Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie Orient Express - blog Agnieszki Zagner o Bliskim Wschodzie

5.09.2013
czwartek

Niepiękne kłamstwa

5 września 2013, czwartek,

Chciałabym wierzyć, że atak na chrześcijańskie miasteczko Maalula przez najprawdopodobniej bojowników Frontu Al Nusra w dniu, w którym komisja spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu poparła plan uderzenia na Syrię, to przypadek. Chciałabym, ale nie wierzę. Tyle, że w przypadku tej wojny naprawdę trudno komukolwiek w cokolwiek uwierzyć.

Agencje piszą, że atak nastąpił kilka godzin przed głosowaniem w senackiej komisji. Najpierw samobójca-zamachowiec dokonał zamachu bombowego przy posterunku kontrolnym na wjeździe do miasteczka, potem rebelianci zajęli jeden z najwyższych budynków i ostrzelali miasteczko – to wynika z relacji zakonnicy, cytowanej przez Associated Press, a potem wszystkie inne media. Jeśli to rzeczywiście Al Nusra, to dlaczego robią to teraz? Czy głosowanie w USA jest wystarczającym powodem? Jeśli tak, to po co miałyby to robić? Jeśli walczą z Asadem, to głosowanie powinno być im na rękę, bo amerykańskie bomby mają przecież osłabić reżim obecnego prezydenta? A może chodzi raczej o to, że Władimir Putin oskarżył Amerykę, a dokładnie Johna Kerry’ego o „piękne kłamstwa”, czyli twierdzenie, że w Syrii nie ma Al Kaidy? Czy chodziło o pokazanie, że jednak jest? Problem w tym, że Kerry wcale tak nie powiedział. Powiedział za to: po pierwsze – nie prawdą jest, że większość opozycji to ekstremiści. Po drugie, że grupy radykalne stanowią 15-25 proc. rebeliantów. I kto tu pięknie kłamie?

Nie trzeba grubego szkła powiększającego, by przejrzeć, o co tu chodzi. Od kilku dni w mediach widzimy układającą się w ciąg skojarzeń retorykę: opozycja w Syrii to Al Kaida, którą zwalcza Asad (czyli oni źli, on dobry) – interwencja, czyli uderzenie w siły Asada, to wzmocnienie opozycji, czyli Al-Kaidy – to wersja Putina. Jednak Amerykanie są świadomi zagrożenia, jakie niosą za sobą bojownicy spod znaku Al-Kaidy, przecież sami wpisali ich na listy organizacji terrorystycznych.

To, że w Syrii są islamscy ekstremiści dla nikogo nie jest zaskoczeniem. Być może szacunki Johna Kerry’ego co do ich liczebności są nawet zbyt optymistyczne, niewykluczone że jest ich jeszcze więcej. Prawdą jest, że jednym z motywów zaciągu do tych grup do niedawna było to, że mieli więcej pieniędzy albo zamożniejszych sponsorów, a tym samym lepsze uzbrojenie niż rebelianci z Wolnej Armii. Prawdą jest, że to do nich prowadzą tropy za zamachy bombowe, które co i rusz targają Syrią. Prawdą jest, że w wielu miejscach ludzie mają ich dość nie mniej niż samej wojny (w Rakka na północy kraju wychodziły przeciwko nim demonstracje). Prawdą jest, że ich wrogiem nie jest już tylko Asad, ale każdy kto nie jest z nimi.

Maalula w czasach spokoju. Fot. Heretiq, Flickr CC by 3.0.

 

A teraz jeszcze Maalula… Atak w takim miejscu to dziecinnie proste – miasteczko jest dosłownie przyklejone do pobliskich skał, ma się wrażenie, że domy jakby rosły jeden na drugim. Z drugiej strony to ważne miejsce pielgrzymkowe, bo do tego miejsca prowadzi legenda o św. Tekli, według której miała się ona tu schronić przed oddziałami wojskowymi próbującymi siłą nakłonić ją do porzucenia wiary chrześcijańskiej. Tu jest słynna grota Tekli, majestatyczny wąwóz (według legendy ściany skalne miały rozstąpić się przed uciekającą Teklą), jest klasztor (z , ołtarzem z czasów przedchrześcijańskich, a także z polskim akcentem – tu w czasie wojny był gen. Anders, a na ścianach wiszą podarowane przez niego ikony), tu też mówi się wciąż w biblijnym aramejskim.

Kiedy kilka lat temu byłam w Maaluli było tam spokojnie, nieco sennie, bo czas jakby się zatrzymał. Skromne domy z płaskimi dachami, tylko poukładane jakby z klocków. Ot, takie urocze miasteczko, które ma to „coś”, ale nie ma znaczenia militarnego. Maalula to żaden punkt strategiczny, w pobliżu nie ma żadnych celów militarnych. Atak miał przestraszyć chrześcijan, na razie. A w perspektywie wygonić z Syrii? Skoro pod ich adresem padają oskarżenia, że nie przyłączyli się masowo do rebelii, to znaczy, że są popierają Asada, czyli są wrogami. Wielokrotnie rozmawiałam z syryjskimi chrześcijanami i największą ironią jest to, że o ile przed wojną wszyscy byli w opozycji do Asada (najczęściej w nielegalnych partiach), to dziś wolą „bestię”, jak o nim mówią, którą znają i wiedzą, że pod jego rządami nikt ich nie skrzywdzi tylko dlatego, że są chrześcijanami niż ekstremistów z szariatem na sztandarach. Tyle, że sprawy zaszły tak daleko, że o spokojnej Syrii sprzed wojny już nie ma mowy.

A takich podobnych chrześcijańskich miasteczek jak Maalula w Syrii jest więcej. Przypadków napaści na chrześcijan też. Ostatnio tylko najgłośniejsze: zamach w dzielnicy Bab Touma w Damaszku przed kilkoma miesiącami, porwania księży – ostatnio najgłośniejsze to porwanie i według niektórych źródeł morderstwo włoskiego jezuity Paolo Dall’Oglio. Mieli to zrobić bojownicy powiązanego z Al-Kaidą Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie w Rakka na północy Syrii. Na razie to incydenty, nie można mówić o wojnie przeciw chrześcijanom – choć wojna dotyka ich tak samo mocno, jak innych.

Nie chcę powiedzieć – jeszcze nie można. Obym nigdy nie musiała tego powiedzieć.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. ” I kto tu pięknie kłamie?”

  Rozumiem, iz sugeruje Pani, ze akurat Kerry mowil prawde. Mozliwe. Jesli jednak przyjac, ze pierwsza ofiara wojny jest prawda, nalezy uznac za pewnik klamstwa ze wszystkich stron. Nie ufanie Putinowi nie winno oznaczac wiary w slowa przedstawiciela USA. Jestem ciekaw, czy przypadek Iraku czegod nas nauczyl?
  Jeszcze inny przyklad z przeszlosci. Gdy po zakonczeniu wojny z Japonia w 1945 roku zaczely nadchodzic informacje o smierci ludzi w wyniku choroby popromiennej, w USA uznano to oficjalnie za japonska propaganda, co poparly swym autorytetem rozne pseudonaukowe komisje. Konkluzje raportu komisji, ktory potwierdzaly tezy japonskie nie zostaly opublikowane. Radze zastanowic sie nad owym przypadkiem rowniez – swiat polityki niewiele ma wspolnego z moralnoscia, a slowa „prawda” i „klamstwo” maja dynamicznie zmieniajace sie znaczenie.

  Pozdrawiam

 2. Proszę się nie krępować, może Pani śmiało powiedzieć, że to wojna przeciwko chrześcijanom, tyle że faktycznymi agresorami nie są „ekstremiści z szariatem na sztandarach”, ani w Syrii, ani w Egipcie, ani w Libii, tylko fanatyczni syjoniści, z ich prywatnym Jahwe na ustach.

 3. Byłam w Maluli, Damaszku, Palmirze – niezapomniana wyprawa. B. szkoda mi postępowego państwa Syrii, gdzie respektowano innowierców, gdzie kobiety nosiły normalne ciuchy, również spodnie i pracowały zawodowo, gdzie rząd dopłacał do zakonnic w Maluli i wspierał zachowanie języka aramejskiego. Gdy patrzyło się tam na ludzi, nie miało się wrażenia,że żle się im dzieje. Byli b. przyjaźni i zupełnie inni niż np. Egipcjanie. Kulturalni uśmeichnięci i nie nachalni. Tak było przed parszywą wiosną podobno arabską …

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zapewne czytała Pani trochę o Rzezi Wołyńskiej…..
  W Syrii odbywa się to samo, tylko na większą skalę, ze względu na mozaikę etniczno- religijną.
  I nieuchronnie mniejszości zostaną eksterminowane, bądź przegnane.
  Taka jest logika najkrwawszych z wojen- wojen domowych……

  Fanatycy religijni- być może ci sami nawet- wysadzali pomniki Buddy w Afganistanie, groby derwiszów w Mali, czemuż by nie mieli zniszczyć chrześcijańskich klasztorów?
  Przecież nikt nie kontroluje lokalnych watażków.

  Dodatkowy element to logistyka.
  Armia rządowa ma zaopatrzenie w żywność, broń, odzież.
  Prywatne milicje muszą to zdobyć na cywilach.
  Więc łupem będą padać niebronione wioski i miasteczka.
  I nieuchronnie wojna zdehumanizuje tych wszystkich bojowników.

 6. Tak jak Sonia, byłem przed laty w Maaluli i wyniosłem podobne wrażenia. Teraz serce się kraje, że chrześcijanom syryjskim (10-15% ludności Syrii) grozi zagłada z rąk ekstremistów muzułmańskich. Tamtejsi chrześcijanie wywodzą się z czasów Jezusa Chrystusa i tak jak on mówią językiem aramejskim. Arabowie przybyli tam kilka wieków później. Nawiasem mówiąc, słynny meczet Omajadów w Damaszku to przebudowana bazylika chrześcijańska św. Jana, z jego grobowcem, czczonym też przez muzułmanów.

 7. Boże aż serce się kraje ciekawe kiedy rebełe Michnik podeśle instrukcje, że to zrobili nie bojownicy Al.-Nusra w końcu to są tacy wolnościowi harcerze godne wzory do naśladowania a to że zjedli wątrobę to wiadomo to jest przecież propaganda tego złego Asada ale zakamuflowani zwolennicy Asada. Pieniążki widać nie śmierdzą skoro pani redaktor Zagner nadal propaguje tych tzw. rdzennych Syryjczyków, najemników z Tunezji, Libii, Arabii Saudyjskiej.

 8. Jeżeli chce pani jakiś ciekawy temat to proszę tu ma pani link do artykułu może coś pani na ten temat napisze o ile oczywiście redakcja Polityki pozwoli.

  http://electronicintifada.net/content/why-does-us-government-let-israel-discriminate-against-americans/12729

 9. nie prawdą chyba powinno byc nieprawdą
  Zdala pani mature?

css.php