demonizowaniem.

  Na temat zaś charakteru i natury „Kalifatu”, być może nie całkiem islamskiego, można przeczytać tutaj: https://firstlook.org/theintercept/2014/09/26/isis-islamic/ .

 23. Andrzej
  Izrael jest jak USA: ogromny ocean religijnej ciemnoty i strasznego zacofania plus nieliczne, ale wyraźnie wyróżniające się z otaczającego ich tła, wysepki nowoczesności, takie jak n.p. tzw. Krzemowa Dolina w USA.
  zz
  Państwo Palestyńskie do istnienia potrzebuje nie tylko uznania międzynarodowego, ale przede wszystkim suwerenności, wyraźnie wytyczonych granic, silnej gospodarki oraz silnych sił zbrojnych (conajmniej tak silnych jak siły zbrojne Izraela). Inaczej, to zgoda z ‘zz’, że skończy ono jak Syria, czy też jeszcze gorzej, jak n.p. Irak czy też Libia!
  Mietek
  Ja tak samo potępiam terroryzm i zbrodnie wojenne islamistów (n.p. tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie) jak tez terroryzm i zbrodnie wojenne syjonistów, czyli Państwa Izrael. Niestety, ale za Izraelem stoi wciąż współczesne mocarstwo zła, czyli US of A.
  Logo
  Ortodoksyjni muzułmanie i ortodoksyjni Żydzi mają podobnie pogardliwy stosunek do kobiet, jako iż wyznają oni praktycznie tą samą religie prymitywnych koczowników sprzed tysięcy lat. Przecież Islam to jest niemalże dokładnie Judaizm (Mozaizm), tyle że imię boga zmieniono w Islamie z judaistycznego JHWH („Jahweh”, zniekształconego później na „Jehowę”) na islamskiego Allacha, dla łatwiejszej wymowy! A najbardziej zażarte są przecież kłótnie w rodzinie oraz wojny domowe!
  SZALOM!

 24. Czy to się Izraelowi podoba czy nie, propozycja Szwedów musi być zrealizowana. Na Swiecie istnieje nie tylko państwo Izrael, a przeciwnicy powstania państwa palestyńskiego już powinni się do tego przyzwyczajać.

 25. @Kagan – nie wystarczy dyskutować, trzeba wiedzieć o czym się dyskutuje.

 26. Andrzej – a czy ty potrafisz napisać coś na temat i bez „argumentów” typu ad personam?
  Szalom!

css.php