Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

6.08.2013
wtorek

Trudne słowo na „d”

6 sierpnia 2013, wtorek,

Znajomy Egipcjanin z niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Kairze. Ma w stolicy poważny biznes, a ostatnie zamieszki niespecjalnie służą robieniu interesów.

Wykształcony, zamożny chrześcijanin mówi wprost, że Egipcjanie nie dorośli jeszcze do demokracji, a przynajmniej nie do takiej, jaką mamy na myśli na Zachodzie. – Nie potrafimy się różnić. Jak coś nam się nie podoba, to od razu mamy taką awanturę jak teraz – mówi, z trudnością powstrzymując emocje. Bo on jest rozdarty. Morsiemu należało się wyrzucenie (i jak mówi wcale nie był to zamach stanu, ale to ludzie mieli go dość), bo nie spełnił oczekiwań, bo Egipt nie stanął na nogi, bo ludzie najbiedniejsi najbardziej stracili, bo chciał oddać część Synaju Palestyńczykom w Gazie… Należałoby mu się choćby za to ostatnie.

No dobrze, mówię, ale przecież mieliście demokrację, zagłosowaliście na niego, a potem po prostu wyrzuciliście. Tak w demokracji się nie robi… Znajomy macha tylko ręką i upiera się, że to jednak większa demokracja, że więcej ludzi złożyło podpisy przeciwko prezydentowi niż na niego głosowało. Nie chcieli go, więc go obalili, a co więcej mieli do tego prawo. No i widzę już, że się nie dogadamy. Nie jesteśmy w stanie. Dla niego ważny jest plan minimum: chwycić ulicę za twarz, uspokoić i dać żyć. Demokracja może przyjdzie potem, jak uda się wyplenić analfabetyzm, jak z czasem i w konsekwencji polepszy się biednym i różnym siłom nie będzie tak łatwo bełtać im w głowach. Czyli mówiąc krótko – na demokrację trzeba zasłużyć. Najpierw zasłużcie, a potem zobaczymy – to wykładnia tej filozofii.

Problem w tym, że nie widzę, by ktokolwiek pomagał Egipcjanom w tej pracy. Jak mają zasłużyć, jak mają dorosnąć, skoro kilkunastoletni chłopcy kończą edukację na sześciu klasach i idą do pracy, bo trzeba pomóc rodzinie? Takich rozterek jest więcej. Częściowo wynikają z biedy, częściowo z systemu, częściowo z tego, że tak to już jest.

Na razie nie jest dobrze. Wrze. Ludzie boją się scenariusza syryjskiego, czyli wojny wszystkich ze wszystkimi. Jedna, zasadnicza różnica – Egipt jest dla mocarstw o wiele ważniejszym strategicznie krajem niż Syria. Mają też za sobą syryjską lekcję i wolą dmuchać na ledwo rozpalone. W Kairze już głowią się, jak uspokoić egipską ulicę, która nie chce się uspokoić. Czołowi liderzy Bractwa, na czele z obalonym prezydentem i premierem siedzą w więzieniu. Karty wciąż rozdaje armia. Zachodni wysłannicy próbują mediować między stronami, ale na razie efektów brak. Bractwo nie chce rozmawiać, bo jak wyłożył rzecznik tej formacji – „wysłannicy oczekują, że przełkniemy rzeczywistość i zaakceptujemy przewrót wojskowy, a także spróbujemy wyjść z tego z jak najmniejszą stratą”. Bractwo na razie strat nie liczy. Trudno jednak pominąć 200 ofiar śmiertelnych, jakie zginęły na ulicach egipskich miast w ostatnich miesiącach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Bractwo na powrót stanie się ‚ukrytą’ opozycją jak za Mubaraka, a pseudo demokracja wciąż nie poradzi sobie z upadającą gospodarką – ten kraj ma przed sobą ciężką lata, jeśli nie dekady

  2. „Tak w demokracji się nie robi…” A niby jak? Tak jak u nas? Poseł czy senator wybrany na cztery lata, choćby nawywijał nie wiem co, sprzeniewierzył się temu co naobiecywał przed wyborami, chlał w pracy i dziwki sprowadzał do hotelu sejmowego, urżnięty w trzy doopy leżał przed sejmem, piratował po drogach, okradał państwo podpisując lisy obecności i zmykając, bredząc z mównicy, uchwalając ustawy które nadają się do kosza… itp, itd – jest nieusuwalny!

  3. To, że Egipt i inne kraje arabskie nie dorosły do demokracji, to fakt. A że Egipt ma bardzo małe pole manewru i nie stać go na rozruchy uliczne, to też fakt. 82 mln. ludzi ściśnięte na 1/6 obszaru Polski, bo 95% obszaru Egiptu to pustynia, daje gęstość zaludnienia 1500 osób na km2 (w Polsce 120 osób/km2). Tych ludzi trzeba wyżywić, a Egipt musi importować większość żywności. Gdy nie przyjadą turyści, kraj stanie na progu bankructwa.

  4. Domyślam się, że ten znajomy zwykły Egipcjanin to pewnie jakiś wojskowy albo pozostający na żołdzie CIA Mosadu agent

  5. „ale przecież mieliście demokrację, zagłosowaliście na niego, a potem po prostu wyrzuciliście. Tak w demokracji się nie robi… ”

    Jesli moge zwrocic uwage. Sam fakt glosowania nie czyni demokracji – w systemach autorytarnych tez sie glosuje. Z drugiej strony w systemie demokratycznym wyborcy winni miec mozliwosc usuniecia wladzy, ktora ze swych obowiazkow sie nie wywiazuje. Czy tak czy siak Egipt byl na dlugiej drodze do systemu demokratycznego ale tam jeszcze nie dotarl. Natomiast, to co mialo miejsce w Egipcie bylo zwyklym przewrotem wojskowym, ktorego stabilne demokracje nie mialy ochoty nazwac po imieniu a droga pokretnych tlumaczen probowaly usprawiedliwic.

    Pozdrawiam

css.php