Netanjahu nie chce już Żelaznych Mieczy

Zdaniem premiera Izraela nazwa, którą opatrzono wojnę w Gazie, nie jest adekwatna. Nakazał ją zmienić. Jest z tym jednak pewien kłopot.

Żelazne Miecze zostały wybrane nieprzypadkowo. W oficjalnym obiegu Izrael wciąż prowadzi operację „Żelazne Miecze”, choć de facto jest to wojna. Kilka dni temu premier Beniamin Netanjahu poprosił swoich ministrów o zmianę tej nazwy, uznając, że rzecz trzeba nazwać po imieniu. Są pomysły, choć kontrowersyjne.

Zacznijmy od tych Żelaznych Mieczy. Nazwa, choć nadana na gorąco w pierwszych godzinach wojny, niosła silną symbolikę biblijną. Pamiętajmy, że Hamas zaatakował Izrael w sobotę rano, podczas święta Simchat Tora (Radość Tory), wieńczącego roczny cykl czytania Tory i święta (Nowy Rok Żydowski, Jom Kippur, Sukkot). „Żelazne miecze” w Biblii dzierży Anioł Śmierci, co dziś można odczytać jako komunikat dla wroga, demonstrację siły i potęgi.

W przyszłym tygodniu ma się zebrać specjalna komisja rządowa zajmująca się nadawaniem oficjalnych nazw. Według izraelskich mediów największe szanse ma „Wojna Genesis”, co też jest odniesieniem do Biblii – tę księgę Żydzi zaczynają czytać w Simchat Tora. Padła też propozycja „Wojna Simchat Tora”.

Obie mają odniesienia religijne, dlatego Netanjahu miał zasugerować inną, po prostu: wojna w Gazie. Niby proste, ale kłopotliwe. Tak się bowiem składa, że rezydencja premiera w Jerozolimie mieści się przy ulicy Aza (to hebrajska nazwa Gazy). Ktoś przytomny zwrócił mu uwagę, że może sobie narobić kłopotów. Skojarzenia nasuwają się same, zresztą okolica stała się też w pewnym sensie areną konfliktu – tu odbywały się protesty przeciwko reformie sądownictwa. Czasem siły porządkowe zamykały część ulicy i odgradzały ją barierkami, by demonstrujący nie mogli podejść pod ogrodzenie domu Netanjahu. Wojna w Gazie chyba odpada.

Wbrew pozorom nie jest to błaha sprawa. W spotkaniu mają uczestniczyć urzędnicy z biura premiera, ministerstwa bezpieczeństwa narodowego, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, armii i nieistniejącego już ministerstwa hasbary (dyplomacji publicznej).