Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

23.07.2018
poniedziałek

Izrael ratuje Białe Hełmy

23 lipca 2018, poniedziałek,

Operacja rozpoczęła się ok. godz. 21 w sobotę i trwała do niedzielnego poranka. Izrael uratował ponad 400 osób związanych z Syryjską Obroną Cywilną.

Nie znamy zbyt wielu szczegółów tej operacji, ale trochę wiemy. Izrael podjął próbę uratowania setek osób (plan zakładał 800) z Białych Hełmów na prośbę USA, Kanady i krajów europejskich. Operacja rozpoczęła się w syryjskiej przygranicznej Kunajtirze na Wzgórzach Golan, gdzie schronili się wolontariusze wraz z rodzinami. Izraelscy żołnierze otworzyli bramy, uciekinierów umieszczono w autobusach i z obstawą odwieziono do Jordanii, gdzie zostaną jakiś czas. Do końca października mają ich przyjąć Kanada, Wielka Brytania i Niemcy (Kanada przyjmie 50 wolontariuszy z rodzinami, w sumie ok. 250 osób, Niemcy ośmiu – w sumie 50 osób).

Kunajtira to miasto wyniszczone wojnami. Syryjczycy przez lata kłuli nią, by dowieść brutalności Izraela. Miasto przez ostatnich kilkadziesiąt lat przechodziło z rąk do rąk. Teraz ten sam „straszny” Izrael pomaga wydostać ludzi, którzy znaleźli się na czarnej liście władz w Damaszku. Wymowne.

Izrael nie pierwszy raz pomaga Syryjczykom, choć pierwszy raz w taki sposób. Do tej pory pomagał rzeczowo, wysyłając jedzenie, leki, sprzęt medyczny i przyjmując na leczenie ok. 600 syryjskich dzieci z ich opiekunkami. Teraz to coś więcej. Izrael pomógł wydostać ludzi, których reżim od lat oskarżał o wspieranie rebeliantów, a cały świat zachodni uważał za bohaterów, którzy uratowali co najmniej 100 tys. ludzi, wyciągając ich często gołymi rękami spod ziemi. Najgłośniej zrobiło się o nich za sprawą Aleppo i kilku filmów dokumentalnych, pokazujących Białe Hełmy w akcji. Organizację wymieniano jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Jeden z filmów otrzymał Oscara i nagrodę Right Livelihood Award, uważaną za alternatywnego Nobla.

Izrael zasłużył na słowa uznania. W tej sprawie nie można było dłużej czekać, bo rebelianci zostali wyparci niemal z całego południa. Inna droga ich ucieczki z Syrii nie była możliwa – reżim odzyskał kontrolę nad granicą z Jordanią. Mogli się ewakuować tylko przez Wzgórza Golan.

Nie była to oczywiście operacja samego Izraela, który starał się zachować w tej sytuacji neutralnie. Wszystko zostało najpierw wynegocjowane na szczycie NATO w Brukseli (wielkim orędownikiem pomocy Białym Hełmom był premier Kanady Justin Trudeau). Na pewno nie odbyło się to bez wiedzy Rosji (nie zapominajmy, że zaledwie tydzień temu Donald Trump spotkał się z Władimirem Putinem). Ale to tylko fragment większej układanki. Jak doniósł „Spectator”, to właśnie w Helsinkach Trump z Putinem przy udziale Izraela mieli porozumieć się w sprawie Syrii. Ustalili między innymi, że Baszar Asad zostanie na stanowisku, Rosja przejmie protektorat nad krajem, a Syria zapewni bezpieczeństwo Izraelowi. Co więcej, Izrael ma się zgodzić na kontrolowanie przez Moskwę Syrii, jeśli wpierany przez Iran Hezbollah zostanie wycofany do Libanu (w zamian za rekompensatę – 50 mld dol., które Rosja zainwestuje w irański program energetyczny). Jeśli zaś chodzi o Stany Zjednoczone, to Donald Trump porzucił rebeliantów południowo-zachodniej Syrii, „mimo że jeszcze niedawno USA były gotowe pójść na wojnę z Asadem”. Tyle John R. Bradley w „Spectatorze”.

Wszystko niby dobrze się składa, Izrael zabezpieczył granice, Rosja dostała Syrię, a Iran pieniądze. W tej układance zabrakło jednak jednego elementu: sojuszników Ameryki na północy Syrii, czyli Kurdów. Jeśli Trump ich także opuści, skutki mogą się okazać boleśniejsze. Kurdowie już zapowiedzieli, że sami nie dadzą rady zwalczać niedobitków ISIS w Dolinie Eufratu, a Ameryka straci dla nich wszelką wiarygodność jako sojusznik do walki z dżihadem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 22

Dodaj komentarz »
 1. Izrael zabija palestyńskie dzieci. Masowo

 2. „They may be jihadists but they are our jihadists. Fascinating that the ‘White Helmets’ are being brought straight to the UK with families when the Afghan and Iraqi military interpreters were not. The British government does not do this from humanity or obligation.”

  I to chyba wystarczy za komentarz w tej sprawie.

  „Ustalili m.in. że Baszar Asad zostaje na stanowisku, Rosja przejmuje protektorat nad krajem, a Syria zapewni gwarancje bezpieczeństwa Izraelowi.”

  Nie bardzo wiem skad ma Pani te wiadomosci. To sa spekulacje i plotki w najlepszym przypadku.

  Pozdrawiam

 3. takie głupawe zapytanie przychodzi mi do głowy, głupawe bo z czasów słusznie minionych: „kpisz czy o drogę pytasz?”
  Szanowna autorko! prosze nie manipulować i wprowadzać w błąd czytelników; sponsorowana organizacja Biale Chełmy skompromitowała się zupełnie niedawno „atakiem broni chemicznej” czego skutkiem było bombardowanie Syrii. Były państwa, w tym europejskie gotowe do ataku i wojny światowej, tym razem trzeciej i ostatniej. Czy Pani ma świadomość czym mogłyby się zakończyć taka prowokacja?
  W internecie jest wystarczająco dużo wiedzy na temat „ochotników”, wystarczy poczytać i nie bazować na jednostronnych przekazach, tu wypowiedzi mieszkańców Aleppo, dlaczego im nie wierzyć?:
  „Widzieliśmy ich tylko pośród uzbrojonych grup podczas gdy atakowali”
  „Oni głównie pomagają bojownikom. Szpitale są używane głównie po to aby pomagać bojownikom [Jabhat al-Nusra]”
  „Terroryści mają swoje jednostki paramedyczne zwane Obroną Cywilną, którzy głównie pomagają bojownikom”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ameryka (USA) nigdy specjalnie nie przejmowala sie losem Kurdow!

 6. Spotkanie Trumpa z Putinem wyglada teraz innaczej niz opis dostarcziny przez mainstreamowe media. Brawo Izrael.

 7. Niedokładnie, bo tylko część to białe hełmy. Większość to rodziny przywódców powstania przeciw Assadowi. Te prawie 400 brakujących i uprzywilejowanych Syryjczyków znalazło inną dyskretną drogę ucieczki, też uzgodnioną z USA i Izraelem.
  Izrael leczył i żywił rannych powstańców syryjskich i prostych cywili w miarę możliwości przez 8 lat wojny domowej, ale dobrego słowa od nikogo za to nie dostał. Trzeba było transportu dygnitarzy i ich rodzin na żądanie ich pracodawców zachodnich, aby ktoś podziękował.
  Reszta tekstu autorki to cytaty bzdur z „Spectatora”: Na przykład, twierdzenie że Syria zapewni pokój Izraelowi jest nie tylko bzdurą, ale obelgą inteligencji czytelnika. Assad nie ma własnego wojska od 2013, a jego najemnicy są kontrolowani przez Gwardię Rewolucyjną Iranu. Niby żołnierze syryjscy na granicy Golanu są przebranymi wojownikami Hezbollah. Hezbollah jak wiadomo przyjmuje rozkazy tylko od swoich szefów irańskich. Jedynym czynnikiem powstrzymującym ofensywę najemników islamskich jest strach przed wojskiem izraelskim. Tylko silny IDF zapewni pokój na granicy syryjsko-izraelskiej, i to też dopiero po kilku rundach przemocy.

 8. A co Izrael robi na Wzgórzach Golan?

 9. Ciekawe, bo tamte okolice to ostatnia enklawa ISIS na południowym zachodzie. I tam owa „Obrona Cywilna” szukała schronienia przed Assadem. W Niemczech już ryją ze śmiechu bo minister przyjmuje dobrze przygotowanych bojowników. Pokażą Niemcom co potrafią, może jakiś atak gazowy. No i swoją drogą, kto zaręczy, że to rzeczywiście jakieś Białe Hełmy a nie uciekający przywódcy likwidowanych islamistów. Oj będą Izraelowi wdzięczni. Będą!

 10. Vera:
  Te resztki powstańców reprezentują tych najprzytomniejszych mieszkańców Syrii. Żadne tam IS. My wiemy. Mieliśmy z nimi kontakt prawie 8 lat. Żaden z nich nawet nie śni popełnić samobójstwo czy jakikolwiek akt przemocy na ziemi europejskiej. Twoja uwaga, Vero, pokazuje do jakiego stopnia można zmanipulować światopogląd konsumenta popularnych środków przekazu. Może warto przeczytać „84” G. Orwella?

 11. jakowalski
  23 lipca o godz. 21:00

  … A co Izrael robi na Wzgórzach Golan? …

  Pilnuje porządku i własnego bezpieczeństwa, bo wojskowe kontyngenty z Polski i Austrii w ramach misji ONZ nie dawały rady. Wódka im przeszkadzała.

 12. żabka konająca
  23 lipca o godz. 19:10

  Pani Szanownej wszystko się chyba pokićkało. Skoro już Pani korzysta z dobrodziejstw internetu to radzilbym robić to z większym dystansem i przynajmniej sprawdzacć zródła i kontekst a nie powtarzać jak papuga za oficjalną syryjską (lub gorzej) propagandą. Czasami warto skonfrontować to co Pani znajduje w internecie z przekazem BBC czy CNN.

 13. @Dreczypupka

  „Assad nie ma własnego wojska od 2013, a jego najemnicy są kontrolowani przez Gwardię Rewolucyjną Iranu.”

  Przeciez to nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Glowny ciezar walki spoczywa na SAA.
  IDF zapewnial pokoj w Libanie z oplakanymi skutkami.

  Pozdrawiam

 14. Dobry Izrael chce pokoju w Syrii…

 15. Ilu dzielnych islamskich białych hełmów otrzymało schronienie w dobrym Izraelu a ilu Izrael wysłał dalej do Jordanii , Niemiec , Kanady…
  I dlaczego?

 16. „Spotkanie Trumpa z Putinem wyglada teraz innaczej niz opis dostarcziny przez mainstreamowe media. Brawo Izrael.”

  Niestety, narcyzowaty pan Trump nigdy nie raczyl poinformowac o czym wlasciwie rozmawial z Putinem i czy cokolwiek osiagnal…

 17. „A co Izrael robi na Wzgórzach Golan?”

  Okupuje… podobnie jak i inne terytoria!

 18. Piękny przykład od lat przez Izraelczyków oraz wielkie mocarstwa praktykowanej polityki zarządzania kryzysem, w myśl rzymskiej maksymy:divide et impera. Stan permanentnej wojny na Bliskim Wschodzie jest korzystny: Dla Izraela bo ościenne kraje zajęte własnymi konfliktami nie podejmą działań przeciw niemu, dla Rosji bo wojna na Bliskim wschodzie to wysokie ceny ropy i dla naftowego lobby w USA z tego samego powodu. Żal tylko mieszkających tam ludzi ale ich los tak naprawdę nikogo w świecie nie obchodzi…….

 19. Sz.P. Zagner,
  Pozwoli pani, ze i ja wyraze swoja opinie.
  O czym Donald T. rozmawial z Putinem tego nie wie Spectator, NYT, ba, nawet US Senate Committee on Foreign Relations tego nie wie i sa wsciekli.
  Dobrze sie stalo, ze rodziny tych Samarytanow w bialych helmach opuscily assadowskie pieklo.
  Wspomina pani o inwestycji rosyjskiej w Iranie rzedu 50 miliardow $US, zupelnie nierealne. Rosja ze skory wychodzi aby sankcje Zachod z niej zdjal, dlawi sie brakiem dostepu do kapitalu i technologii.
  Zle sie dzieje, ze swiat moze sie tylko domyslac o tym co sie dzialo za zamknietymi drzwiami. Jezeli to prawda, ze ten masowy zbrodniarz jakim jest Assad zostanie u wladzy, dla mnie to déjà vu Monachium 1938.
  Jest dla mnie niezrozumiala wrecz zwierzeca nienawisc, przynajmniej na blogach polskojezycznych, do USA i Izraela (jest to antysemityzm by proxy).
  Assad jest zbrodniarzem na skale Husseina, nie wacha sie uzyc broni chemicznej, az wlosy sie jeza co by bylo gdyby Izrael nie zbombardowal reaktorow nuklearnych w Iraku i Syrii.

 20. Panie vander.. jest dobry zwyczaj, ze podaje sie zrodla cytatow.
  Zrobie to za pana, jest to z kremlowskiej tuby propagandowej jaka jest Russia News.

  kowalski
  Syria a raczej klan Assada mialaby Wzgorza Golan do dzisiaj gdyby stary Assad nie zaatakowal Izraela. Dostal baty, stracil Wzgorza.

  ‚Izrael zabija palestyńskie dzieci. Masowo’ – a moze jakas skale porownawcza Jacek poda, hmm..?

 21. Kurdowie faktycznie zasługują na lepszy los, niż to, co zgotowała im historia. Jest to jedyny, oprócz Żydów i miejscowych chrześcijan, naród na Bliskim Wschodzie, gdzie kobiety są traktowane na równi z mężczyznami.

 22. @ Lubicz 56. @maciekplacek – pokićkało, powtarzać jak papuga, tuba – tak skutkuje obcowanie z przekazem BBC czy CNN. A tu propaganda „(lub gorzej)” i jeszcze bezczelnie piszą że strona została sprawdzona i jest bezpieczna
  ” Podczas gdy Białe Hełmy reklamują się jako grupa humanitarna i „cywilna obrona” Syrii, działają wyłącznie na obszarach kontrolowanych przez wojowników. Grupa, chwalona na Zachodzie jako „ratownicy” , była wielokrotnie oskarżana o ścisłą współpracę z terrorystami i organizowanie chemicznych ataków, by atakować rząd Syrii…”
  piszą nawet straszliwsze, mściwe teksty:
  ” Ci ludzie nie są uchodźcami. Są zbrodniarzami wojennymi. Chciałbym poprosić rządy naszych dwóch krajów [Syrię i Rosję] o ściganie członków grupy Białych Hełmów. Aby znaleźć ich gdziekolwiek by nie byli …”
  Zamiast poszukiwań tuby propagandowej życzę obojgu kolegom zweryfikowania swojej wiedzy albo chociaż dopuszczenia odrobiny wątpliwości do tak krańcowo sprecyzowanych poglądów. To, że Prawda zazwyczaj wyleguje się pośrodku wszyscy wiedzą.
  Ps. zródeł nie podaję, sami sobie szukajcie

 23. Wojna dehumanizuje ludzi i ich niszczy. To co sie stalo w Polsce w czasie wony dzieje sie teraz w innych czesciach swiata. Zapobieganie wojnie jest celem trudnym do osiagniecia ale mozliwym. Wole jesc hamburgery niz umierac z glodu.

css.php